
Федерація профспілок інформує, що Профспілка неодноразово піднімала питання відсутності бронювання спеціалістів сфери культури з унікальними фаховими рисами (талант, компетенції, обсяг інвестицій всіх видів, вже вкладених у підготовку цього вузькопрофільного спеціаліста тощо), зокрема, викладачів мистецьких шкіл з вузькоспеціалізованою педагогічною кваліфікацією. При цьому педагогічні працівники музичної школи (позашкільного підрозділу), яка (який) функціонує як внутрішній структурний підрозділ закладу загальної середньої освіти, мають право на відстрочку, а музичної школи, яка є закладом позашкільної освіти – ні.
Така позиція виглядає дещо дискримінаційною по відношенню до педагогічних працівників, які працюють у мистецьких школах, – переконані у Профспілці.
Крім того, відсутність спеціалістів з вузькоспеціалізованою мистецькою кваліфікацією поставило під загрозу подальше існування мистецьких шкіл, а українці втрачають можливість планувати мистецько-освітній розвиток та зростання юних жителів, що в подальшому може призвести до позбавлення дітей головного – формування імунітету до різних форм маніпуляцій, які здійснює варварська росія.
18 квітня 2025 року Кабінетом Міністрів України був зареєстрований у ВРУ проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти» (реєстр.№13193 від 18.04.2025). Цим проєктом закону передбачено право на відстрочку від призову під час мобілізації для педагогічних працівників державних та комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 1 січня 2025 року працювали та продовжують працювати за основним місцем роботи у закладах позашкільної освіти, що організовують роботу за мистецьким, спортивним напрямами з навантаженням не менше ніж 0,75 ставки.
Проте 17 липня поточного року у зв’язку зі зміною Уряду та відповідно до статті 105 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» цей законопроєкт був відкликаний.
Враховуючи це та з метою недопущення знищення кадрового потенціалу мистецьких шкіл, а також запровадження рівного підходу до питань мобілізації педагогічних працівників, Профспілка працівників культури України звертається до прем’єр-міністра з проханням, після вивчення зазначеного проєкту на предмет актуальності та розгляду на засіданні КМУ, направити його до Верховної Ради України для подальшого прийняття.
У листі наголошується, що працівники культури покладають на новопризначену главу Уряду велику надію та сподіваються на позитивне вирішення даного питання.
Профспілка працівників культури України привітала Юлію Свириденко з призначенням на посаду Прем’єр-міністра України та висловила сподівання на підтримку культури, як частини національної безпеки України, основи для збереження національної ідентичності і духовної спадщини, а також звертається стосовно наступного. Як підписант Генеральної угоди, Профспілка запевнила новопризначену Прем’єр-міністра, що й у подальшому буде надійним партнером у справі захисту трудових прав та соціально-економічних інтересів працюючої людини.
У ще одному листі до Прем’єр-міністра Профспілка порушує питання необхідності перегляду існуючої системи оплати праці у бюджетній сфері в цілому та впорядкування умов оплати праці працівників культури з метою її збільшення.