
Правила виправлення помилок
За загальним правилом ст. 50 ПКУ платник податків має право внести зміни до податкової звітності шляхом подання уточнюючого розрахунку або зазначити уточнені показники у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Але загальне правило не стосується виправлення помилок з ПДВ.
У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації з ПДВ (крім обмежень, визначених ст. 50 ПКУ), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок (далі – УР) до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнення (п. 50.1 ПКУ та п. 2 розділу I Порядку №21). Виправлені дані відображаються в інтегрованій картці платника датою подання УР.
Зверніть увагу!
За уточнюючими звітними документами в IКП відображається різниця між грошовим зобов'язанням, зазначеним у поданому раніше звітному документі, та грошовим зобов'язанням, розрахованим з урахуванням виявлених платником помилок, штрафу та пені (у разі заниження грошового зобов'язання), визначені самостійно платником.
Пункт 2 ч. 4 розділу IV Порядку №422
У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку треба подати відповідні додатки, що містять інформацію про уточнені показники (п. 8 розділу VI Порядку №21).
За умовами запитання збільшується сума у рядку 21, тож слід подати додаток 2 (з позначкою «уточнюючий») у складі уточнюючого розрахунку. При виправленні помилок у додатку 2, якщо такі помилки вплинули на показники декларації:
– якщо потрібно збільшити/зменшити числові дані за рядком, який раніше вже був у додатку 2, зі знаком «+» або «-», уточнюємо значення цього рядка, тобто зазначаємо лише ту суму, яку слід додати або змінити;
– якщо необхідно додати новий або видалити наявний рядок додатка, то такий рядок повторюємо на повну суму зі знаком «+» або «-»1.
1 ЗIР, підкатегорія 101.25, запитання: «Яким чином виправити помилки в додатку 2 (Д2) до податкової декларації з ПДВ?».
Особливості заповнення УР
У шапці уточнюючого розрахунку та додатках до нього:
– у рядку 02 «Звітний (податковий) період» зазначають звітний період, в якому подається УР;
– у рядку 03 «Звітний (податковий) період, що уточнюється» – період, за який виправляють виявлені помилки.
Порядок заповнення уточнюючого розрахунку полягає в такому:
– у графі 4 «Показник, який уточнюється» відображають показники декларації звітного періоду, що виправляється (заповнюють усі показники декларації, що виправляється, у тому числі й ті, які не виправляються);
– у графі 5 «Уточнений показник» – показники з урахуванням виправлення;
– у графі 6 «Різниця» – абсолютне значення суми помилки;
– увага! у довідковому віконці «сума, обчислена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання уточнюючого розрахунку» зазначають суму ліміту на дату подання УР. У рядку 19.1 «з рядка 19 сума перевищення від'ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1розділу V Кодексу на момент подання уточнюючого розрахунку» показують суму перевищення теж на дату подання УР.
Пов'язано це з тим, щоб під час подання уточнення платник не міг дозаявити бюджетне відшкодування у сумі, яка перевищує ліміт на дату подання УР.
Крім того, зверніть увагу на особливість виправлення рядка 21 декларації. При виправленні рядка 21 (п. 5 та 6 Порядку №21), яке:
– не вплинуло на значення рядка 18 чи рядка 20.2, УР подають за один звітний період, в якому вносять відповідні зміни. Значення графи 6 рядка 21 УР (як збільшення, так і зменшення) враховують у рядку 16.2 декларації за звітний період, у якому подано уточнення;
– впливатиме на значення рядка 18 чи рядка 20.2, УР подають за кожний звітний період, у якому значення рядка 21 декларації впливало на значення рядка 18 чи рядка 20.2.
Як повернути помилково та/або надміру сплачені кошти через Е-кабінет?
Платник має можливість подати заяву в електронній формі через приватну частину Е-кабінету за ідентифікатором форми J/F 1302001 або у довільній формі через меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету.
Формування рядка 21
Рядок 21 – це складова рядків 19.1 та 20.3 поточної декларації з ПДВ:
рядок 19.1 – це визначена сума з рядка 19, а саме сума перевищення від'ємного значення над реєстраційною сумою із СЕА відповідно до п. 200-1.3 ПКУ на момент подання декларації. Сума зараховується до складу ПК наступного звітного періоду (рядок 21);
рядок 20.3 – це залишок від'ємного значення після вирахування суми податкового боргу та суми бюджетного відшкодування (рядок 20 – рядок 20.1 – рядок 20.2).
Тож рядок 21 поточної декларації відображає суму від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного періоду. У наступному звітному періоді цю суму дублюють у рядку 16.1 «значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду».
Але зверніть увагу: значення графи 6 рядка 21 УР враховують у рядку 16.2 декларації (як збільшення, так і зменшення) за той період, в якому подано УР (заповнюючи рядок, 16.2 слід заповнити службову таблицю наприкінці декларації).
А що з переплатою та реєстраційною сумою?
У результаті подання УР у періоді подання виправлення сума зараховується до складу ПК. А далі треба проаналізувати результат звітного періоду, адже відображена сума у рядку 16.2 може вплинути як на ПЗ до сплати, так і збільшити суму від'ємного значення ПДВ.
Оскільки йдеться про минулий звітний період, то сума ПЗ до сплати вже, напевно, списана з рахунку платника в СЕА. Тож унаслідок зменшення суми ПЗ виникає переплата до бюджету. Ці кошти можуть бути повернені платнику, але лише на його рахунок в СЕА. Для цього подається заява за довільною формою (п. 43.4 ПКУ).
Далі ці кошти можна повернути на поточний рахунок платника – якщо сума коштів на рахунку в СЕА перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань з ПДВ та суму податкового боргу з ПДВ. Заява на таке повернення подається у складі декларації з ПДВ за формою додатка 4.
Але зверніть увагу! Перерахування коштів з бюджету на рахунок в СЕА не призведе до збільшення реєстраційної суми платника ПДВ. I навпаки, перерахування з рахунку в СЕА на поточний рахунок платника ПДВ призведе до зменшення такої реєстраційної суми.
Тобто повернути зайво сплачені кошти з бюджету можна, і навіть на свій поточний рахунок. Та чи варто це робити, платник ПДВ має вирішити сам.