• Посилання скопійовано

ТОВ здійснює операції з купівлі-продажу облігацій внутрішніх державних позик: які податкові наслідки?

Відповідно до п. 292-1.1 ПКУ об’єктом оподаткування для платників ЄП 4 групи є площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду. Отже, дохід від купівлі-продажу цінних паперів окремо ЄП не оподатковується

ТОВ здійснює операції з купівлі-продажу облігацій внутрішніх державних позик: які податкові наслідки?

Коментар до ІПК ДПСУ від 29.04.2025 №2359/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Згідно зі зверненням, ТОВ є платником ЄП 4 групи (тобто сільськогосподарським підприємством), але іноді здійснює операції з купівлі-продажу облігацій внутрішніх державних позик (далі – ОВДП).

Товариство зобов’язане складати фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, оскільки є підприємством, що становить суспільний інтерес.

У зв’язку із викладеним вище ТОВ попросило ДПС надати індивідуальну податкову консультацію із таких запитань:

  1. Яка сума має бути віднесена до складу доходів Товариства в бухгалтерському обліку? Вся сума доходу, отримана від продажу ОВДП (тобто без врахування витрат на придбання), чи лише результат (прибуток або збиток) від операцій з фінансовими активами, а саме: різниця між балансовою вартістю (оціненою на дату припинення визнання активу) та одержаною компенсацією (включаючи будь-який новий отриманий актив мінус будь-яке нове взяте зобов’язання)?
  2. Чи впливає на бухоблік доходу те, що Товариство є платником ЄП 4 групи? 

Яка саме сума в такому випадку має брати участь у розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва: вся сума доходу, отримана Товариством від продажу ОВДП (тобто без врахування витрат на придбання);

чи лише результат (прибуток або збиток) від операцій з фінансовими активами? 

Тобто, попри те, що зараз ТОВ є «єдинником», воно не виключає перехід на загальну систему оподаткування. А тому його  хвилюють податкові наслідки торгівлі державними цінними паперами у разі перебування на ЄП на 4 групі та на податку на прибуток.

 

Що відповіла ДПС?

Щодо податку на прибуток. У своїй відповіді податківці навели визначення державних цінних паперів за пп. 14.1.441 ПКУ. Зокрема, до них належать й облігації внутрішньої державної позики України.

А от визначення таких облігацій наведено в Законі про ринки капіталу та організовані товарні ринки.  

Загальні правила визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств наведені в пп. 134.1.1 ПКУ

Але існують податкові різниці щодо операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, встановлені п. 141.2 ПКУ

На підставі цих норм висновок податківців такий: платник податку на прибуток, який у бухгалтерському обліку обліковує цінні папери (ОВДП) з дотриманням вимог, встановлених міжнародними стандартами фінансової звітності, та враховує операції з ними при визначенні фінансового результату до оподаткування, визначає різниці за операціями з такими цінними паперами відповідно до вимог п. 141.2 ПКУ

Показники щодо визначення загального фінансового результату від продажу та інших способів відчуження цінних паперів відображаються у Додатку ЦП до рядків 4.1.3 ЦП, 4.1.4 ЦП додатка РІ до рядка 03 РІ  Податкової декларації з податку на прибуток.

При цьому порядок бухгалтерського обліку операцій з продажу цінних паперів підприємствами, які застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності, при визначенні фінансового результату до оподаткування регулюється положеннями відповідних міжнародних стандартів фінансової звітності.

Але на питання порядку бухгалтерського обліку операцій з продажу цінних паперів підприємствами, які застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності, ДПС не може відповісти та відправляє ТОВ до Мінфіну.

 

Щодо платників ЄП на 4 групі. Судячи з відповіді податківців, у них немає своєї позиції щодо поставленого питання, яка саме сума в такому випадку має брати участь у розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва:

вся сума доходу, отримана Товариством від продажу ОВДП (тобто без врахування витрат на придбання);

чи лише фінрезультат за такими операціями (різниця між доходом та витратами).

У відповіді наведено лише загальні правила віднесення платників до 4 групи ЄП.

В ІПК також вказано про правила подання декларації для підтвердження статусу 4 групи разом з розрахунком частки сільськогосподарського товаровиробництва.

Наостанок підкреслено, що джерелом інформації при складанні розрахунку є дані бухгалтерського обліку.

А от як вести облік операцій з купівлі-продажу облігацій внутрішніх державних позик, ДПС не знає та пропонує ТОВ звернутися знову ж таки до Мінфіну.

Але в нас є свій матеріал на тему бухобліку таких операцій, й він має допомогти зорієнтуватися для заповнення розрахунку.

Від себе додамо, що в загальну суму доходу (рядок 2) розрахунку фінрезультат від таких операцій теж  потрапляє.

Проте податківці зазначили, що відповідно до п. 292-1.1 ПКУ об’єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.

Отже, дохід від купівлі-продажу цінних паперів окремо ЄП не оподатковується.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Автоматизація»