ДПС по роботі з великими платниками податків повідомляє, що відповідно до п. 4 частини другої ст. 6 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон №2464),платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування зобов’язані, зокрема, подавати звітність про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону №2464, у складі звітності з податку на доходи фізик них осіб у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої – третьої груп подають податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – Декларація) за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2020 №752), у складі якої формується додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток 1), який є її невід’ємною частиною.
Згідно з п. 7 частини одинадцятої ст. 25 Закону №2464 за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності про нарахування єдиного внеску, зокрема, у складі звітності з єдиного податку накладаються штрафи у розмірах та порядку, встановлених ст. 119 ПКУ.
На суму своєчасно не нарахованих та/або не сплачених у строки сум єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частина 10 ст. 25 Закону №2464).
Водночас, п. 9 прим. 11.1 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 встановлено, що тимчасово штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою ст. 25 Закону №2464 не застосовуються за наступні порушення, вчинені щодо періодів з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19):
- несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
- неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
- несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом №2464, до контролюючих органів. Крім того, п. 9 прим. 11.2 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 встановлено, що протягом періодів з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.
Враховуючи зазначене, до платника єдиного внеску – фізичної особи – підприємця платника єдиного податку першої – третьої групи за неподання Додатка 1 у складі Декларації застосовуються штрафи у розмірах та порядку, встановлених ст. 119 ПКУ, та нараховується пеня на суму своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску відповідно до ст. 25 Закону №2464.
Водночас, протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) штрафні санкції та пеня у разі неподання, несвоєчасного подання звітності по єдиному внеску, у тому числі Додатка 1 у складі Декларації, не застосовуються.
Від редакції:
На жаль, податківці не навели правила виправлення такої помилки. До закінчення звітного періоду фізособам-"єдинникам" І та ІІ груп можна ще подати звітну нову зі усіма показниками та додатком 1. Але як бути платникам ІІІ групи - це питання.
У підкатегорії 201.06.02 ЗІР податківці наголосили, що Платник ЄСВ може виправити показники сум нарахованого доходу та сум нарахованого ЄСВ, у разі виправлення самостійно виявлених помилок, шляхом подання Додатку 1 з типом форми «Уточнююча».
Але це для виправлення саме помилок у додатку. А от, як бути у разі неподання - відповіді немає. За відповіддю слід звертатися до ДПС, оскільки порядку подання уточнюючої декларації не встановлено.
***