Згідно з пп. «а» п. 170.9.1 ПКУ не є доходом платника податку – фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах зі своїм роботодавцем, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, зокрема на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті).
При цьому зазначені витрати не є об’єктом оподаткування ПДФО лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат у вигляді, а саме:
- транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків за наявності посадкового талона, якщо його обов’язковість передбачена правилами перевезення на відповідному виді транспорту;
- розрахункових документів про їх придбання.
Тобто ПКУ вимагає, щоб до авіаквитка обов’язково додавався посадковий талон.
Але все більше людей користуються смартфоном для отримання посадкового талону, тобто не отримують його в паперовому вигляді. Як бути в цьому випадку?
Ситуація до 15.03.2019 року
Це питання не нове і задавалось податківцям неодноразово. На жаль, для платників податків позиція податківців не відповідала сучасним технологіям і призводила до складнощів у суб’єктів господарювання.
Зокрема, у ІПК від 29.03.2018 р. №1275/ІПК/28-10-01-03-11 податківці зазначали, що для підтвердження витрат на придбання електронного квитка необхідним є такий пакет документів:
- оригінал розрахункового або платіжного документа, що підтверджує здійснення розрахункової операції у готівковій чи безготівковій формі (платіжне доручення, розрахунковий чек, касовий чек, розрахункова квитанція, виписка з карткового рахунку, квитанція до прибуткового касового ордера);
- роздрук на папері частини електронного авіаквитка з вказаним маршрутом (маршрут/квитанція);
- оригінали відривної частини посадкових талонів пасажира; посадковий документ, перевізний документ, роздрукований на паперовому носії (транспортні квитки).
Аналогічну позицію висловлювали й ДФС в Івано-Франківській області у своєму роз’ясненні.
Тому суб’єкти господарювання повинні були вимагати від своїх працівників надання саме оригіналів посадкового талону або обкладати вартість авіаквитка ПДФО та ВЗ. Інакше вони ризикували мати суперечки з податковими органами.
Ситуація після 15.03.2019 року
З 15 березня 2019 року набрав чинності наказ Державної авіаційної служби від 26.11.2018 р. №1239. Це є важливим не тільки для підприємств авіаційної галузі, а й всіх інших, працівники яких направляються у відрядження авіарейсами. Адже цим наказом надано визначення поняття «мобільний посадковий талон», враховуючи сучасні технологічні засоби, такі як смартфон. І його прирівняно до поняття «посадковий талон».
Посадковий талон (boarding pass) – документ (паперовий або мобільний), який підтверджує право пасажира на посадку до повітряного судна, що надається на підставі реєстрації пасажира на рейс.
Мобільний посадковий талон (Mobile Boarding Pass) – адаптований для відображення на екрані електронного пристрою посадковий талон, який містить, окрім особистих даних, інформацію про рейс та спеціальний штрих-код для зчитування сканером в аеропорту. Повідомлення на електронну пошту або SMS-повідомлення не є мобільним посадковим талоном.
Мобільний посадковий талон ототожнили з поняттям посадкового талону за умови наявності у ньому:
- особистих даних особи, як здійснює переліт;
- інформації про рейс;
- спеціального штрих-кода для зчитування сканером аеропорту.
Зіставивши вимоги п. 170.9.1 та наведеного вище визначення, можна зробити висновок, що фактично посадковий талон може бути як в паперовому, так і в електронному вигляді (мобільний посадковий талон).
В останньому випадку працівник для підтвердження витрат на переліт може надати роздруківку електронного посадкового талону, прикріпивши до нього маршрут-квитанцію (про те, що це таке, читайте тут, а його форма тут).
Єдине, що на сьогодні такий підхід ще не підтверджується роз’ясненнями податківців. Однак як тільки вони будуть з’являтись (зокрема, у вигляді ІПК), ми обов’язково повідомимо у новинах!