31 жовтня 2024 року ДПСУ оприлюднила проєкт наказу Мінфіну (завантажити), яким пропонується затвердити форму Податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, передані в оренду відповідно до статті 120-1 глави 19 розділу ІV Земельного кодексу України, у тому числі:
- розрахунок суми орендної плати;
- розрахунок (уточнення) податкового зобов’язання.
Проєкт форми можна завантажити для перегляду тут.
Для чого потрібна нова декларація?
Як зазначено у пояснювальній записці, згідно з пунктом 1 статті 120-1 глави 19 розділу ІV ЗКУ земельна ділянка державної власності, що належала на праві постійного користування державному підприємству, переходить до акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке утворилося шляхом перетворення такого державного підприємства і є його правонаступником, на праві оренди строком на 50 років. Орендна плата в такому разі встановлюється у розмірі не менше 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а якщо нормативну грошову оцінку земельної ділянки не проведено, – не менше 12 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або області.
За Законом №3683-IX до складу доходів загального фонду державного бюджету зараховується 90 відсотків орендної плати за земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, передані в оренду відповідно до статті 120-1 глави 19 розділу ІV ЗКУ.
Справляння плати за землю здійснюється платниками – юридичними особами шляхом складання та подання до контролюючих органів декларації з плати за землю і сплати узгоджених податкових зобов’язань до місцевих бюджетів за кодами класифікації доходів 18010600 «Земельний податок з юридичних осіб» та 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб».
Наказом Мінфіну від 10.07.2024 №335 Класифікацію доходів бюджету доповнено новим кодом 18011200 «Орендна плата за земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, передані в оренду відповідно до статті 120-1 Земельного кодексу України» (далі – плата за с/г землі).
Справляння плати за с/г землі передбачає з загального обсягу задекларованої орендної плати виокремлення суми податкового зобов’язання за земельні ділянки, які одночасно відповідають таким критеріям: землі державної власності, землі сільськогосподарського призначення.
Форма декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), затверджена наказом Мінфіну від 16.06.2015 №560, передбачає визначення податкового зобов’язання з орендної плати для його зарахування на код класифікації доходів бюджету 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» та не передбачає можливості виокремлення податкових зобов’язань з плати за с/г землі.
Таким чином, видання наказу забезпечить справляння плати за с/г землі для їх зарахування на окремий код класифікації доходів бюджету (18011200 «Орендна плата за земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, передані в оренду відповідно до статті 1201 Земельного кодексу України»).
Коли набере чинності?
У разі затвердження наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування.
А поки що зауваження та пропозиції до проєкту наказу можуть надсилатися упродовж одного місяця з дати його оприлюднення на адресу: Державна податкова служба України, Департамент оподаткування юридичних осіб, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, електронну – post@tax.gov.ua, до Державної регуляторної служби України на поштову адресу: вул. Арсенальна, 9/11, м. Київ, 01011.