• Посилання скопійовано

Податковий облік помилково отриманих коштів

З вини банку на рахунок підприємства, яке є платником податку на прибуток, помилково надійшли кошти в сумі 127500 грн., які в тому самому звітному періоді було повернуто. Чи включаються до доходу підприємства ці кошти? Як відобразити таку операцію у податковому обліку?

Відповідь. Визначення терміна «помилковий переказ» наведено у ст. 1 Закону №2346.

Відповідно до абзацу другого п. 1.24 ст. 1 цього Закону помилковий переказ - це рух певної суми коштів, внаслідок якого з вини банку або іншого суб'єкта переказу відбувається її списання з рахунку неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача чи видача йому цієї суми у готівковій формі.

Статтею 35 Закону №2346 передбачено відповідальність неналежних отримувачів при проведенні переказу. Зокрема, неналежний отримувач зобов'язаний протягом трьох робочих днів від дати надходження повідомлення банку-порушника про здійснення помилкового переказу ініціювати переказ еквівалентної суми коштів банку-порушнику. У разі своєчасного повідомлення банком-порушником неналежного отримувача про здійснення помилкового переказу та порушення неналежним отримувачем строку, встановленого п. 35.1 ст. 35 зазначеного Закону, неналежний отримувач має повернути суму переказу, а також сплатити банку-порушнику пеню в розмірі 0,1 % цієї суми за кожний день починаючи від дати завершення помилкового переказу до дня повернення коштів включно, яка не може перевищувати 10 % суми переказу.

Згідно з п. 135.1 ст. 135 Податкового кодексу доходи, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до ст. 137 цього Кодексу на підставі документів, зазначених у п. 135.2 ст. 135 Кодексу.

Доходи підприємства складаються з доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до п. 135.4 ст. 135 Податкового кодексу, та інших доходів, які визначаються відповідно до п. 135.5 цієї статті, за винятком доходів, визначених у п. 135.3 ст. 135 та у ст. 136 цього Кодексу.

Обмежень щодо віднесення до складу доходів платника податку сум коштів, які з вини банку надішли помилково, розділом III Податкового кодексу не передбачено, тому на підставі пп. 135.5.14 п. 135.5 ст. 135 цього Кодексу такі кошти включаються до складу інших доходів за звітний податковий період.

Проте слід урахувати те, що у наведеній ситуації підприємство повернуло кошти, які з вини банку помилково отримало. У такому випадку платник податку може на підставі п. 140.2 ст. 140 Податкового кодексу здійснити перерахунок доходів.

Щодо відображення зазначеної операції у податковому обліку, то зважаючи на те, що зарахування та повернення коштів, які помилково надійшли на поточний рахунок платника податку, відбулися в одному звітному періоді, така операція в податковому обліку не відображається.

 
 «Вісник податкової служби України» №22, червень 2012 р.

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Облік окремих операцій»

  • Увага! З 3 січня діє нова форма ТТН: опубліковано Наказ №1332
    Мінінфраструктури внесло зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні та виклало в новій редакції форму ТТН. Тож з дати набрання чинності потрібно буде використовувати новий документ. З 3 січня набрала чинності нова форма ТТН
    06.01.202554 52547
  • Автошини на підприємстві: бухгалтерський та податковий облік
    Чимало юросіб має на балансі автомобілі і періодично здійснює заміну автомобільних шин (як сезонну, так і через зношення). Розглянемо, як відображати автошини в бухгалтерському обліку і як операції з ними впливають на оподаткування
    03.01.2025538
  • Електронні перевірки: що це таке і кому вигідно їх замовляти?
    У цій статті розглянемо правила проведення електронних перевірок платників податків. Найцікавіше в них те, що такі перевірки проводяться за ініціативою того, кого перевірятимуть!
    27.12.2024767
  • Поворотна фіндопомога у запитаннях і відповідях
    Суб’єкт господарювання (юрособа чи ФОП) отримує чи надає поворотну фіндопомогу. Розглянемо нижче пов’язані з цим особливості обліку, оподаткування, оформлення тощо
    26.12.20241 086
  • Мінфін внесе зміни до НП(С)БО 1 та НП(С)БО 25
    Зокрема, пропонується привести термін «національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку» у відповідність до Закону про бухоблік та уточнити визначення собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) мікропідприємствами
    26.12.20243 9342