• Посилання скопійовано

Передача ОЗ на баланс держпідприємству: бухоблік та оподаткування

Підприємство за рішенням органу місцевого самоврядування планує безоплатно передати ОЗ державному суб’єкту господарювання. Що у бухобліку та з оподаткуванням?

Передача ОЗ на баланс держпідприємству: бухоблік та оподаткування

Чи вносити зміни до статуту і зменшувати СК?

Це вирішує засновник підприємства, що передає ОЗ. Наприклад, якщо підприємство комунальне, то рішення ухвалює відповідна місцева рада (яка й вирішила передати ОЗ).

Якщо таке рішення не ухвалено, то вносити зміни до статуту не потрібно, як і зменшувати СК.

 

Як оформити передачу?

Передачу ОЗ можна оформити актом приймання-передачі, використавши форму акта приймання-передачі, затверджену наказом Мінфіну від 13.09.2016 №818.

Акт складає у двох примірниках (по одному для кожної сторони, що приймає та передає об’єкт ОЗ) комісія, призначена розпорядженням (наказом) керівника підприємства, яка передає ОЗ.

Акт затверджує керівник підприємства, що передає ОЗ. Після оформлення акт разом із технічною документацією щодо ОЗ передають до бухгалтерської служби.

Після перевірки акта за формою та змістом бухгалтерська служба переносить інформацію до облікових регістрів, про що робиться відмітка.

 

Бухгалтерський облік

Бухгалтерський облік при безоплатній передачі ОЗ держпідприємству ми докладно показали у таблиці.

Таблиця

Бухгалтерський облік безоплатної передачі ОЗ (цифри умовні)

 №
з/п
Зміст господарської операції Кореспондуючі рахунки Сума, грн
Д-т К-т
1. Передано ОЗ безоплатно іншому підприємству: — на суму нарахованого зносу; 131 10 80 000
2. — на залишкову вартість; 976 10 50 000
3. — нараховано компенсуюче ПЗ з ПДВ 976 641 10 000

 

Але бухоблік буде дещо інший, якщо державні (казенні) та комунальні підприємства за рішенням органу, уповноваженого управляти державним майном, або органу місцевого самоврядування передають об’єкти ОЗ (п. 2 розд. ІІІ Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 19.12.2006 №1213):

  • збудовані, придбані, реконструйовані, модернізовані тощо за кошти цільового фінансування;
  • дооцінені;
  • отримані підприємством понад розмір статутного капіталу і їх вартість відображено на субрахунку 425;
  • збудовані, придбані, реконструйовані, модернізовані тощо за кошти фонду розвитку виробництва (у межах залишку відповідного фонду — на субрахунку 426);
  • якщо ухвалено або не ухвалено рішення зменшити статутний капітал підприємства внаслідок передачі активів.

Бухоблік для цих ситуацій описано у п. 2 розд. ІІІ Положення №1213.

Наприклад, якщо буде ухвалено рішення зменшити СК, проведення будуть такі:

  • Д-т 13 К-т 10 — на суму нарахованого зносу;
  • Д-т 45 К-т 10 — на залишкову вартість;
  • Д-т 45 К-т 641 — нараховане компенсуюче ПЗ з ПДВ;
  • Д-т 40 К-т 45 — зменшено СК.

Податок на додану вартість

На наш погляд, ця ситуації підпадає під звільнення від оподаткування згідно з пп. 197.1.16 ПКУ. Для того щоб скористатися цією пільгою, мають виконуватися такі умови:

1) один платник ПДВ передає товари (об’єкти) іншому платникові ПДВ;

2) товари (об’єкти) передаються безоплатно;

3) отримувач безоплатного має бути державної чи комунальної власності;

4) товари (об’єкти) передаються за рішенням одного з цих органів, ухваленим у межах їхніх повноважень, — КМУ, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Аналогічне роз’яснення надає і ДПСУ в ІПК від 10.03.2023 №545/ІПК/99-00-21-03-02-06.

 

Але ПЗ з ПДВ можуть виникнути!

Водночас, здійснюючи таку операцію, підприємство буде зобов’язане врахувати положення п. 198.5 ПКУ (якщо ОЗ придбавалося з ПДВ) і не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому сталася така операція, нарахувати ПЗ з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до норм п. 189.1 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН зведену ПН.

А ще потрібно буде нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ на товари, послуги, які частково використовувалися у звільнених від оподаткування операціях, згідно зі ст. 199 ПКУ. Як правило, це різноманітні адмінвитрати (оренда, комунальні послуги тощо), вчинені з ПДВ.

 

Податок на прибуток

«Амортизаційна» різниця

Якщо підприємство, безоплатно передаючи ОЗ, коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розд. ІІІ ПКУ, то в описаній ситуації воно в загальному порядку застосує «амортизаційну» різницю за ст. 138 ПКУ. Тобто збільшить фінрезультат до оподаткування на залишкову вартість ОЗ за даними бухобліку і зменшить фінрезультат до оподаткування на залишкову вартість за даними податкового обліку.

Різниця на пп. 140.5.10 ПКУ

Крім того, таке підприємство може застосувати податкову різницю за пп. 140.5.10 ПКУ, якщо виконуватимуться умови застосування цієї різниці.

Згідно з цією різницею фінрезультат до оподаткування підприємства, яке безоплатно передає ОЗ, збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), серед іншого, платникам податку, які є пов’язаними особами (якщо отримувач фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларував від’ємне значення об’єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування).

 

У яких випадках застосовують різницю за пп. 140.5.10 ПКУ?

По-перше, цю різницю застосовують лише ті, хто або зобов’язаний застосовувати податкові різниці з розділу III ПКУ, або ухвалив рішення добровільно їх застосовувати.

По-друге, цю різницю застосовують, якщо отримувачі не є платниками податку на прибуток, тобто вони є платниками ЄП.

Якщо ж отримувачі є платниками податку на прибуток, то різницю застосовують, якщо вони одночасно є:

1) пов’язаними особами з підприємством-постачальником;

2) тими, хто минулого року задекларував від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток;

3) а підприємство, яке передало ОЗ, зменшило фінрезультат до оподаткування на суму безоплатно наданих ОЗ.

 

Пов’язані особи

Згідно з пп. 14.1.159 ПКУ пов’язані особи — це юридичні та/або фізичні особи, та/або утворення без статусу юрособи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їхньої діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням наведених у цьому підпункті критеріїв.

Чи є державні підприємства пов’язаними особами? У пп. 14.1.159 ПКУ прямо сказано:

«Пряма або опосередкована участь держави в юридичних особах не є підставою для визнання таких юридичних осіб пов’язаними. Такі платники податків можуть бути визнані пов’язаними з інших підстав, передбачених цим підпунктом».

Тобто сам факт, що обидва підприємства є державними (тобто держава є їх власником), не робить їх автоматично пов’язаними особами. Вони можуть бути визнані пов’язаними тільки при наявності інших підстав, передбачених пп. 14.1.159 ПКУ.

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Облік окремих операцій»

  • Знайомимося з новою формою ТТН: коментар від редакції
    Наказом від 14.11.2024 №1332 Міністерство розвитку громад та територій України внесло зміни до Правил перевезень вантажів автотранспортом в Україні та привело їх у відповідність до Закону про автомобільний транспорт
    17.12.20245901
  • Передача ОЗ на баланс держпідприємству: бухоблік та оподаткування
    Підприємство за рішенням органу місцевого самоврядування планує безоплатно передати ОЗ державному суб’єкту господарювання. Що у бухобліку та з оподаткуванням?
    17.12.202454
  • З 13 грудня діють зміни до Інструкції про застосування Плану рахунків бухобліку
    Інструкцію привели у відповідність до чинного законодавства, зокрема щодо відображення в бухобліку операцій з обліку коштів після закриття небанківськими надавачами фінансових послуг платіжних рахунків користувачів. Ці новації почали діяти з 13 грудня
    16.12.20249 986
  • Увага! Мінінфраструктури затвердило нову форму ТТН
    Мінінфраструктури внесло зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні та виклало в новій редакції форму ТТН. Тож з дати набрання чинності слід буде використовувати новий документ. Станом на 13 грудня Наказ ще не опубліковано
    13.12.20247 6518
  • Франчайзинг: облік та оподаткування
    Франчайзинг – це форма ділової співпраці, при якій один госпсуб’єкт (франчайзер) надає іншому (франчайзі) право використовувати свій бренд, бізнес-модель та технології за певну плату. Розглянемо особливості обліку і оподаткування таких господарських операцій
    12.12.2024129