Мінфін розробив та оприлюднив проект наказу (завантажити), яким затверджується:
1) Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами (завантажити).
2) Форма Договору про визнання електронних документів (завантажити).
Чому виникла така потреба змін?
Наразі порядок подання платниками податків податкової звітності в електронному вигляді регулюється Інструкцію №233. Її було прийнято ще до набрання чинності Податкового кодексу і її норми так і не привели до норм Кодексу. Крім того, норми Наказу №233 не відповідають діючому механізму приймання документів в електронному вигляді у контролюючих органах.
З огляду на це, з метою приведення у відповідність до ПКУ (у тому числі з урахуванням змін, внесених Законом №1797-VIII), врегулювання нормативно-правової бази щодо підготовки і подання електронних документів (у тому числі податкової звітності) до контролюючих органів та приведення до запровадженої у контролюючих органах процедури обміну електронними документами виникла необхідність видання відповідного наказу Мінфіну.
Основною метою підготовки акта є визначення основних організаційно-правових засад обміну електронними документами між суб’єктами електронного документообігу.
Що таке договір про визнання електронних документів?
Згідно з новим проектом Порядку, це договір приєднання, який визначає права та обов’язки сторін в процесі електронного документообігу та укладений шляхом приєднання автора до договору про визнання електронних документів в цілому шляхом надсилання заяви про приєднання до договору (завантажити).
Контролюючий орган, яким отримано Заяву про приєднання, розглядає таку заяву протягом одного робочого дня.
Підтвердженням про приєднання автора до договору є отримання автором позитивної другої квитанції, на яку накладається технологічний сертифікат контролюючого органу.
Підставами для відмови у прийнятті заяви про приєднання та, відповідно, приєднанні до договору, можуть бути:
- відсутність автора на обліку у контролюючому органі;
- невідповідність реєстраційних даних автора, зазначених у Заяві про приєднання, даним Єдиного державного реєстру та Державного реєстру фізичних осіб – платників податків;
- наявність у Єдиному державному реєстрі запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця;
- наявність в Державному реєстрі інформації про закриття реєстраційного номера облікової картки платника податків підписувача Заяви про приєднання (керівника) у зв’язку зі смертю;
- наявність діючого Договору.
Дія договору може бути припинена за бажанням підписувача заяви про приєднання (керівника) шляхом подання ним особисто до контролюючого органу Заяви про припинення дії договору в паперовому вигляді із зазначенням причини припинення або за наявності однієї з таких підстав:
- отримання інформації від АЦСК про завершення строку чинності (або скасування) посиленого сертифіката керівника;
- отримання інформації з Єдиного державного реєстру про зміну керівника;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про державну реєстрацію припинення автора;
- наявність в Державному реєстрі інформації про закриття реєстраційного номера облікової картки платника податків підписувача Заяви про приєднання (керівника) у зв’язку зі смертю.
Яка доля уже чинних електронних договорів?
Заплановано, що у разі прийняття цей наказ набере чинності через два місяці з дня його офіційного опублікування. Проте договори про визнання електронних документів, що на день набрання чинності цим наказом будуть чинними, продовжуватимуть діяти до виникнення підстав для припинення дії договору.
****
Зауваження та пропозиції щодо змісту регуляторного акта можна надавати:
у письмовій та електронній формі протягом місяця з дня публікації цього оголошення за наступною адресою:
Міністерство фінансів України, 01008, м. Київ-8, вул. Грушевського, 12/2, e-mail: shekera@minfin.gov.ua.
Державна регуляторна служба України, вул. Арсенальна, буд. 9/11, м. Київ, 01011, е-mail: inform@dkrp.gov.ua.