Головна Усі новини Тематичні розсилки Акцизи

«Акцизи» №9(48) | 02.12.2021 р.

Сорок восьмий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно акцизному податку

Це – вже сорок восьмий (і дев’ятий у 2021 році) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно акцизному податку. Від минулої розсилки минуло більше місяця і нам є про що розповісти. Сьогодні ми:

 • повідомимо, що ДПС планує оновити форми довідок для цільового використання спирту;
 • зауважимо, що перелік підакцизних товарів пропонують доповнити новими розчинниками;
 • розповімо, що народні депутати планують змінити контроль за обігом пального, алкоголю та тютюнової продукції;
 • проінформуємо, що ДПС створила новий аналітичний сервіс для платників акцизу;
 • підкреслимо, що ДРС проти нових правил отримання ліцензій на алкоголь та тютюн.

Гарного вам читання!

***

ДРС проти нових правил отримання ліцензій на алкоголь та тютюн
Наприкінці жовтня Державна регуляторна служба направила свою позицію до Верховної Ради України та Міністерства фінансів України щодо законопроєкту №5470 від 05.05.2021 р.

«Ми проти проекту в запропонованій редакції, оскільки нововведення збільшать навантаження на бізнес, а за відсутності встановлених законодавством критеріїв до обмежень місця реалізації створюватимуть корупційні ризики», – заявив Голова ДРС Олексій Кучер.

Так, законопроектом пропонується:

 • введення обов’язку для суб’єктів господарювання отримання листа-погодження органів місцевого самоврядування для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами і рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, із зазначенням місця та часу їх реалізації;
   
 • доповнення переліку підстав для анулювання відповідної ліцензії новою підставою – заявою органу місцевого самоврядування, на території якого здійснює діяльність суб’єкт господарювання, у разі порушення ним вимог ст. 15-3 Закону №481/95-ВР щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
   
 • наділення новими повноваженнями сільських, селищних та міських рад в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці щодо встановлення постійних або тимчасових додаткових обмежень місця реалізації алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

 

ДПС планує оновити форми довідок для цільового використання спирту 
18 листопада на офіційному порталі ДПС було розміщено проєкт наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження форми Довідки про прогнозований обсяг потреби в спирті етиловому для виготовлення окремих видів продукції та форми Довідки про цільове використання спирту етилового».

Проєктом наказу пропонується:

 • затвердити форму Довідки про прогнозований обсяг потреби в спирті етиловому для виготовлення окремих видів продукції; форму Довідки про цільове використання спирту етилового;
 • визнати таким, що втратив чинність, наказ №224.

 

Перелік підакцизних товарів пропонують доповнити новими розчинниками
Згідно з текстом пояснювальної записки до законопроєкту №6299, ним пропонується:

 • включити до підакцизних товарів розчинники, до складу яких входять метанол, МТБЕ та інші підакцизні товари, що можуть бути використані для виробництва пального. Передбачено, що конкретний перелік розчинників затверджуватиметься КМУ і на них діятиме ставка акцизного податку – 245 євро за 1000 літрів;
   
 • якщо розчинники не використовуються для виробництва пального суб’єктами хімічної, нафтохімічної та добувної промисловості, тоді на них встановлюється нульова ставка акцизного податку при ввезенні імпортерами або реалізації їх таким виробникам. У разі виявлення факту нецільового використання доведеться сплатити повну ставку (245 євро за 1000 літрів), а також штраф у розмірі 100% нарахованого податку (якщо підприємство самостійно виявить нецільове використання, то 25%);
   
 • передбачити контроль за цільовим використанням розчинників;
   
 • запровадити перехідний період для нових платників акцизного податку для реєстрації їх в СЕА РПСЕ та внесення розчинників до СЕА РПСЕ (аналогічний перехідний період був запроваджений при залученні до підакцизних товарів мастил та розчинників на основі метанолу згідно з Законом №1117).

Таким чином, змінами пропонується залучити до переліку підакцизних товарів усі розчинники, що мають октанопідвищувальні властивості.

 

Контроль за обігом пального, алкоголю та тютюнової продукції
25 листопада на сайті ВРУ було зареєстровано  законопроєкт №6299-1 щодо адміністрування акцизного податку і забезпечення прозорого контролю за обігом пального та спирту.

Цей законопроект є альтернативним до проєкту Закону №6299 від 09.11.2021 р. (про який ми писали тут). Він пропонує дещо інший підхід до змін у визначенні підакцизної продукції та контролю її обігу.

Як і законопроєкт №6299 альтернативний проєкт закону, у разі підтримки, набирає чинності з 1 січня 2022 року. Однак, також передбачає перехідний період для «нових» платників акцизу, що отримають такий статус внаслідок зазначених змін.

Згідно з пояснювальною запискою, альтернативним законопроєктом пропонується:

 • включити до підакцизної продукції товари (продукцію), до складу яких входить хоча б один компонент, що є підакцизним товаром, зазначеним у пп. 215.3.4 ПКУ, –  пальне. На такі товари (продукцію) запроваджується ставка акцизного податку – 245,5 євро за 1000 літрів;
   
 • встановити нульову ставку акцизного податку при ввезенні імпортерами або реалізації виробниками таких товарів (продукції), у разі їх використання суб’єктами хімічної, нафтохімічної та добувної промисловості. При нецільовому використанні зазначених товарів (продукції) такими суб’єктами застосовувати повну ставку акцизу (245,5 євро за 1000 літрів) та штраф 50% від суми нарахованого акцизного податку (у законопроєкті №6299 штраф передбачався у розмірі 100%). Але якщо платник податку самостійно виявить факт нецільового використання та виправить цю помилку у Декларації із сплатою акцизу, то штраф буде меншим- у розмірі 25%;
   
 • запровадити перехідний період для нових платників акцизного податку для реєстрації їх в СЕА РПСЕ та внесення розчинників до СЕА РПСЕ. Аналогічний перехідний період був запроваджений при залученні до підакцизних товарів мастил та розчинників на основі метанолу (Закон України від 17.12.2020 р. №1117).

Про це все ми писали тут.

 

ДПС створила новий аналітичний сервіс для платників акциз
7 листопада ДПС було  створено новий аналітичний сервіс для  зручності, зменшення часових витрат та уникнення помилок.

4,7 тисячі платників акцизного податку при складанні розрахунків коригування до акцизної накладної уже можуть скористатися остаточним розрахунком по акцизній накладній. 

Як скористатись?

 • Увійдіть в Електронний кабінет;
 • відкрийте режим «ЄРАН»;
 • оберіть «Візуалізація остаточного розрахунку по акцизній накладній»;
 • вкажіть реквізити акцизної накладної;
 • отримайте інформацію про залишок суми акцизного податку по зареєстрованій акцизній накладній з урахуванням усіх розрахунків коригування до неї. 

***

Наразі це все.
Більше новин на тему акцизного податку ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Доступ до повного тексту цієї новини можливий лише для передплатників пакетів «Експерт», «Профі» та «Тематичні розсилки від редакції». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Тематичні розсилки» становить лише 65 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Тематичні розсилки / Акцизи
Теги:
Акциз , Алкоголь , Пальне , Акцизна накладна , Акцизний склад

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі