
Останній день сплати: 18 чи 21 липня?
Закон про ЄСВ (абз. 3 ч. 8 ст. 9) зазначає, що ФОПи повинні сплачувати ЄСВ до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Доволі часто територіальні податківці розуміють цю норму буквально і вважають, що 20-го числа платити вже пізно, останній день «до» – це 19 число. Але це тільки в тому випадку, якщо 19 число – це робочий день. А у разі якщо 19 число припадає на вихідний (як ось у липні 2025 року), можна очікувати, що територіальні податківці вимагатимуть сплати ЄСВ у п’ятницю – 18 липня.
Але за календарем ДПСУ останнім днем сплати ЄСВ ФОПами за ІІ квартал є 21 липня 2025 року. Тобто центральний податковий орган керується встановленим правилом перенесення строків сплати на наступний банківський день.
Увага! Відповідно до п. 6 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 №449 зі змінами та доповненнями, у разі якщо останній день строків сплати ЄСВ припадає на вихідний, святковий або неробочий день, останнім днем таких строків сплати ЄСВ вважається перший робочий день, що настає за вихідним, святковим або неробочим днем.
Сплата ЄСВ 18 липня не спричинить жодних нарікань, адже якщо ви заплатите заздалегідь, податківці це тільки вітатимуть. Проте у разі якщо вам зручніше сплатити 21 липня, аргументом може бути календар ДПСУ.
А ще (так вже збіглося) 21 липня 2025 року – це останній день сплати ЄСВ, нарахованого за червень 2025 року роботодавцями за найманих працівників (крім гірничих підприємств).
Тож якщо ви ФОП-роботодавець, не забудьте сплатити ЄСВ не тільки за себе (за ІІ квартал), а і за своїх працівників (за червень)!
Що буде, якщо не сплатити ЄСВ вчасно?
За несвоєчасну сплату або несплату ЄСВ порушників чекатимуть штрафи та пеня.
Нагадаємо, що для ФОПів, які обрали загальну систему оподаткування, а також тих, які обрали спрощену систему оподаткування незалежно від обраної групи мінімальний страховий внесок ЄСВ у 2025 році становить 1760 за місяць і 5280 грн за квартал (про це докладно читайте у нашому довіднику).
Штраф за Законом про ЄСВ – 20% своєчасно не сплачених сум. Таким чином, за несплату за ІІ квартал 2025 р. мінімальний розмір штрафу буде 1056 грн (20% від 5280 грн).
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення. Про це ми писали тут.
Які штрафи за "старі" порушення щодо сплати ЄСВ?
Податківці застосовують штрафні санкції, визначені ч. 11 ст. 25 Закону №2464, та пеню за порушення, вчинені у період до 01.03.2020 та починаючи з 01.08.2023.
А от за порушення платниками законодавства про єдиний внесок у період з 01.03.2020 по 31.07.2023 штрафні санкції, визначені ч. 11 ст. 25 Закону №2464, контролюючим органом не застосовуються, а пеня, нарахована за цей період, підлягає списанню. Про це податківці нагадували ось тут.
Рахунки для сплати ЄСВ
Рахунки для сплати ЄСВ з 1 січня 2025 року не змінилися. Але щоразу радимо: щоб не пропустити зміни, краще перед сплатою ЄСВ перевірити реквізити рахунку, зокрема у рубриці «Стан розрахунків з бюджетом» в Е-кабінеті.
Нагадуємо, що для платників ЄСВ – ФОПів та самозайнятих осіб передбачено символ «204». Його використовують при встановленні номера рахунку для сплати ЄСВ, і він знаходиться у середині номера рахунку: цифри з дев’ятнадцятої по двадцять першу літерно-цифрового номера рахунку відповідають категорії платника ЄСВ (містять ті самі «204»).
Ті, хто сплачує податки та ЄСВ з єдиного рахунку, можуть це робити і надалі. Про те, як функціонує єдиний рахунок, ми розповідали тут.
Правила заповнення платіжок для сплати ЄСВ
У реквізиті «Призначення платежу» треба зазначати лише код сплати податків та ЄСВ (здебільшого – 101) і наводити назву податку або ЄСВ та звітний період їхньої сплати. Ми докладно розповідали про це тут.
У реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо: щодо ЄСВ для сплати ФОПами за себе:
101 ЄСВ за ІІ квартал 2025 року.
Мінімальний та максимальний розмір ЄСВ за ІІ квартал
За Законом про Держбюджет на 2025 рік, з 1 січня розмір мінімальної зарплати (далі – МЗП) дорівнює 8 000 грн.
У 2025 році мінімальну базу нарахування ЄСВ встановлено на рівні 1 МЗП, а максимальну – 20 МЗП.
- Мінімальний місячний страховий внесок з ЄСВ ФОПом за себе за ІІ квартал 2025 року становить 8 000 х 22% = 1 760 грн. А за цілий квартал мінімальна сума ЄСВ дорівнює 5 280 грн (1 760 х 3);
- Максимальний розмір місячного страхового внеску за місяць ІІ кварталу 2025 року становить: 160 000 х 22% = 35 200 грн. А за цілий квартал максимальна сума ЄСВ становить 105 600 грн (35 200 х 3).
Кому і в 2025 році можна не платити ЄСВ за себе?
Починаючи зі сплати за січень 2025 року всі ФОПи та самозайняті особи (за базовими винятками, які ми наводимо нижче) повинні сплачувати ЄСВ. Про це ми докладно писали тут. Але все одно є деякі виключення.
Які пільги щодо несплати ЄСВ все ще діють у 2025 році?
Пільги щодо несплати ЄСВ існують для таких категорій:
- Якщо ФОП одночасно працює за трудовим договором (за основним місцем роботи і сумісництвом);
- Якщо ФОП одночасно є і «незалежником»;
- ФОПи-пенсіонери та особи з інвалідністю;
- Мобілізовані ФОПи;
- ФОПи з ТОТ та ФОПи, позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
- ФОПи-«збитківці» або «сплячі» ФОПи.
Розглянемо їх по черзі.
1) Якщо ФОП одночасно працює за трудовим договором
Якщо ФОПи перебувають у трудових відносинах, то вони можуть не платити ЄСВ за себе. І страховий стаж у них буде! Але лише за умови, що роботодавець за основним місцем роботи сплатив за них ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок.
Якщо у певному місяці роботодавець сплатив ЄСВ, але у розмірі, меншому за мінімальний страховий внесок, то для отримання страхового стажу такі самозайняті особи ЄСВ за себе платитимуть. І в розмірі, не меншому за мінімальний внесок! На цьому наголошує ДПС ось тут.
Чи можуть ФОПи-працівники бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ?
Саме обов’язку платити ЄСВ такі ФОПи не мають. А добровільно можна? Єдиної позиції у ДПС щодо цього немає. Ми про цю проблему писали тут і тут. Вони, звісно, не штрафуватимуть ФОПів за таку добровільну сплату. Але чи потраплять ці внески до розрахунку майбутніх пенсій, наразі впевненості немає.
А у 2025 році від ДПС з’явилися ще й нові роз’яснення.
Податківці вказали, що нормою ЄСВ визначено дві умови для звільнення ФОПів від сплати єдиного внеску за себе:
- наявність основного місця роботи або укладеного гіг-контракту з резидентом Дія Сіті;
- сплата роботодавцем страхового внеску за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску за відповідні місяці звітного періоду.
Важливо!
У разі якщо ФОП працює за основним місцем роботи і сумісництвом та будь-яким з його роботодавців (не обов'язково за основним місцем роботи!) сплачено ЄСВ за нього в розмірі не менше мінімального страхового внеску, то такий ФОП звільняється від сплати за ЄСВ себе за відповідні місяці звітного року. Про це ми докладно писали тут.
2) Якщо ФОП одночасно є і «незалежником»
Якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, вона обліковується ДПС як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
ФОП-«незалежник», який отримує пенсію або соцдопомогу, ЄСВ за себе не сплачуватиме. Хоча може і платити – за умови добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У звичайної фізособи, яка здійснює незалежну профдіяльність і не має статусу ФОПа, такої пільги немає. Про це ми докладно розповідали тут.
3) ФОПи-пенсіонери та особи з інвалідністю
Також звільняються від сплати за себе ЄСВ ФОПи, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
4) Мобілізовані ФОПи
ФОПи, призвані до ЗСУ у зв’язку з мобілізацією, на особливий період, на весь строк їх військової служби звільняються від сплати ЄСВ за себе. Зауважимо, що наразі на підписі у Президента знаходиться відповідний закон щодо автоматичного звільнення від сплати податків та ЄСВ мобілізованих ФОПів. Детальний аналіз закону ми наводили тут.
5) ФОПи з ТОТ та ФОПи, позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України
Пунктом 9-3 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 визначено, що тимчасово на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України від 15.04.2014 №1207 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», платники ЄСВ із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України звільняються від виконання обов’язків, визначених ст. 6 Закону №2464.
Зверніть увагу! Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією досить часто оновлюється. Останню редакцію цього Переліку читайте тут.
А ще, відповідно до абзацу першого п. 9-8 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 платники єдиного внеску, визначені ст. 4 Закону №2464, з числа осіб, стосовно яких згідно із Законом України від 26.01.2022 №2010-IX «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, якщо вони не є роботодавцями, звільняються за заявою члена сім’ї або платника єдиного внеску, після їх звільнення та/або після закінчення їх лікування (реабілітації) від виконання обов’язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону №2464, сплати недоїмки з єдиного внеску, пені та штрафів за її несплату на весь період позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та протягом шести місяців після їх звільнення.
По суті, пільги мобілізованим ФОПам, ФОПам з ТОТ та ФОПам, які потрапили в полон, це єдині «воєнні» пільги, що ще діють у 2025 році. Решта пільг діяла ще до 2022 року.
6) ФОПи-«збитківці» або «сплячі» ФОПи
З 1 січня 2021 року ФОПи на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати за себе ЄСВ у разі відсутності прибутку.
Тобто якщо ФОП не отримував дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, він має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше від максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Якщо в певному місяці (або навіть і році) оподатковуваного ПДФО та ВЗ чистого доходу в самозайнятої особи не буде, то вона має право не визначати базу нарахування ЄСВ, а отже, і не платити ЄСВ за такий період. На цьому вже наголосили податківці у своєму свіжому роз’ясненні ось тут.