Нагадаємо, що ще 25 січня ВРУ прийняла в ІІ читанні проєкт закону №4278, яким вдосконалено здійснення адміністрування ПДВ щодо операцій із ввезення товарів на митну територію України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях.
По-перше, встановлена однакова вартість неоподаткованих ПДВ та митом товарних відправлень, як для бізнесу, так і для населення.
По-друге, спрощено сплату податку операторами поштового зв’язку та експрес-перевізників у разі декларування товарів із застосуванням відповідних електронних реєстрів міжнародних поштових та експрес-відправлень.
Нарешті, 29 квітня цей законопроект, а тепер вже Закон №1998 підписано Президентом та опубліковано в «Голосі України». Він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування – з 30 квітня. Його опублікований текст можна завантажити тут.
Про зміни докладніше
Законом визначено відповідальними за нарахування та сплату до бюджету податку на додану вартість у разі ввезення товарів на митну територію України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях оператора поштового зв'язку, експрес-перевізника, якщо ним здійснюється декларування таких товарів шляхом подання реєстрів (тимчасових та/або додаткових).
Нагадаємо, що згідно п. 180.2-1 ПКУ і до цього особою, відповідальною за сплату ПДВ, був такий оператор, якщо він здійснював митне оформлення таких товарів. Тобто, йдеться не про зміну платника, а про уточнення, що вважати за митне оформлення! При цьому такі реєстри вже раніше згадувалися у пп. 191.1.3 ПКУ.
Законом приведено у відповідність положення Податкового та Митного кодексів України в частині визначення бази оподаткування ПДВ та митом у разі ввезення товарів на митну територію України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, шляхом закріплення, що базою оподаткування податком на додану вартість є частина їх митної вартості (для юридичних осіб або фізичних осіб – підприємців) або частина їх сумарної фактурної вартості (для фізичних осіб), що перевищує неоподатковуваний мінімум.
Змінився і розмір неоподаткованого мінімуму. Тепер він однаковий як для бізнесу, так і для населення та становить еквівалент 150 євро. До 30 квітня для звичайних фізосіб неоподаткований мінімум при пересиланні товарів у відправленнях становив 100 євро.
Також Законом встановлено можливість відстрочення сплати податку на додану вартість – протягом 30 днів з дати оформлення тимчасового реєстру з одночасним поданням додаткового реєстру.
І ще. Законом виключено норми, що стосуються питань декларування товарів для митних цілей та порядку здійснення митних формальностей, у зв’язку із включенням відповідних положень до проекту Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України (щодо оподаткування митними платежами товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових відправленнях, міжнародних експрес-відправленнях та порядку їх декларування)», який є системно пов’язаним із цим законопроектом.
Проте Законом передбачено перехідний період у 6 місяців щодо початку впровадження положень, передбачених п. 180.2-1 ПКУ та пп. 191.1.3 ПКУ, шляхом зміни п. 68 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Тож нові правила митного оформлення почнуть діяти з 30 жовтня 2022 року. Але це не стосується неоподаткованої вартості посилки. Ця норма діє з 30 квітня!
***