Головна Усі новини Облік та звітність Облік окремих операцій

Електронний посадковий талон підтвердить витрати працівника на переліт

Податківці наполягали, що для підтвердження електронного квитка необхідна наявність оригіналу посадкового талону. Але Наказ №1239 вніс деякі зміни. Тепер витрати підтвердить і посадковий талон на смартфоні (мобільний посадковий талон), який можна роздрукувати

Згідно з пп. «а» п. 170.9.1 ПКУ не є доходом платника податку – фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах зі своїм роботодавцем, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, зокрема на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті).

При цьому зазначені витрати не є об’єктом оподаткування ПДФО лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат у вигляді, а саме:

  • транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків за наявності посадкового талона, якщо його обов’язковість передбачена правилами перевезення на відповідному виді транспорту;
  • розрахункових документів про їх придбання.

Тобто ПКУ вимагає, щоб до авіаквитка обов’язково додавався посадковий талон.

Але все більше людей користуються смартфоном для отримання посадкового талону, тобто не отримують його в паперовому вигляді. Як бути в цьому випадку?

 

Ситуація до 15.03.2019 року

Це питання не нове і задавалось податківцям неодноразово. На жаль, для платників податків позиція податківців не відповідала сучасним технологіям і призводила до складнощів у суб’єктів господарювання.

Зокрема, у ІПК від 29.03.2018 р. №1275/ІПК/28-10-01-03-11 податківці зазначали, що для підтвердження витрат на придбання електронного квитка необхідним є такий пакет документів:

  • оригінал розрахункового або платіжного документа, що підтверджує здійснення розрахункової операції у готівковій чи безготівковій формі (платіжне доручення, розрахунковий чек, касовий чек, розрахункова квитанція, виписка з карткового рахунку, квитанція до прибуткового касового ордера);
  • роздрук на папері частини електронного авіаквитка з вказаним маршрутом (маршрут/квитанція);
  • оригінали відривної частини посадкових талонів пасажира; посадковий документ, перевізний документ, роздрукований на паперовому носії (транспортні квитки).

Аналогічну позицію висловлювали й ДФС в Івано-Франківській області у своєму роз’ясненні.

Тому суб’єкти господарювання повинні були вимагати від своїх працівників надання саме оригіналів посадкового талону або обкладати вартість авіаквитка ПДФО та ВЗ. Інакше вони ризикували мати суперечки з податковими органами.

 

Ситуація після 15.03.2019 року

З 15 березня 2019 року набрав чинності наказ Державної авіаційної служби від 26.11.2018 р. №1239. Це є важливим не тільки для підприємств авіаційної галузі, а й всіх інших, працівники яких направляються у відрядження авіарейсами. Адже цим наказом надано визначення поняття «мобільний посадковий талон», враховуючи сучасні технологічні засоби, такі як смартфон. І його прирівняно до поняття «посадковий талон».

Посадковий талон (boarding pass) – документ (паперовий або мобільний), який підтверджує право пасажира на посадку до повітряного судна, що надається на підставі реєстрації пасажира на рейс.

Мобільний посадковий талон (Mobile Boarding Pass) – адаптований для відображення на екрані електронного пристрою посадковий талон, який містить, окрім особистих даних, інформацію про рейс та спеціальний штрих-код для зчитування сканером в аеропорту. Повідомлення на електронну пошту або SMS-повідомлення не є мобільним посадковим талоном.

Мобільний посадковий талон ототожнили з поняттям посадкового талону за умови наявності у ньому:

  • особистих даних особи, як здійснює переліт;
  • інформації про рейс;
  • спеціального штрих-кода для зчитування сканером аеропорту.

Зіставивши вимоги п. 170.9.1 та наведеного вище визначення, можна зробити висновок, що фактично посадковий талон може бути як в паперовому, так і в електронному вигляді (мобільний посадковий талон).

В останньому випадку працівник для підтвердження витрат на переліт може надати роздруківку електронного посадкового талону, прикріпивши до нього маршрут-квитанцію (про те, що це таке, читайте тут, а його форма тут).

Єдине, що на сьогодні такий підхід ще не підтверджується роз’ясненнями податківців. Однак як тільки вони будуть з’являтись (зокрема, у вигляді ІПК), ми обов’язково повідомимо у новинах!

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Відрядження , Електронний документ , ПДФО , Первинні документи

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі

Встигніть придбати
Податковий кодекс-2020!
закрити +