
Податківці видали новий лист №461/2/99-00-24-01-01-02 від 02.05.2025.
Одним з питань в ньому було таке: «Чому ФОП стає для іншого ФОП податковим агентом? Він тільки виплачує дохід іншому ФОП, при цьому не нараховує, не утримує і не сплачує за нього податок. Як він стає податковим агентом?».
У відповіді податківці навели норму пп. 14.1.180 ПКУ. За нею податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб – це, зокрема самозайнята особа, яка незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV ПКУ.
А такі платники мають подавати єдину звітність та виконувати інші обовʼязки податкових агентів.
Інших аргументів податківці не навели. А висновок ДПС такий: фізична особа – підприємець у разі нарахування (виплати) доходів на користь інших фізичних осіб – підприємців зобов'язана виконати функцію податкового агента в частині відображення таких доходів у Розрахунку під ознакою 157.
Поради редакції:
Тож думка ДПС залишається незмінною. Її ми наводили тут та тут.
Хоча ВС вважає інакше: при взаємовідносинах з ФОПом юрособа не виступає як податковий агент та, як наслідок, не зобов'язана утримувати та перераховувати до бюджету ПДФО за ФОПа, а отже, в податкових розрахунках форми №1ДФ (наразі 4ДФ), і не зобов'язана відображати доходи, виплачені вказаній особі.
Тож при податкових перевірках у разі нарахування штрафів за неподання до ДПС єдиної звітності у ФОПа є можливість оскаржити це в суді та виграти справу. Але на ці кроки не всі можуть піти й тому кожному треба обирати, подавати додатки 4ДФ в таких випадках, чи ні та доказувати свою правоту потім у суді.