
Ми вже розглянули питання застосування ТТН у різних ситуаціях. Тепер наведемо думку ДПС стосовно цієї ситуації.
Запитання: чи є обов’язковим оформлення товарно-транспортної накладної для підприємства, якщо перевезення товарів (вантажів) здійснюється для власних потреб і власним транспортом (або орендованим), коли відсутній сторонній перевізник, а перевізником виступає водій підприємства?
ДПС у ІПК від 03.03.2025 №1143/ІПК/99-00-21-02-02 відповідає так:
Наявність товарно-транспортної накладної є обов’язковою при отриманні послуг з перевезення вантажу на договірних засадах від іншої юридичної особи.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 05.04.2021 №2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (далі – Закон №2344) (зі змінами) товарно-транспортна накладна – це єдиний для всіх учасників транспортного процесу (крім фізосіб, які здійснюють перевезення вантажу за власні кошти та для власних потреб) документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, який складається у паперовій та/або електронній формі та містить обов'язкові реквізити, передбачені цим Законом та правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом.
Згідно з абзацами першим та другим ч. 2 ст. 48 Закону №2344 документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника – документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія – посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Якщо перевезення вантажу для власних потреб юрособи здійснюється водієм такої юрособи, що перебуває з нею у трудових відносинах, документом, що підтверджує перевезення, можуть бути інші належним чином оформлені первинні документи (накладна, інший визначений законодавством документ на вантаж).
Від редакції
Тож, на думку ДПС, наявність товарно-транспортної накладної є обов’язковою лише в разі отримання послуг з перевезення вантажу на договірних засадах від стороннього перевізника.
У ситуації, що розглядається, залучення іншої особи немає, тому ТТН не потрібна.
Податківці, щоправда, кажуть, що підтвердженням перевезення в такій ситуації можуть бути інші, ніж ТТН, належним чином оформлені первинні документи.
Підтвердженням кому і для чого? Послуг у цьому випадку немає, тож підтвердження таких витрат бухгалтерії не потрібне.
Але для аналітичного обліку треба стежити за рухом товарів та їх збереженням. Тож навіть якщо це просто перевезення товарів з одного складу на інший (і обидва склади належать одному власникові), треба скласти первинний документ на таке переміщення (як правило, накладну).
До того ж, якщо йдеться про власний транспорт, то підприємство здійснює облік витрат пального. А отже, потрібен первинний документ, у якому будуть зафіксовані і сама поїздка, і витрати пального на неї (наряд на поїздку тощо).