• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найважливіші бухгалтерські новини за 14 - 18 липня

Квартальна єдина звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ для ФОПів та зміни у сплаті ЄСВ (прийнято закон і одразу заблоковано), воєнний стан та загальну мобілізацію продовжено до 5 листопада, новий Уряд та відкликані законопроєкти попереднього

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найважливіші бухгалтерські новини за 14 - 18 липня

Воєнний стан та загальну мобілізацію продовжено до 5 листопада

15 липня ВРУ підтримала в цілому законопроєкти про продовження строку дії воєнного стану та строку проведення загальної мобілізації. Згідно з ними, воєнний стан та загальну мобілізацію продовжено з 05 години 30 хвилин 7 серпня 2025 року на 90 діб, тобто по 5 листопада 2025 року.

Всі попередні дати продовження дії воєнного стану можна переглянути в нашому довіднику.

Закони №4524-IX та Закони №4525-IX направлені на підпис Президенту.

 

Квартальна єдина звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ для ФОПів та зміни у сплаті ЄСВ

16 липня ВРУ прийнято у ІІ читанні та в цілому законопроєкт №13157 про внесення змін до Податкового кодексу. Ним передбачено:

  • повернення для ФОПів та незалежників квартального звітного періоду із подання єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ;
  • звільнення ФОП та незалежників від сплати ЄСВ за себе у разі сплати будь-яким роботодавцем мінімального страхового внеску, в тому числі соціальної допомоги матерям до досягнення дитини 3-х років (сьогодні таке звільнення надавалося, якщо самозайнята особа мала основне місце роботи як найманий працівник);
  • включення до податкової знижки з ПДФО витрат на оренду житла, понесених учасником бойових дій або особою з інвалідністю внаслідок війни;
  • запровадження вивізного експортного мита на сою та ріпак – до 01.01.2030 року 10%, потім щорічне зменшення на 1 в.п. до ставки 5% (звільнення власновирощеної продукції);
  • встановлення вимоги щодо середньої заробітної плати розміру 2 МЗП для всіх суб'єктів роздрібної торгівлі підакцизними товарами (алкоголь, тютюн, пальне).
  • включення нерезидентів – військовополонених до переліку осіб, за яких податкові агенти (табори, слідчі ізолятори та тюрми) сплачують ПДФО;
  • продовження до 1 січня 2028 року (сьогодні до 2026 року) касового методу при постачанні, розподілі електроенергії, водопостачанні та водовідведенні;
  • встановлення касового методу зі сплати ренти за видобуток нафти та конденсату на період воєнного стану + 3 місяці.

Щоправда, підписання закону наразі заблоковано. На сайті ВРУ зареєстровано два проєкти постанов про скасування голосування у ІІ читанні за законопроєкт №13157. Тож доки ці проєкти постанов не розгляне ВРУ та не прийме рішення, його підписання спікером ВРУ та Президентом буде заблоковано.

 

Блокування реєстрації ПН/РК – 2025: як це відбувається зараз і що буде нового?

Таке «явище» в податковому законодавстві, як блокування ПН/РК, існує вже давно й завдає платникам ПДВ чимало клопоту. Особливо це докучає зараз, під час війни, коли українському бізнесу й так доводиться працювати у надскладних умовах.

До того ж до самого Порядку №1165 досить часто вносять ті чи інші зміни, спрямовані на його «покращення». Ось нещодавно ДПС анонсувала чергові «покращення» до цього Порядку №1165, які ми коротко описали тут.

Нагадаємо чинний порядок блокування ПН/РК та закцентуємо увагу на тому, які зміни в ньому незабаром з’являться – у цій статті.

 

Що ще нового у ДПС?

По-перше, з 16 липня діють нові повноваження ДПС. За змінами до положення про ДПС, податківці здійснюватимуть адміністрування внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю. Також уточнено функції та права ДПС щодо забезпечення стосовно цих внесків й питання ведення обліку щодо них.

По-друге, з 1 січня 2026 р. діятиме новий Порядок маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Для маркування використовуватимуться електронні марки у вигляді графічного елемента (DataMatrix коду). Він наноситься на кожну окрему пачку тютюнового виробу або пляшку алкоголю, або ємність з рідиною, що використовується в е-сигаретах.

По-третє, розглянемо, чи змінила думку ДПС щодо фіскалізації та оплати за товари через NovaPay. ТОВ "Нова Пей" не є учасником договору між продавцем і покупцем. Воно лише приймає кошти від ініціатора переказу та формує чек ФКЧ-3 – це не підтвердження продажу, а окрема операція. Тому саме продавець повинен у такому випадку застосовувати РРО.

 

Не пропустіть останній день подання звітності та сплати ЄСВ ФОП

Нагадуємо, що цей понеділок, 21 липня, є останнім днем:

  • сплати ЄСВ ФОПами обох систем оподаткування за ІІ квартал 2025 року. Мінімальна сума для сплати становить 5 280 грн. Але чи всі ФОПи повинні сплачувати ЄСВ за себе і в кого з них є пільги – читайте тут;
  • подання податкової звітності за червень 2025 року. Зокрема, єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та декларації з ПДВ, акцизу, плати за землю та ренти. Весь перелік дивіться тут. Але виконати свій обов'язок можна й після війни, якщо зараз немає такої можливості.

 

Готуємося до податкового звітування за II квартал 2025 року: коли і як?

Звертаємо увагу, що через три тижні, 11 серпня (понеділок), закінчується термін подання звітності за II квартал 2025 р. Зокрема, декларації з податку на прибуток та фінзвітності, декларацій платників ЄП 3 групи, з рентної плати тощо.

В окремих аналітичних статтях розглянули нюанси їх подання.

 

Бронювання працівників: що нового?

  1. Чи враховуватимуть лікарняні у зарплату заброньованим? ПФУ обіцяє, що так! Чи були на практиці випадки, коли підприємство втрачало статус критичного (а працівники бронь) через лікарняні? Чи багато таких випадків? Чи вирішує лист ПФУ питання врахування лікарняних у зарплату заброньованих? Про все це читайте тут.
  2. Виїзд заброньованих працівників за кордон у відпустку: що потрібно знати? У Правилах перетину держкордону зазначено лише про порядок перетину заброньованого у відрядження. Щодо можливості перетину під час відпустки – чіткого регулювання немає. Остаточне рішення приймається на розсуд прикордонників під час проходження контролю.
  3. Хто присвоюватиме з 16 липня критичний статус підприємств для бронювання: зміни до Постанови №76. Тепер статус критично важливого підприємствам присвоюватимуть міністерства і місцеві ради (як правило, обласні, але для Києва - Київська) або військові адміністрації (у разі утворення). Відповідні зміни внесено до критеріїв критичності за Постановою №76.
  4. Розширено перелік підприємств з підвищеною квотою для бронювання. За інформацією Мінцифри, підприємства, які будують стійкі до знеструмлень мережі xPON та мобільного звʼязку, тепер можуть бронювати всіх працівників будівельних бригад.

 

Розрахунок лікарняних і декретних по-новому за Порядком №1266: зміни вже діють!

18 липня набрала чинності Постанова КМУ від 14.07.2025 №837, якою внесено зміни до постанов КМУ:

  • від 26.09.2001 №1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням»;
  • від 01.10.2014 №531 «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»;
  • від 04.12.2019 №986 «Про затвердження Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників».

В окремій статті ми розглянули три зміни, які було внесені до Порядку №1266:

  • одна з них стосується усіх роботодавців;
  • друга лише роботодавців – резидентів Дія Сіті;
  • а третя - добровільно застрахованих осіб (тобто тих фізосіб, які ніде не працюють, але бажають мати страховий стаж і тому уклали договори про добровільне соцстрахування).

 

До уваги роботодавців!

  1. Неповний робочий час за основним місцем роботи: оформлення, оплата, відпустки, лікарняні, ЄСВ. Як оформити неповний робочий час працівнику за основним місцем роботи? Як у такому випадку здійснюється оплата праці? Як оплачувати наднормові години? Як надавати та оплачувати відпустки та лікарняні? Читайте у статті зі зразками і прикладами.
  2. Чи дає право на ставку ЄСВ 8,41% пенсійне посвідчення? Підставою для застосування роботодавцем ставки ЄСВ у розмірі 8,41% є копія довідки до акта огляду в МСЕК, видана до 01.01.2025, або витяг із рішення експертної команди. Пенсійне посвідчення особи з інвалідністю (ІІ група) засвідчує тільки статус пенсіонера.
  3. Зміни до Постанови №98 щодо витрат на відрядження бюджетників: що нового та для кого? Військовим Управління державної охорони компенсуватимуть додаткові витрати у відрядженнях — від оренди приміщень і мобільного зв’язку до страхування й перевезення спецзасобів.
  4. Зміни до Класифікатора професій №15: кого стосуються? Нагадуємо, що Мінекономіки затвердило Зміни №15 до Нацкласифікатора ДК 003:2010. Вони діють з 10 липня. У Класифікатор додано новий Розділ – «Військовослужбовці». Він застосовується до військовослужбовців та резервістів оперативного резерву ЗСУ, Держспецтрансслужби, НГУ.

 

Декларація з ПДВ: інструкція зі заповнення та подання

Хто має складати декларацію з податку на додану вартість і з якою періодичністю? Як її складають нові платники ПДВ та ті, в кого цей статус анульовано? Яку інформацію наводять в декларації та на що слід звернути увагу при її заповненні? Читайте у цій статті від редакції.

А які додатки та в яких випадках слід подавати разом з декларацією з податку на додану вартість? Як їх заповнювати? Про все це докладно зі зразками заповнення – ось тут.

 

До 5 жовтня слід відзвітувати до Держстату за 2022-2025 роки

Із 5 липня 2025 року відновлено обов’язкове подання статистичної та фінансової звітності. Як зазначили у Держстаті, це означає, що: 

  • подання звітності знову є обов’язковим для всіх підприємств, установ, організацій та підприємців, які залучені до державних статистичних спостережень;
  • якщо ви не подавали звітність за минулі періоди (у 2022–2025 роках) – тепер її необхідно подати протягом трьох місяців – до 5 жовтня 2025 року;
  • відновлено дію граничних термінів подання звітності за поточні періоди 2025 року.

 

П’ять свіжих роз’яснень для ФОП

  1. Статистична звітність ФОПів у 2025 році: для кого обовʼязкова та які штрафи? З 5 липня повернуто обов’язок подання статистичної звітності для всіх СГ, у т.ч. і для ФОПів. За попередні роки подати звіти без штрафів можна до 5 жовтня 2025 року. Звітування стосується не всіх ФОПів, а тільки тих, хто підпадає під обовʼязок.
  2. Які штрафи за неправильне оформлення працівників? Неправильне оформлення трудових відносин між різними ФОПами може призвести до катастрофічних фінансових наслідків. Незначна деталь обернулася штрафом у 80 тисяч гривень. Цей кейс показує критичну важливість правильного структурування бізнесу з кількома ФОПами.
  3. Звільнення мобілізованих ФОПів від податків та ЄСВ: інструкція від ДПС. Звільнення мобілізованих ФОПів від ПДФО, ВЗ, єдиного податку та ЄСВ застосовується автоматично на підставі даних з ЄДР призовників, військовозобов’язаних та резервістів з 1-го числа місяця мобілізації або укладення контракту, але не раніше 24 лютого 2022 року.
  4. Види діяльності ФОПів 1 групи: які дозволені, а які – ні? ФОПи І групи мають найжорсткіші обмеження щодо видів економічної діяльності серед усіх категорій ФОПів. ПКУ містить вичерпний перелік дозволених напрямів, вихід за межі якого автоматично призводить до втрати права на спрощену систему оподаткування.
  5. Банківські комісії фізосіб-«загальників»: коли можна включати до витрат? Багато ФОПів щодня стикаються з банківськими операціями та сплачують різноманітні комісії. Постає логічне запитання: чи можна ці суми законно включити до складу витрат? Про це читайте тут.

 

Три нові аналітики від редакції

  1. Безповоротна фінансова допомога у 2025 році: особливості, облік, оподаткування для надавачів і отримувачів. Читайте у цій аналітиці особливості, облік і оподаткування безповоротної фінансової допомоги (далі – БФД), яку отримує чи надає суб’єкт господарювання (юрособа чи ФОП), а також засновник підприємства чи працівник.
  2. Фінансовий лізинг автомобіля: документальне оформлення, облік та оподаткування. Підприємство планує взяти у фінлізинг автомобіль. Розглянемо у цій статті, які є правові особливості, бухгалтерський та податковий облік, оподаткування для таких операцій - для лізингоодержувача та лізингодавця.
  3. Власники підприємства: їх права, обов'язки, та чи можуть вони втручатися у ведення бізнесу? Питання контролю власниками підприємств дій керівників таких підприємств завжди актуальне. Чинне законодавство разом із судами доклали значних зусиль для покращення стану та тлумачення норми у цих питаннях.

 

Військовий облік: штрафи та відстрочки

По-перше, з 17 липня штрафи за неуточнення даних військового обліку більше не чинні. За позицією адвоката, ті, хто з військовозобовʼязаних не погодився на "пропозицію" сплатити штраф у 8500 грн, 17 липня вже мають чисте поле "Правопорушення", бо Міноборони визнає, що тепер вже не може виносити постанови через закінчення річного строку.

По-друге, подбайте заздалегідь про продовження відстрочки до 5 листопада. Поточна відстрочка діє тільки до 7 серпня. А далі для продовження відстрочки до 5 листопада необхідно знову звертатися із відповідною заявою до ТЦК та СП, якщо немає можливості оформити її через Резерв+ Зауважимо, що у Резерв+ заплановано додати ще відстрочки для наукових, науково-педагогічних та педагогічних працівників вищої та профосвіти та громадян, які мають чоловіка або дружину з інвалідністю 1 чи 2 групи.

По-третє, внесено зміни до Порядку організації та ведення військового обліку. Кабмін уточнив підстави для зняття з військового обліку, визначив склад і керівництво комісій з перевірки обліку в органах влади та на підприємствах, а також залучив до їх роботи представників Держпраці та ДПС.

 

Увага! Відкликано низку урядових законопроєктів

Відповідно до статті 105 Закону про Регламент ВРУ законопроєкти, внесені Кабінетом Міністрів України, вважаються відкликаними, якщо до його прийняття в першому читанні (за основу) повноваження КМУ були припинені.

Таким чином, були відкликані:

  • нашумівший законопроєкт №13477 щодо підтримки сімей з дітьми: одноразову виплату після народження пропонували збільшити з 10,3 тис.  грн до 50 тис. грн, щомісячну допомогу — з 850 грн до 7 тис.  грн. А ще додати нову програму “єЯсла”;
  • законопроєкт №13193, яким передбачалося забезпечити в умовах воєнного стану державні гарантії у сфері освіти для задоволення потреб національної економіки, військових формувань та населення України, уникнути використання здобуття освіти як способу ухилення від мобілізації та усунути існуючі прогалини у законодавстві, які створюють умови ухилення чоловіків призовного віку від мобілізації;
  • законопроєкт №13232 про тотальне оподаткування доходів громадян від продажу власних вживаних речей в інтернеті (законопроєкт №13232). Про це тут;
  • законопроєкт №13233 щодо створення у Державній податковій службі Реєстру всіх банківських рахунків та сейфів, а також захмарне збільшення штрафів по фінмоніторингу. Його навіть Комітет ВРУ вже встиг підтримати для прийняття у І читанні. Про це ми писали тут;
  • законопроєкт №10072 узаконення запровадження санкцій на громадян України. Його також вже було рекомендовано прийняти за основу, але цього не сталося.

 

Інші новини

  1. Закон про множинне громадянство почне діяти з 16 січня 2026 року. Це дозволить українцям, які були змушені виїхати за кордон під час повномасштабної війни, зберегти зв’язок з Україною.
  2. Вартісний критерій для ОЗ планують збільшити з 20 тис. до 50 тис. грн. Гетманцев планує внести до ВРУ законопроєкт щодо збільшення вартісного критерію для основних засобів з 20 000 грн до 50 000 при визначенні обʼєкта оподаткування податком на прибуток.
  3. Кабмін уточнив порядки набуття, втрати статусу та звітності резидентів Дія Сіті. Внесено зміни до Порядку подання та розгляду заяви про набуття статусу резидента Дія Сіті, Порядку формування та ведення реєстру Дія Сіті й Порядку подання та розгляду звіту про відповідність резидента Дія Сіті та незалежного висновку.

Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»