• Посилання скопійовано

Особливості складання нової звітності з ПДВ: деталі від ДПС

До затвердження РЕЗ відповідні рядки декларації з ПДВ та розділи додатків щодо РЕЗ не підлягають заповненню. Окремо податківці зупинилися на правилах заповнення нового додатка 2 (він тепер містить дані додатків 2 та 3 старої форми)

Особливості складання нової звітності з ПДВ: деталі від ДПС

Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звертає увагу на роз'яснення ДПС України щодо окремих особливостей складання податкової звітності з ПДВ.

Міністерством фінансів України видано наказ від 09.08.2024 №400 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.08.2024 за №1302/42647, з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 28.08.2024 №418 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 09 серпня 2024 року №400», який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03.09.2024 за №1343/42688 (далі – Наказ №400).

 

1. Загальні положення

Наказом №400, зокрема, викладено в новій редакції форми податкової звітності з ПДВ та внесено зміни до Порядку їх заповнення і подання, що затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2016 №21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289 (зі змінами) (далі – Порядок).

Як визначено п. 4 Наказу №400, він набирає чинності з 01 числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування.

Офіційно Наказ №400 було опубліковано 25.09.2024 («Офіційний вісник України» №82 від 25.09.2024), а отже, він набрав чинності з 01.10.2024.

Відповідно до положень п. 46.6 ПКУ нові форми декларацій (розрахунків) застосовуються для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення.

Отже, податкові декларації з податку на додану вартість, починаючи зі звітного (податкового) періоду – жовтень 2024 року, складаються виключно за формами, що викладені у новій редакції Наказом №400 (подаються з 01 листопада 2024 року).

Також, починаючи з 01 листопада 2024 року, за новою формою подається уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.

Зміни, внесені до форм податкової звітності, а також до Порядку, обумовлені необхідністю приведення їх у відповідність до вимог ПКУ з метою практичної реалізації податкових механізмів, зокрема у частині:

– застосування режиму експортного забезпечення (далі – РЕЗ) до операцій з вивезення за межі митної території України окремої сільськогосподарської продукції (зернових та олійних культур), перелік якої визначено у ст. 19-2 Закону України від 16.04.1991 №959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність», а також змін, внесених до ПКУ Законами України від 07.02.2023 №2918-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг» та від 09.05.2024 №3706-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану».

Зважаючи на те, що запровадження РЕЗ здійснюватиметься на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України, рядки податкової декларації, уточнюючого розрахунку та пов’язані з ними відповідні розділи додатків до декларації, які стосуються операцій в межах дії РЕЗ, не підлягають заповненню до запровадження РЕЗ, а після запровадження РЕЗ можуть бути заповнені виключно платниками, які здійснюють постачання товарів, до яких застосовується РЕЗ;

– застосування змін, пов’язаних з проведенням перевірок з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно зі змінами, внесеними до ПКУ Законом України від 23.02.2024 №3603-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства»;

– забезпечення ефективного адміністрування податку на додану вартість, зокрема здійснення автоматизованої перевірки декларування платником суми від’ємного значення.

 

2. Зміни до форми декларації та уточнюючого розрахунку

Декларацію та уточнюючий розрахунок доповнено новими рядками, в яких підлягатимуть відображенню операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та інформація про коригування показників за такими операціями, уточнено подання інформації щодо придбання товарів/послуг.

 

2.1. Розділ І декларації «Податкові зобов’язання»

2.1.1. Групу рядків 2 «Операції з вивезення товарів за межі митної території України» доповнено рядком 2.3 «Операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі – окремих видів товарів)», в якому зазначені операції в залежності від застосовуваної ставки податку відображаються у відповідних підрядках:

  • підрядок 2.3.1 – операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
  • підрядок 2.3.2 – операції, що оподатковуються за основною ставкою;
  • підрядок 2.3.3 – операції, що оподатковуються за ставкою 14%.

Підрядки 2.3.1, 2.3.2 та 2.3.3 не підлягають заповненню до запровадження РЕЗ, а після запровадження РЕЗ – можуть бути заповнені виключно платниками, які здійснюють постачання товарів, до яких застосовується РЕЗ.

2.1.2. Рядок 7 розділено на дві частини:

рядок 7.1 «Коригування обсягів постачання та податкових зобов’язань», з якого окремо виділяється підрядок 7.1.1 «у тому числі коригування обсягів постачання за операціями, що оподатковуються за нульовою ставкою»;

рядок 7.2 «Коригування обсягів постачання та податкових зобов’язань за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів», в якому коригування зазначених операцій в залежності від застосовуваної ставки податку відображаються у відповідних підрядках:

  • підрядок 7.2.1 – операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
  • підрядок 7.2.2 – операції, що оподатковуються за основною ставкою;
  • підрядок 7.2.3 – операції, що оподатковуються за ставкою 14%.

Рядок 7.2 не підлягає заповненню до запровадження РЕЗ, а після запровадження РЕЗ –може бути заповнений виключно платниками, які застосовують РЕЗ, і виключно в межах операцій, які регулюються РЕЗ.

2.1.3. Ні в рядку 2.3, ні в рядку 7.2 колонки А та Б не заповнюються.

 

2.2. Розділ II декларації «Податковий кредит»

2.2.1. Групу рядків 11 доповнено новим рядком 11.4, в якому в колонці А вказуються обсяги ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів, без сплати податку на додану вартість при їх розмитненні.

2.2.2. Внесено зміни до рядка 15. Нова форма декларації передбачає, що в цьому рядку відображається коригування податкового кредиту згідно з пп. 192.1.1 ПКУ у випадку повернення товару/послуги або суми попередньої оплати за відсутності реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Одночасно для платників скасовано як такий, що втратив свою актуальність, обов’язок здійснення перерахунку частки використання необоротних активів, придбаних до 01 липня 2015 року, в оподатковуваних операціях за результатами одного, двох і трьох років, що настають за роком, в якому вони почали використовуватися (введені в експлуатацію), та відображення коригування податкового кредиту за результатами такого перерахунку в рядку 15 декларації.

При цьому враховано можливість здійснення платниками податків уточнення таких показників шляхом передбачення у формі уточнюючого розрахунку рядка 15.2, в якому відображатиметься уточнення результатів коригування податкового кредиту за наявності підстав, визначених ПКУ.

 

2.3. Деталізація додаткових показників

У формі декларації та уточнюючого розрахунку деталізовано структуру таблиці, в якій зазначається інформація про зміну (збільшення/зменшення) залишку від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення-рішення та/або уточнюючого розрахунку.

Така інформація розподілена на два окремі блоки, при цьому у блоці про дані податкового повідомлення-рішення суму залишку від’ємного значення передбачено зазначати в розрізі постачальників, за якими відбулась зміна залишку такої суми.

 

3. Додатки до декларації

3.1. Додаток 1

Додаток 1 до декларації доповнено новою таблицею 1.3, в якій платники податку повинні зазначити відомості про коригування податкових зобов’язань за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів на підставі розрахунків коригування, складених на підставі пп. «б», «в» пп. 97.4 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Особливості заповнення Додатка 1 до декларації викладені в додатку 1 до цього листа.

3.2. Додаток 2

Об’єднано Додатки 2 та 3 до декларації в один Додаток 2, у зв’язку із чим Додаток 3 до декларації скасовано та відповідно змінено порядкові номери Додатків 4, 5, 6, 7 до декларації на Додатки 3, 4, 5, 6 відповідно.

У новому Додатку 2 до декларації передбачено застосування оновленої таблиці 1, в якій структуровано порядок та змінено хронологію відображення платниками податку інформації про розрахунок суми від’ємного значення та суми бюджетного відшкодування, а саме:

Додаток 2 до декларації доповнено новою таблицею 1.1, у якій має зазначатися інформація про суми податку за операціями з придбання товарів/послуг, якщо такі суми податку було зараховано в погашення податкових зобов’язань, визначених за операціями з експорту товарів, до яких застосовується РЕЗ, за умови фактичної сплати сум податку таким постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України.

Особливості заповнення Додатка 2 до декларації викладені в додатку 2 до цього листа.

3.3. Додаток 5

Додаток 5 до декларації доопрацьовано щодо врахування під час розрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях обсягів постачання за операціями з експорту товарів, до яких застосовується РЕЗ.

Крім того, в Додатку 5 скасовано обов’язок щодо дублювання проведення розрахунку частки за показниками попереднього календарного року, що розраховувався у декларації за січень, та встановлено єдиний період – грудень, в якому розрахована частка застосовуватиметься для здійснення перерахунку за підсумками поточного календарного року та протягом наступного календарного року для визначення податкових зобов’язань відповідно до п. 199.1 ПКУ.

3.4. Порядок заповнення Додатків 3,4 та 6 змін не зазнав, оскільки змінилася лише їх нумерація.

3.5. Всі відповідні розділи додатків до декларації, які стосуються операцій в межах дії РЕЗ, не підлягають заповненню до запровадження РЕЗ, а після запровадження РЕЗ – можуть бути заповнені виключно платниками, які здійснюють постачання товарів, до яких застосовується РЕЗ.

***

Читайте також: Нова форма декларації з ПДВ: аналізуємо Наказ №400

Джерело: ДПС по роботі з великими платниками податків

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»