• Посилання скопійовано

Як поставити на баланс раніше створені нематеріальні активи?

Підприємство власними силами розробило технічні умови на продукцію. Як можна поставити їх на баланс з метою продажу?

Як поставити на баланс раніше створені нематеріальні активи?

Технічні умови належать до нематеріальних активів, бо вони відповідають визначенню НМА у п. 4 НП(С)БО 8 «Нематеріальні активи».

Відповідно до п. 6 НП(С)БО 8 придбаний або отриманий нематеріальний актив відображають у балансі, якщо є імовірність одержання майбутніх економічних вигід, пов’язаних з його використанням, та його вартість може бути достовірно визначена.

Отже, якщо ці ТУ планується продавати з метою отримання доходу, вони мають бути відображені в балансі як актив.

Відповідно до п. 10 НП(С)БО 8 придбані (створені) нематеріальні активи зараховують на баланс підприємства за первісною вартістю.

Своєю чергою, згідно з п. 17 НП(С)БО 8 первісна вартість нематеріального активу, створеного підприємством, включає:

  • прямі витрати на оплату праці;
  • прямі матеріальні витрати;
  • інші витрати, безпосередньо пов’язані зі створенням цього нематеріального активу та доведенням його до стану придатності для використання за призначенням (оплата реєстрації юридичного права, амортизація патентів, ліцензій тощо).

Якщо підприємство не відобразило створення нематеріального активу, це, по суті, є помилкою, яку потрібно виправити.

У цьому разі можна рекомендувати два шляхи відображення ТУ на балансі.

Перший шлях — виправити помилку в бухобліку, якщо можливо виокремити витрати на створення ТУ і відобразити їх правильно. У періоді створення ТУ потрібно було зробити такі записи:

  • Д-т 154 К-т 132022636566 — на суму витрат, понесених на створення ТУ;
  • Д-т 12 К-т 154 — введення ТУ в експлуатацію;
  • Д-т 91 К-т 133 — нарахування амортизації ТУ.

Якщо ТУ не призначались для використання на підприємстві, а відразу були призначені для продажу, витрати на їх створення слід було відобразити як виробничі витрати на виготовлення готової продукції: Д-т 23 К-т 132022636566, потім Д-т 26 К-т 23. Продаж ТУ як готової продукції слід було відобразити так: Д-т 901 К-т 26 (списання вартості ТУ), Д-т 361 К-т 701 (визнання доходу від продажу ТУ), Д‑т 701 К-т 641/ПДВ (нарахування податкових зобов’язань з ПДВ — за необхідності).

Якщо ТУ створені в поточному 2022 році, слід просто провести в обліку операції з їх створення. Якщо ТУ створені в минулих роках, треба прийняти рішення про доцільність виправлення помилки минулих років шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку та залишку на рахунках 12, 133 або 286.

По суті, виправлення помилки — це виокремлення витрат на створення ТУ із загального фінрезультату і формування первісної вартості ТУ як активу. За потреби, якщо ТУ використовувалися на підприємстві, відновлюється й амортизація, яку потрібно було б нарахувати за час використання.

Після виправлення цієї помилки ТУ будуть відображені на балансі як НМА на рах. 12 або як необоротні активи, призначені для продажу, на рах. 286, а сума витрат поточного року чи фінрезультат на початку року зменшаться на їхню вартість. Якщо вибрано рах. 12, перед продажем ТУ їх однаково потрібно буде перевести на рах. 286.

Другий шлях — оприбуткувати ці ТУ за їхньою справедливою вартістю, якщо виправлення помилки буде визнано недоцільним (зокрема, якщо немає можливості достовірно виокремити витрати на створення ТУ). Для цього слід провести інвентаризацію НМА й оприбуткувати ТУ як безоплатно отриманий актив.

Відповідно до п. 13 НП(С)БО 8 первісною вартістю безоплатно отриманих нематеріальних активів є їхня справедлива вартість на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п. 11 НП(С)БО 8.

У разі такого оприбуткування визнають дохід: Д-т 286 К-т 718, який збільшить фінрезультат до оподаткування. Якщо вже заздалегідь відомо, що ТУ призначаються для продажу, вони одразу прибуткуються на рах. 286 та, по суті, стають оборотним активом. Тому й дохідний рахунок обирається операційний 718, а не 745.

Позаяк де-факто підприємство в минулому вже понесло витрати на створення цих ТУ, цей дохід просто компенсує раніше понесені витрати на створення ТУ. Надалі у разі продажу ТУ буде визнано витрати на цю саму справедливу вартість: Д-т 943 К-т 286

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Облік окремих операцій»

  • Знайомимося з новою формою ТТН: коментар від редакції
    Наказом від 14.11.2024 №1332 Міністерство розвитку громад та територій України внесло зміни до Правил перевезень вантажів автотранспортом в Україні та привело їх у відповідність до Закону про автомобільний транспорт
    17.12.20243 3766
  • Передача ОЗ на баланс держпідприємству: бухоблік та оподаткування
    Підприємство за рішенням органу місцевого самоврядування планує безоплатно передати ОЗ державному суб’єкту господарювання. Що у бухобліку та з оподаткуванням?
    17.12.202468
  • З 13 грудня діють зміни до Інструкції про застосування Плану рахунків бухобліку
    Інструкцію привели у відповідність до чинного законодавства, зокрема щодо відображення в бухобліку операцій з обліку коштів після закриття небанківськими надавачами фінансових послуг платіжних рахунків користувачів. Ці новації почали діяти з 13 грудня
    16.12.202412 545
  • Увага! Мінінфраструктури затвердило нову форму ТТН
    Мінінфраструктури внесло зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні та виклало в новій редакції форму ТТН. Тож з дати набрання чинності слід буде використовувати новий документ. Станом на 13 грудня Наказ ще не опубліковано
    13.12.20249 1458
  • Франчайзинг: облік та оподаткування
    Франчайзинг – це форма ділової співпраці, при якій один госпсуб’єкт (франчайзер) надає іншому (франчайзі) право використовувати свій бренд, бізнес-модель та технології за певну плату. Розглянемо особливості обліку і оподаткування таких господарських операцій
    12.12.2024145