
- Новий бланк Товарно-транспортної накладної, який діє з 03 січня 2025 року, а також іншу корисну інформацію дивіться на нашому сайті за посиланням.
- Форму ТТН затверджено Наказом Міністерство розвитку громад та територій України від 14.11.2024 №1332 «Про затвердження Змін до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні».
- Ще більше бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті у розділі бланків.
- Всі новини від редакції «Дебет-Кредит» щодо ТТН дивіться за посиланням.
Початкові відомості про ТТН
Визначення ТТН, основні вимоги до її складання встановлені:
- Законом про автотранспорт (Закон України від 05.04.2001 р. №2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт»);
- Правилами №363 (Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені Наказом Мінтрансу від 14.10.1997 р. №363), з урахуванням останніх змін і доповнень, внесених Наказом Міністерство розвитку громад та територій України від 14.11.2024 р. №1332.
Товарно-транспортна накладна (ТТН) є основним документом на перевезення вантажів. Вона призначена для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
ТТН може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку. Вона є єдиним документом для всіх учасників транспортного процесу, крім фізичних осіб, які здійснюють перевезення вантажу за власні кошти та для власних потреб.
ТТН зараз складається у паперовій та/або електронній формі.
З 20 березня діє Порядок №1491 (Порядок функціонування системи електронного документообігу електронна товарно-транспортна накладна, затверджений Наказом Мінрозвитку від 27.12.2024 р. №1491), що є частиною експериментального проєкту щодо впровадження електронного документообігу електронної товарно-транспортної накладної (ми писали про це тут).
Отже, перехід від паперових до електронних ТТН вже розпочався. Хоча наразі застосування е-ТТН є добровільним.
Зверніть увагу! Офіційної інструкції щодо заповнення ТТН немає. Проте інформація щодо заповнення ТТН наведена в:
Хто складає ТТН?
Товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує Замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках (див. п. 11.3 Правил №363).
Чи треба складати ТТН при перевезенні власних товарів для власних потреб?
Фізособам – не потрібно. А от юрособам треба враховувати, що ТТН складається при будь-яких вантажних перевезеннях (детальніше - тут).
Хоча існує судова практика, що для перевезення товарів для власних потреб ТТН складати не обов'язково, контролери часто їх вимагають. Адже ТТН – один з документів, який має бути у водія при здійсненні вантажного перевезення (див. ст. 48 Закону про автотранспорт).
Обов'язкові реквізити ТТН
ТТН повинна містити такі обов’язкові реквізити, визначені ст. 48 Закону про автотранспорт:
- дата і місце складання;
- вантажовідправник (повне найменування (прізвище, ім’я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган контролю і мають відмітку в паспорті);
- автомобільний перевізник (повне найменування (прізвище, ім’я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган контролю і мають відмітку у паспорті), прізвище, ім’я, по батькові водія та номер його посвідчення;
- вантажоодержувач (повне найменування (прізвище, ім’я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган контролю і мають відмітку в паспорті);
- транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто;
- пункти завантаження і розвантаження.
Разом з тим форма ТТН, наведена в додатку 7 до Правил №363, містить й інші реквізити. А згідно з п. 11.1 Правил №363, у разі необхідності форма ТТН може бути доповнена іншими реквізитами, з урахуванням особливостей перевезень, зокрема умов та/або виду вантажу.
Чи треба заповнювати усі реквізити ТТН?
В Інформаційній довідці Мінрозвитку та Укртрансбезпеки зазначено, що у формі, яку застосовує суб’єкт господарювання, мають бути зазначені всі реквізити, які містить форма, наведена в додатку 7 до Правил №363, навіть якщо окремі з цих реквізитів не заповнюються.
Тобто, в ТТН можуть бути не заповнені реквізити (крім обов’язкових!), проте видаляти поля, які не заповнюються, не можна.
Наприклад, при перевезенні зерна неможливо заповнити кількість місць або вид пакування. При перевезенні автомобілів неможливо заповнити температурний режим та відомості про ідентифікацію тварин тощо.
Поля, які не заповнюються, залишаються пустими або ж у них ставиться прочерк.
Наведена в додатку 7 форма ТТН має дві сторінки. Але в інформаційній довідці зазначили, що розміщати всі реквізити на двох сторінках, не обов’язково, можна розмістити і на одному аркуші. ТТН може бути навіть в форматі чека.
Окремі описи реквізитів в ТТН мають надмірно великий текст, наприклад, такі реквізити, як «Автомобільний перевізник», «Водій», «Вантажовідправник», «Вантажоодержувач» тощо. З цього приводу в інформаційній довідці зазначили, що такий текст описів можна скоротити.
Зверніть увагу на посилання на додаток 7 у верхньому лівому куті ТТН: таке посилання має бути у формі ТТН, видаляти його не потрібно!
Особливості заповнення ТТН
Офіційної інструкції щодо заповнення ТТН немає, хоча, як вже згадувалось вище, є рекомендаці від Мінрозвику та Укртрансбезпеки та Інформаційна довідка Мінінфраструктури.
Тож при її складанні слід в першу чергу зважати на:
- назву відповідних реквізитів як в самій формі, так і в переліку обов’язкових реквізитів, наведених в ст. 48 Закону про автотранспорт (див. вище);
- окремі положення Правил №363, в яких йде мова про заповнення окремих даних;
- Інформаційну довідку Мінінфраструктури (див. тут);
- Інформаційну довідку Мінрозвитку та Укртрансбезпеки (див. тут).
Беручи до уваги наведені джерела, наведемо особливості заповнення:
- першої сторінки ТТН — в таблиці 1,
- розділу «Відомості про вантаж» — в таблиці 2,
- розділу «Вантажно-розвантажувальні операції» — в таблиці 3.
Таблиця 1. Заповнення першої сторінки ТТН
Реквізит ТТН | Коментар |
№, дата | Вимоги до складання номеру ТТН чинним законодавством не встановлені. Тож особа, яка складає ТТН (замовник, вантажовідправник) самостійно визначає особливості нумерації. Дата ТТН – це дата її фактичного складання (виписки), яка має відповідати даті передачі вантажу перевізнику. |
Місце складання | Місце складання має відповідати найменуванню населеного пункту відповідно до КАТОТТГ, наприклад: с-ще Гостомель, Гостомельської ТГ, Київської обл. |
Автомобіль | Зазначається марка, модель, тип, реєстраційний номер |
Причіп/напівричіп | Зазначається марка, модель, тип, реєстраційний номер |
Вид перевезень | Залежно від тарифу перевезення можуть бути: за відрядним тарифом; за погодинним тарифом; за покілометровим тарифом. За іншими умовами: централізовані перевезення; інші види перевезень. При перевезенні для власник потреб власним транспортом: внутрішньоміське перевезення; приміське перевезення; міжміське перевезення тощо. |
Автомобільний перевізник | Потрібно писати повну назву*. Тут зазначається тільки автоперевізник. Якщо є ще одна сторона перевезення, експедитор, то форму ТТН можна доповнити новим реквізитом – «Експедитор». |
Вантажовідправник | Потрібно писати повну назву*. |
Вантажоодержувач | Потрібно писати повну назву*. |
* Зазначається повне найменування (прізвище (за наявності), власне ім'я та по батькові (за наявності), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган контролю і мають відмітку в паспорті). Наприклад, потрібно записувати повну назву, наприклад, «Товариство з обмеженою відповідальністю», а не ТОВ. Плюс назву ТОВ і т.д. |
|
Водій | Зазначається прізвище (за наявності), власне ім'я та по батькові (за наявності), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), номер посвідчення водія |
Пункт навантаження | Заповнюється місцезнаходження. Зі змісту Правил №363 випливає, що тут слід вказувати фактичну адресу місця, де відбувається навантаження товару на транспортний засіб та, відповідно, його розвантаження. Це може бути:
|
Пункт розвантаження | |
Кількість місць | Вантажне місце - умовна одиниця вантажу для приймання його для перевезення або здачі вантажоодержувачу при здійсненні навантаження або розвантаження рухомого складу (п. 1 Правил №363). Це можуть бути: ящики; мішки; бочки; контейнери; палети (піддони) тощо. Заповнюється виключно словами. Заповнення цифрами буде помилкою. Наприклад, якщо перевозиться 10 ящиків та 5 мішків, тут слід вказати: «П’ятнадцять». Кількість місць у цьому рядку має відповідати кількості місць в графі 6 розділу «Відомості про вантаж». У разі неможливості заповнення цього реквізиту через специфіку вантажу, така інформація може не вноситися. Детальніше про різні види вантажних місць можна почитати в Правилах №363. |
Масою брутто, т | Заповнюється виключно словами. Заповнення цифрами буде помилкою. Заповнюється в тонах. Якщо вантаж має масу, наприклад, 300 кг, можна написати «триста кілограм». 8 т 300 кг – «вісім тон триста кілограм». 18 т – «вісімнадцять» (див. тут). |
Отримав водій/експедитор | Зазначається прізвище (за наявності), власне ім'я та по батькові (за наявності), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), посада, підпис. |
Відомості про транспортний засіб (автомобіль/автомоїзд/ комбінований транспортний засіб) | Тут зазначається:
Загальна вага/маса з вантажем та маса брутто – це одна цифра (вага ТЗ з свідоцтва про реєстрацію ТЗ, без навантаження + маса брутто вантажу з графи 11 розділу ТТН «Відомості про вантаж». Як заповнювати рядок загальної ваги, якщо на одне авто створюється кілька ТТН, не зрозуміло з відповіді в Інформаційній довідці. На наш погляд, є два варіанти. За першим зазначається сума ваги порожнього транспортного засобу та маси брутто вантажу, що перевозиться за цією конкретною ТТН і яка вказана в графі 11. За другим, у всіх ТТН в рядку загальної ваги зазначається одна маса, транспортного засобу і всього вантажу. А в графі 11 тільки частина маси вантажу, на яку виписана ТТН. На наш погляд, доречніший другий варіант. Але для уникнення непорозумінь можна отримати консультацію у Мінрозвитку. |
Усього відпущено на загальну суму, у тому числі з ПДВ | Заповнюється виключно словами. Заповнення цифрами буде помилкою. |
Супровідні документи на вантаж | Вказуються назви та номери документів, долучених до ТТН (ветеринарні свідоцтва, довідки, сертифікати відповідності, паспорти якості, видаткові накладні тощо). |
Таблиця 2. Заповнення розділу «Відомості про вантаж» ТТН
Реквізит ТТН | Коментар |
№з/п (гр. 1) | Порядковий номер запису. |
Найменування вантажу (гр. 2) | Зазначається найменування вантажу (туші, напівтуші, четвертини, відруби, шматки м'яса) / номер контейнера; клас небезпечних речовин, до якого віднесено вантаж, у разі перевезення небезпечних вантажів. За наявності в ТТН посилання на видаткову накладну в реквізиті «Супровідні документи на вантаж» (див. табл. 1), допускається зазначати загальну назву наприклад, «овочі», замість конкретної, наведеної в накладній (див. тут). |
Ідентифікаційний номер тварини від якої отримано сировину (гр. 3) | Відомості заповнюються у разі перевезення туш, напівтуш, четвертин, відрубів, шматків м'яса, а не живих тварин. Ці реквізити заповнюються на всіх етапах перевезення, наприклад, від виробника до оптового покупця, надалі від оптового покупця роздрібним покупцям тощо. |
Вид тварини (гр. 4) | |
Температурний режим транспортування | Відомості заповнюються у разі перевезення харчових продуктів, які потребують дотримання температурного режиму. Заповнюються з урахуванням інформації, наведеної у маркуванні харчового продукту, а за відсутності упаковки – у документі або повідомленні, що супроводжують харчовий продукт. Причому форма ТТН не передбачає фіксації даних логера (електронного пристрою визначення і фіксації температури). Записи контролю температури вносяться у Лист контрольних перевірок температури у кузові авторефрижератора. |
Одиниця вимірювання (гр. 5) | Сюди вписують конкретну одиницю виміру вантажу, зазначеного в графі 2, таку як кілограми (кг), тонни (т), штуки (шт.), літри (л), метри кубічні (м³), ящики (ящ.), мішки, палети тощо. |
Кількість місць (гр. 6) | Кількість місць в цій графі має відповідати рядку «Кількість місць» першої сторінки ТТН. |
Ціна баз ПДВ за одиницю, грн (гр. 7) | Заповнювати ці графи у розрізі кожної номенклатури, яку перевізник везе відповідно до супровідних документів (видаткової накладної) не обов’язково. |
Загальна сума з ПДВ, грн (гр. 8) | |
Вид пакування (гр. 9) | Правила упакування вантажів наведені в п. 5 Правил №363. Видом пакування можуть бути: ящики; мішки; коробки; палети (піддони); контейнери; бочки; насипом; наливом тощо. |
Документи з вантажем (гр. 10) | В розрізі кожного найменування вантажу (кожного рядка розділу ТТН «Відомості про вантаж» наводяться супровідні документи з рядку «Супровідні документи на вантаж» першої сторінки ТТН. |
Маса брутто, т (гр. 11) | Тут зазначається маса вантажу разом з його упаковкою, тарою, наприклад, піддонами, ящиками тощо. |
Здав (відповідальна особа вантажовідправника) | Зазначається прізвище, власне ім’я, по батькові, посада і підпис. Зазначення печатки не є обов’язковим. Хоча на розсуд сторін печатка може проставлятися. |
Прийняв (відповідальна особа вантажоодержувача) |
Наскільки докладно треба зазначати в ТТН інформацію про вантаж?
Розділ «Відомості про вантаж» може не заповнюватися повністю, якщо в ньому зазначається загальна назва товару та посилання на видаткову накладну, інформація про яку має бути зазначена в реквізиті «Супровідні документи на вантаж» (див. табл. 1).
Якщо обсяг інформації про вантаж значний і не поміщається у розділі «Відомості про вантаж», до такої ТТН слід додати документ довільної форми з обов’язковим зазначенням всієї інформації про вантаж (графи 1 – 10 ТТН). У таких випадках в ТТН зазначається, що до неї додається як товарний розділ документ у паперовій або електронній формі, без якого ТТН вважається недійсною і не може використовуватись для розрахунків із Замовником (п. 11.6 Правил №363).
Таблиця 3. Заповнення розділу «Вантажно-розвантажувальні операції» ТТН
Реквізит ТТН | Коментар |
Операція (гр. 1) | Є два рядки: в першому наводиться інформація про завантаження, в другому про розвантаження. |
Маса брутто, т (гр. 2) | Зазначається маса вантажу в тоннах, яка була завантажена або розвантажена. |
Час (год хв): | - |
|
Фіксується фактичний час прибуття автомобіля під навантаження або розвантаження. |
|
Зазначається час вибуття автомобіля після завершення навантаження (момент вручення водієві оформленої ТТН) або розвантаження. |
|
Розраховується та вказується час простою автомобіля під навантаженням або розвантаженням (як правило, різниця між часом вибуття та прибуття, за вирахуванням нормативного часу на операцію, якщо такий встановлено). |
Підпис відповідальної особи (гр. 6) | Особа, відповідальна за проведення вантажно-розвантажувальних робіт з боку вантажовідправника або вантажоодержувача, ставить свій підпис, засвідчуючи достовірність внесених даних. |
Розділ «Вантажно-розвантажувальні операції» заповнюється обов’язково, адже згідно із ст. 50 Закону про автотранспорт місце та час навантаження та розвантаження є істотними умовами договору про перевезення!
Зразок заповнення ТТН завантажуйте за посиланням >>
Електронна ТТН (е-ТТН) та супутні документи
З 20 березня 2025 року в Україні діє Порядок функціонування системи електронної товарно-транспортної накладної (е-ТТН), затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій №1491 від 27.12.2024. Цей документ замінив експериментальний Порядок №301, переводячи е-ТТН із пілотного проєкту в постійну систему. Хоча використання е-ТТН залишається необов’язковим, воно стає важливим кроком до цифровізації вантажних перевезень.
Що таке е-ТТН?
Е-ТТН — це цифровий аналог паперової товарно-транспортної накладної, який спрощує оформлення, обмін та перевірку документів під час внутрішніх вантажних перевезень. Система працює цілодобово через онлайн-платформи електронного документообігу (ЕДО), забезпечуючи швидкість, зручність та безпеку.
Хто бере участь?
У системі залучені:
- Вантажовідправник — формує е-ТТН із даними про вантаж, маршрут і транспорт.
- Перевізник — відповідає за транспортування.
- Вантажоодержувач — підтверджує отримання вантажу.
- Інспектори Укртрансбезпеки — контролюють перевезення через вебдодаток.
Усі учасники використовують кваліфіковані електронні підписи для підписання документів, що гарантує їхню справжність.
Як працює система?
- Створення: Вантажовідправник заповнює е-ТТН на платформі ЕДО.
- Підписання: Учасники підписують документ електронними підписами.
- Реєстрація: Накладна отримує унікальний номер (UUID) і записується до центральної бази даних.
- Обмін: У разі змін (наприклад, коригування маршруту) додаються супровідні документи.
- Перевірка: Інспектори миттєво отримують доступ до даних через номер транспорту.
Особливості бази даних е-ТТН
База містить:
- Дату, місце складання, тип і статус е-ТТН.
- Дані про учасників (ідентифікаційні коди, посади, прізвища).
- Інформацію про транспорт (тип, номерний знак, країна реєстрації).
- Маршрут (коди КАТОТТГ пунктів навантаження/розвантаження).
- Вагу вантажу (брутто в тоннах).
- Посилання на документ у системі ЕДО.
Майбутнє е-ТТН
Порядок №1491 деталізує процеси, оновлює термінологію та вводить нові типи документів, що свідчить про готовність системи до масштабного використання. У перспективі е-ТТН може стати обов’язковою, тому підприємствам варто готуватися до переходу вже зараз.
Зберігання е-ТТН
Зберігання е-ТТН, супровідних та коригуючих документів підтримується резервуванням (створенням резервних копій) на електронних носіях. Резервні копії мають зберігатися окремо від оригіналів. Строк зберігання е-ТТН, супровідних та коригуючих документів, а також їх резервних копій, відомостей, інформації на електронних носіях повинен бути не меншим від строку, встановленого законодавством для відповідних документів у паперовій формі. Якщо строк зберігання не встановлено, він регулюється договором між оператором платформи ЕДО та учасником перевезень. Платформа ЕДО повинна забезпечувати збереження всіх версій електронних файлів ТТН та супутніх документів.
Детально про особливості електронних ТТН читайте у статтях від редакції «Дебет-Кредит» тут і тут.
Відповідальність за відсутність ТТН
Для перевізника
Здійснення перевезення вантажу без оформленої належним чином ТТН є порушенням для перевізника. За це передбачена відповідальність згідно зі статтею 60 Закону про автотранспорт у вигляді штрафу в розмірі 1000 НМДГ (17 000 грн). Ця норма стосується перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений законодавством, до яких належить і ТТН.
Для вантажовідправника
Для вантажовідправника чинне законодавство не встановлює прямої адміністративної або фінансової відповідальності за факт відмови скласти ТТН. Однак, така відмова є невиконанням обов'язку, що випливає з норм Закону про автотранспорт та Правил №363. А ще, оскільки ТТН підтверджує факт перевезення та пов'язаний із цим обсяг наданих послуг, без неї можуть виникнути проблеми з оплатою таких послуг, якістю їх надання і відображення в бухгалтерському обліку.
Для вантажоодержувача
Відсутність ТТН також може мати негативні наслідки для вантажоодержувача (покупця) під час податкових перевірок, оскільки ТТН є одним з документів, що підтверджує реальність господарської операції з придбання товарів та обґрунтовує витрати/податковий кредит з ПДВ.
Відповідальність за неправильне заповнення ТТН
Для перевізника
Наявність недоліків у заповненні ТТН, таких як відсутність обов'язкових реквізитів, передбачених статтею 48 Закону про автотранспорт, може бути кваліфікована органами контролю як відсутність належним чином оформленого документа.У разі неправильного заповнення обов’язкових реквізитів, визначених ст. 48 Закону про автотранспорт, настає відповідальність, як за відсутність ТТН.У такому випадку на перевізника може бути накладено штраф у розмірі 17 000 грн згідно зі статтею 60 Закону про автотранспорт.
Для вантажовідправника
Згідно з ст. 132-2 КУпаП штрафи за внесення вантажовідправником недостовірних даних про масу чи габарити вантажу в транспортні документи, якщо вони перевищують нормативні параметри:
- 5–10% перевищення: штраф 500 НМДГ (8 500 грн).
- 10–20% перевищення: штраф 1000 НМДГ (1 700 грн).
- 20–30% перевищення: штраф 2000 НМДГ (3 400 грн).
- Понад 30% перевищення: штраф 3000 НМДГ (51 000 грн).
Для вантажоодержувача
Згідно з частиною 2 статті 9 Закону про бухоблік, неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.Однак на практиці органи перевірки можуть трактувати цю ситуацію на свою користь, вважаючи ТТН з помилками як відсутність ТТН.Для уникнення штрафів та суперечок з органами контролю рекомендується забезпечувати наявність ТТН при кожному перевезенні вантажу автомобільним транспортом та ретельно перевіряти правильність заповнення всіх обов'язкових реквізитів ТТН.