• Посилання скопійовано

ФОП робить внесок у СК: що з ПДВ?

ФОП на загальній системі оподаткування хоче внести вантажні автомобілі у статутний капітал ТОВ. Як це правильно зробити, – читаємо у свіжому роз’ясненні податківців

ФОП робить внесок у СК: що з ПДВ?

Коментар до ІПК ДПСУ від 24.10.2024 р. №4940/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

ФОП на загальній системі оподаткування, платник ПДВ придбав вантажні автомобілі для використання у своїй підприємницькій діяльності. З цієї причини ці авто були оплачені з його підприємницького рахунку з ПДВ, і ФОП отримав податковий кредит з ПДВ на підставі зареєстрованої податкової накладної. Тепер ФОП хоче внести ці авто у статутний капітал ТОВ, через що у нього виникли запитання:

  1. Яку вартість авто потрібно взяти для передачі їх до статутного капіталу: залишкову чи ринкову?
  2. Чи має право ТОВ відшкодовувати податковий кредит з цих авто?

Податківці відповіли на них у коментованій ІПК.

 

За якою вартістю передавати автомобілі у статутний капітал ТОВ?

Хоча це запитання не належить до сфери оподаткування, податківці на нього відповіли. Формування статутного капіталу (далі – СК) ТОВ регулюється Законом про ТОВ №2275 і Законом про оцінку майна.

Вклад у негрошовій формі (у цьому випадку – автомобілі) повинен мати грошову оцінку, що затверджується одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства. При створенні товариства така оцінка визначається рішенням засновників про створення товариства (частини третя ст. 13 Закону №2275). 

Це означає, що вартість негрошового вкладу до СК ТОВ визначається виключно на розсуд учасників ТОВ, якщо всі учасники згодні з цією вартістю

За бажанням учасників ТОВ можна отримати незалежну оцінку автомобілів і на її основі визначити їх вартість як вкладу у СК ТОВ. При цьому дані оцінки лише беруться до відома, не обов’язково оцінювати вклад до СК ТОВ саме так, як написано у звіті про оцінку. 

У ст. 7 Закону про оцінку визначено випадки, коли оцінка є обов’язковою. Внесок до СК до них не належить, тому учасники ТОВ керуються положенням цієї статті про те, що оцінка проводиться на вимогу однієї зі сторін угоди та за згодою сторін. Тобто потрібно буде провести оцінку автомобілів, якщо хоча б один засновник ТОВ цього забажає.

Отже, вартість автомобілів як внеску до СК ТОВ визначається виключно на розсуд учасників ТОВ, це рішення має бути одностайним, і за вимогою хоча б одного учасника потрібно буде провести незалежну оцінку цього майна. Дані оцінки можуть враховуватись або не враховуватись при визначенні вартості внеску. Залишкова вартість цих автомобілів згідно з обліком ФОПа не береться до уваги при визначенні їх вартості як внеску до СК.

 

Чи має право ТОВ на податковий кредит з ПДВ при отриманні авто у СК?

Це питання постало через те, що автомобілі були придбані фізособою як ФОПом, який є платником ПДВ, і він включив цей ПДВ до податкового кредиту. Якщо засновником юрособи – платника ПДВ є інша юрособа – платник ПДВ і засновник передає майно у статутний капітал, це буде постачанням товарів, і тому це оподатковувана ПДВ операція (пп. «а» п. 185.1 ПКУ ,  пп. 14.1.191 ПКУ). 

Але якщо засновником ТОВ є фізична особа, на думку податківців, ця схема не працює!

Податківці у коментованій ІПК доходять такого висновку: якщо засновник-фізособа передає майно як внесок до СК ТОВ, то у нього податкові зобов’язання з ПДВ не виникатимуть, адже фізособи не є платниками ПДВ. 

Проте це не означає, що податківці «подарували» такому ФОПу ПК з ПДВ, який він отримав при придбанні цих автомобілів. 

На їхню думку, ситуація виглядає таким чином:

  • фізособа придбала ці авто для використання у госпдіяльності ФОПа, тому вони були придбані з ПДВ;
  • далі ці авто вилучаються із господарської діяльності ФОПа для внесення у СК ТОВ; 
  • тому ФОПу потрібно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ згідно з пп. «г» п. 198.5 ПКУ

База оподаткування визначається за абз. другим п. 188.1 ПКУ: якщо ФОП нараховував амортизацію та вів облік цих авто – це буде залишкова вартість авто, якщо ні – то звичайна ціна (по суті, ціна придбання таких автомобілів або оціночна ринкова вартість за висновком незалежного експерта).

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»