
Податківців запитали про таке: Чому TTH i замовлення на товар куплений на Аліекспресі, Тему i подібних платформах, не може вважатись документом, що підтверджує походження товару? Чому таку ТТН / замовлення не можна використовувати як підтвердні документа для товарного обліку?
ДПС у листі від 08.07.2025 №729/2/99-00-24-01-01-02 у відповіді на це запитання насамперед навела норми п. 44.1 ПКУ та ст. 9 Закону про бухоблік. Окремо у листі згадано й про ст. 43 МКУ. За ст. 43 МКУ перевірка документів, що підтверджують країну походження товару, здійснюється відповідно до цієї статті після завершення митного оформлення.
А за Законом про бухоблік підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Які саме реквізити мають містити первинні документи, встановлено п. 2 ст. 9 Закону про бухоблік.
На підставі всіх цих норм ДПС зробила висновок: ТТН може підтверджувати факт транспортування, а не саму купівлю. Для підтвердження купівлі слід мати інвойс, контракт, платіжку та банківські виписки.
- Новий бланк Товарно-транспортної накладної, який діє з 03 січня 2025 року, а також іншу корисну інформацію дивіться на нашому сайті за посиланням.
- Форму ТТН затверджено Наказом Міністерство розвитку громад та територій України від 14.11.2024 №1332 «Про затвердження Змін до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні».
- Інструкцію із заповнення та подання цього бланку від редакції «Дебет-Кредит» читайте за цим посиланням, а ще більше корисних інструкцій щодо бланків податкової та статистичної звітності дивіться тут.
- Актуальна база бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті у розділі бланків.
- Всі новини від редакції «Дебет-Кредит» щодо ТТН дивіться за посиланням.