• Посилання скопійовано

«Акцизи» № 03(82) | 23.04.2025 р.

Вісімдесят другий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно акцизному податку.

«Акцизи» № 03(82) | 23.04.2025 р.
Це – вже вісімдесят другий  (третій у 2025 році та тридцять другий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно акцизному податку. Від минулої розсилки минуло більше ніж місяць і нам є про що розповісти. А саме:
  • розкажемо про поступове збільшення ставок акцизу на тютюнові вироби;
  • наголосимо, що запрацювали зміни зі сплати акцизу для виробників спирту та біоетанолу;
  • визначимося, за якою формою слід звітувати з акцизу;
  • розповімо, як заповнювати декларацію у разі сплати акцизу за переобладнане авто;
  • розглянемо, як застосовувати нові правила формування МРЦ на тютюн;
  • повідомимо, що з 8 квітня діє порядок подання заяв для отримання ліцензій щодо підакцизних товарів.
Гарного вам читання!
 

Поступове збільшення ставок акцизу на тютюнові вироби: закон в дії!

22 березня Президент підписав, а 25 березня офіційно опубліковано в «Голосі України» Закон від 04.12.2024 №4115-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби».
Які зміни передбачено?
По-перше, поступове до 2028 року підвищення специфічних ставок акцизного податку з сигарет до досягнення мінімального рівня, встановленого Директивою Ради 2011/64/ЄС від 21.06.2011 щодо структури та ставок акцизного збору на тютюнові вироби (кодифікація), з одночасним еквівалентним підвищенням таких ставок на тютюн, промислові замінники тютюну та зменшенням їх розміру для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання.
По-друге, визначення грошової одиниці виміру ставки акцизного податку на тютюнові вироби у євро задля уникнення впливу інфляції на підвищення ставок акцизного податку.
По-третє, уточнення окремих положень адміністрування акцизного податку з тютюнових виробів задля повноцінного застосування норм права.
Що змінилося для торговців тютюном в оподаткуванні акцизом з 25 березня – розповіла ДПС тут, а ми докладно у своїй аналітичній статті.

З 1 квітня – зміни у сплаті акцизу для виробників спирту та біоетанолу

ДПСУ нагадує, що з 1 квітня 2025 року виробники спирту етилового та біоетанолу мають визначати податкові зобов’язання з акцизного податку з урахуванням гарантованого податкового зобов’язання (далі – ГПЗ) з акцизного податку.
Першим податковим (звітним) періодом, за яким розраховується ГПЗ з акцизного податку, є травень 2025 року, декларація з акцизного податку за який подаватиметься до 20 червня 2025 року включно.

За якою формою слід звітувати з акцизу: нагадування від ДПС

ДПС у Вінницькій області нагадує, що Наказ Мінфіну від 07.11.2024 №567 «Про затвердження Змін до форми декларації з акцизного податку та Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку» набрав чинності з дня його офіційного опублікування, крім окремих його положень, які наберуть чинності з 1 січня 2026 року.
Тож починаючи зі звітного періоду – січень 2025 року платники зобов'язані застосовувати оновлену форму декларації для складання звітності, яка подається до контролюючого органу за місцем реєстрації платника акцизного податку.

Акциз за переобладнане авто: як заповнити декларацію з акцизу?

ДПС у Рівненській області розповідає, що згідно з нормами ПКУ  платником акцизного податку є власник ввезеного на митну територію України вантажного транспортного засобу, що переобладнується у легковий автомобіль.
Разом з тим власник переобладнаного засобу зобов’язаний подати не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу (ДПІ) за місцем реєстрації (місцем проживання) декларацію з акцизного податку за формою, яку затверджено наказом Мінфіну від 23.01.2015 №14.
Враховуючи те, що платниками акцизного податку з переобладнаних транспортних засобів переважно є громадяни та зазвичай це має разовий характер, податківці навели приклад заповнення декларації з акцизного податку та додатка 1-3 до декларації.

З 8 квітня діє порядок подання заяв для отримання ліцензій щодо підакцизних товарів

Уряд затвердив відповідно до Закону №3817-IX і вже набрали чинності:
  • Порядок ведення Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах; 
     
  • Порядок заповнення заяв щодо ліцензій на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вирощування тютюну, ферментації тютюнової сировини; 
     
  • Порядок заповнення заяв щодо ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, сидром та перрі (без додання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах; 
     
  • Порядок заповнення заяв щодо ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, сидром та перрі (без додання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах; 
     
  • Форми витягів з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, щодо вищезазначених ліцензій; 
     
  • Порядок ведення Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального; 
     
  • Порядки заповнення заяв щодо ліцензій на право виробництва пального, на право зберігання пального, на право оптової торгівлі пальним, на право роздрібної торгівлі пальним;
     
  • Форми витягів з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального щодо відповідних ліцензій. 

Як застосовувати нові правила формування МРЦ на тютюн?

З 25 березня роздрібна ціна продажу тютюнових виробів, на які встановлюються МРЦ, не може бути меншою за встановлене на дату виробництва такого товару мінімальне акцизне ПЗ зі сплати акцизу, помножене на коефіцієнт 1,45. На цьому наголосили одеські податківці.
Вимоги щодо дотримання мінімального розміру роздрібної ціни поширюються:
  •  на всіх виробників та імпортерів тютюнових виробів – при поданні Декларації про МРЦ починаючи з 25.03.2025;
     
  • на суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами, – при здійсненні продажу тютюнових виробів, починаючи з дня набрання чинності Законом №4115, а застосування штрафних санкцій – з 01.07.2025.

Наразі це все.
Більше новин на тему акцизного податку ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/Акцизи

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Акцизи»

  • «Акцизи» № 03(82) | 23.04.2025 р.
    Вісімдесят другий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно акцизному податку.
    23.04.20256
  • «Акцизи» № 02(81) | 13.03.2025 р.
    Вісімдесят перший лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно акцизному податку
    13.03.202515
  • «Акцизи» № 01(80) | 06.02.2025 р.
    Вісімдесятий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно акцизному податку
    06.02.20259
  • «Акцизи» № 09 (79) | 18.12.2024 р.
    Сімдесят дев'ятий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно акцизному податку
    18.12.202418
  • «Акцизи» № 08 (78) | 05.11.2024 р.
    Сімдесят восьмий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно акцизному податку
    05.11.202413