
Бланк Розрахунку податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків (далі – Розрахунок), терміни його подання, а також іншу корисну інформацію дивіться на нашому сайті за посиланням.
Форму Розрахунку затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2016 №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість».
Ще більше бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті у розділі бланків.
Сплата та звітування з ПДВ неплатником ПДВ
Неплатники ПДВ, які нарахували податкове зобов’язання з ПДВ на отримані від нерезидента послуги, податкову накладну не складають. Але вони повинні скласти і подати до податкової служби за основним місцем податкового обліку Розрахунок податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їхніми постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України, форму якого затверджено Наказом №21 (п. 208.4 ПКУ).
Розрахунок подають лише за ті місяці, в яких були відповідні операції з імпорту послуг (п. 9 розд. ІІІ Порядку №21).
Дата виникнення податкових зобов’язань виникає за правилом першої події, тобто за датою, яка настала раніше:
- датою списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг в оплату послуг
- або датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом (п. 187.8 ПКУ).
Докладно про ПДВ при імпорті послуг можна почитати тут і тут.
Розрахунок подають до податкової протягом 20 к. дн., наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 203.1 ПКУ).
ПДВ сплачують до бюджету протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання Розрахунку (п. 203.2 ПКУ).
Постачання нерезидентами електронних послуг фізособам
Постачання нерезидентами електронних послуг фізособам, включаючи ФОПів, які не є платниками ПДВ, має свої особливості.
Поняття електронних послуг чітко визначено у пп. 14.1.56-5 ПКУ.
Якщо коротко, то електронні послуги – це послуги, які постачаються через Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини, у тому числі шляхом встановлення спеціального застосунку або додатка на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах чи інших цифрових пристроях.
Місце постачання таких послуг визначається відповідно до п. 186.3-1 ПКУ.
Тобто місцем постачання електронних послуг вважається місцезнаходження отримувача послуг – фізособи.
Особливості оподаткування електронних послуг регулюються ст. 208-1 ПКУ.
Платником ПДВ з надання електронних послуг фізособам, місце постачання яких розташоване на митній території України, є нерезидент.
Тобто за такими послугами Розрахунок подавати не потрібно, навіть якщо споживач цих послуг зареєстрований ФОПом!
Важливо, що особливості, встановлені ст. 208-1 ПКУ, не застосовуються до ФОПів, які є платниками ПДВ, та юросіб, незалежно від їхнього статусу платника ПДВ. Ці суб’єкти сплачують ПДВ у загальному порядку, тобто зазначають придбані послуги в декларації з ПДВ.
Що ж до інших послуг від нерезидентів, то в разі якщо вони надаються неплатнику ПДВ, то він складає та подає Розрахунок.
Особливості заповнення Розрахунку
Вид декларації (ряд. 01).
Ставиться позначка «Х» у відповідній комірці – «Звітний» (011), «Звітний новий» (012) чи «Уточнюючий» (013).
Звітний (податковий) період, за який подається (ряд. 02).
Зазначається рік та місяць, за який подається Розрахунок. Наприклад, у разі подання за травень 2025 року – «2025», «05».
Звітний (податковий) період, що уточнюється (ряд. 03).
У разі подання уточнюючого розрахунку в цьому рядку зазначається рік та місяць, за який уточнюються показники.
Платник (04).
Зазначається повне найменування (прізвище (за наявності), ім'я, по батькові (за наявності)) платника податків згідно з реєстраційними документами.
Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта (041).
Податковий номер: зазначається код згідно з ЄДРПОУ платника податку або реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючими органами, або реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) – фізичної особи.
Серію (за наявності) та номер паспорта зазначають громадяни України, до паспортів яких внесено відмітку, що свідчить про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта.
Податкова адреса (05).
Тут зазначають як податкову адресу, так і поштовий індекс, телефон та електронну адресу.
Податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце його проживання, за яким він береться на облік як платник податків у контролюючому органі (п. 45.1 ПКУ).
Податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (п. 45.2 ПКУ).
Розрахунок подається до:
Тут наводиться найменування контролюючого органу, до якого подається Розрахунок. Вище ми зазначали, що Розрахунок подається до податкової служби за основним місцем податкового обліку.
Розрахунок податкових зобов’язань за звітний (податковий) період (розд. І)
Наведемо те, як проводиться розрахунок ПЗ з ПДВ, у таблиці 1.
Зауважимо, що числові дані в Розрахунку наводяться у гривнях без копійок з відповідним округленням за загальновстановленими правилами.
Таблиця 1. Заповнення розрахунку податкових зобов’язань за звітний (податковий) період (розд. І)
№кол. | Назва колонки | Коментар |
1 | №з/п | Номер заповненого рядка |
2 | Нерезидент (постійне представництво нерезидента), не зареєстрований як платник податку | Назва нерезидента, який надає послуги. Дивимося відповідь ДПС на запитання в «ЗІР» (101.16): «Чи може платник ПДВ при отриманні на митній території України послуг від нерезидента рядок «Постачальник (продавець)» податкової накладної заповнити без перекладу на державну мову?». ДПС зазначає: Так, у разі неможливого перекладу. На наш погляд, за аналогією цей висновок щодо ПН можна застосовувати і для потреб Розрахунку. Але думка ДПС з цього питання нам невідома. Тому може бути доречним отримати ІПК |
Договір про надання робіт/послуг | Зазначається дата і номер договору, за яким отримано послуги від нерезидента | |
3 | Дата | |
4 | Номер | |
Акт виконаних робіт/послуг | Зазначається дата і номер акта виконаних послуг, отриманих від нерезидента | |
5 | Дата | |
6 | номер | |
7 | Обсяг отриманих робіт/послуг (без податку на додану вартість)* | Тобто тут зазначається вартість послуг на дату виникнення податкового зобов’язання. У разі оплати в іноземній валюті обсяг отриманих послуг слід перерахувати в гривні за офіційним курсом НБУ на дату виникнення податкових зобов’язань |
Нарахована сума податкових зобов'язань | Обсяг отриманих послуг з колонки 7 перемножується на ставку ПДВ (20% чи 7%). Отримана сума податкових зобов’язань відображається в колонці 8 (20%) чи 9 (7%) | |
8 | основна ставка* | |
9 | ставка 7%* | |
* За колонками 7, 8 і 9 визначається підсумок: «Усього до нарахування». ПДВ до сплати визначається за підсумком у графі 8 і 9. |
Про особливості заповнення розділу ІІ «Розрахунок уточнення податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок» буде сказано нижче, при розгляді виправлення помилок у Розрахунку. Наприкінці декларації зазначають дату її подання, а також РНОКПП або серію (за наявності) та номер паспорта, підпис, власне ім’я та прізвище:
- керівника (уповноваженої особи) / фізичної особи (законного представника);
- головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку).
Щодо виправлення помилок у Розрахунку
Виправлення помилок здійснюється шляхом подання Розрахунку з позначкою «Уточнюючий».
Пунктом 4 розд. VII Порядку №21 передбачено, що у розд. II «Розрахунок уточнення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок» уточнюючого Розрахунку відображаються відповідні показники з урахуванням уточнення за звітний (податковий) період, що уточнюється:
- у графах 2 – 7, 10 або 11 відображаються відповідні показники звітного періоду, що уточнюється. У разі якщо до розрахунку за цей звітний період раніше вносилися зміни, у графах 7, 10 або 11 відображаються відповідні показники граф 8, 12 або 13 останнього уточнюючого Розрахунку, який подавався до розрахунку звітного (податкового) періоду, що уточнюється;
- у графах 8, 12 або 13 відображаються відповідні показники з урахуванням уточнення;
- у графах 9, 14 або 15 відображається сума помилки (абсолютне значення).
Значення рядка «Усього до нарахування/зменшення» уточнюючого Розрахунку відображається в обліку з цього податку контролюючим органом.
Особа, відповідальна за нарахування та сплату податку до бюджету, яка самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих періодів, зобов’язана сплатити штраф, нарахований відповідно до абзацу п’ятого п. 50.1 ПКУ.
У рядку «Сума штрафу, нарахована платником самостійно у зв’язку з виправленням помилки (у разі позитивного значення рядка «Усього до нарахування/зменшення»)» відображається сума нарахованого штрафу. Значення цього рядка відображається в обліку з цього податку контролюючим органом.
Водночас пп. 69.38 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ визначено, що тимчасово, на період з 01 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ПКУ, та пені.
Який звітний (податковий) період зазначається в рядку 02 «Звітний (податковий) період, за який подається» та в рядку 03 «Звітний (податковий) період, що уточнюється» при виправленні помилок у Розрахунку?
Рядок 02 «Звітний податковий період, за який подається» не заповнюється.
У рядку 03 «Звітний (податковий) період, що уточнюється» зазначається звітний податковий період, що уточнюється.
Зразок заповнення Розрахунку (завантажити).
Відповідальність за неподання (несвоєчасне подання) Розрахунку
Згідно з п. 120.1 ПКУ за таке порушення на особу, відповідальну за нарахування та сплату податку до бюджету, накладається штраф у розмірі 340 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.