Мінфін наказом від від 18.03.2024 №130 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 04.04.2024 за №493/41838) вніс зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 6 “Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах”. Його привели у відповідність до вимог національного законодавства та МСБО 8 «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки», МСБО 10 «Події після звітного періоду» і МСФЗ для малих та середніх підприємств у частині облікових оцінок.
Зокрема, уточнено, що облікові оцінки – грошовий вираз елементів фінансової звітності, які не піддаються безпосередньому спостереженню, а визначаються наближено, тобто попередньо оцінені.
Прикладами облікових оцінок є:
- резерв сумнівних боргів;
- чиста вартість реалізації одиниці запасів;
- справедлива вартість активів або зобов’язань;
- сума нарахованої амортизації об’єкта основних засобів;
- забезпечення на виконання гарантійних зобов’язань.
Оцінка – визначення грошових сум, за якими мають визнаватися і відображатися елементи фінансової звітності.
За своїм характером зміна в обліковій оцінці не стосується попередніх періодів та не є виправленням помилки.
Якщо зміна в обліковій оцінці приводить до змін в активах, зобов’язаннях або власному капіталі, її визнають шляхом коригування балансової вартості відповідного активу, зобов’язання або власного капіталу в періоді, коли відбулася зміна.
Якщо інформацію про розмір впливу на майбутні періоди не розкрито у зв’язку з неможливістю його попередньої оцінки, підприємство розкриває інформацію про цей факт.
Наказ набрав чинності з дня його офіційного опублікування, яке відбулося 16.04.2024 («Офіційний вісник України», №34).
***
Читайте також: Зміни до НП(С)БО 6 щодо облікових оцінок: кого стосуються?