За результатами інформаційно-аналітичної роботи співробітники Бюро економічної безпеки України виявили передумови до заподіяння шкоди економічній безпеці України від фінансово-господарської діяльності низки суб’єктів господарювання.
Аналітики БЕБ встановили, що на початку 2022 року двома СГД заявлено понад 26,5 млн грн бюджетного відшкодування податку на додану вартість за товарними залишками, імпортованими протягом 2021-2022 рр. Проведеними заходами також встановлено, що в січні – квітні 2022 року ще 15 компаній заявили понад 360 млн грн. до бюджетного відшкодування ПДВ в одній із західних областей України.
До прикладу одна із зазначених компаній, що здійснює діяльність у сфері торгівлі, в тому числі і тютюновими виробами, заявила до відшкодування понад 144 млн грн.
Водночас, за наявною інформацією згадані суб’єкти господарювання не здійснювали операцій з експорту та/або реалізації товарних залишків, що може свідчити про їх фактичну відсутність.
З метою мінімізації та усунення загроз економічній безпеці України від діяльності згаданих підприємств та підвищення ефективності прийняття управлінських рішень щодо сумнівного відшкодування ПДВ, співробітники БЕБ надіслали відповідні рекомендації Державній податковій службі України та обласному Головному управлінню ДПС та запропонували провести перевірку достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість товариствам. Також запропоновано дослідити наявність в останніх товарних залишків в складських приміщеннях та законність їх походження.
Фахівці Департаменту аналізу інформації та управління ризиками БЕБ систематично проводять оцінювання ризиків і загроз економічній безпеці держави, напрацьовують способи їх мінімізації та усунення задля подолання злочинних схем, у тому числі, щодо бюджетного відшкодування ПДВ.
Загалом БЕБ не допустило розкрадання з бюджету 837 млн грн. ПДВ. Детальніше тут.