
- Бланк Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за угодою про розподіл продукції, терміни її подання і сплати податку, а також іншу корисну інформацію дивіться на нашому сайті за посиланням.
- Форму Декларації затверджено наказом Мінфіну від 09.06.2021 №332 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за угодою про розподіл продукції».
- Ще більше бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті у розділі бланків.
Що таке угода про розподіл продукції (УРП)?
Особливості угод про розподіл продукції (УРП) встановлені Законом України від 14.09.1999 №1039-XIV «Про угоди про розподіл продукції» (далі – Закон про УРП).
Угода про розподіл продукції (УРП) – це договір між державою Україна в особі Кабінету Міністрів України та інвестором або декількома інвесторами.
Згідно з такою угодою:
- держава доручає інвестору на певний строк за його власний рахунок і ризик виконувати роботи з пошуку, розвідки та видобування корисних копалин на конкретній ділянці надр та здійснювати пов'язані з цим роботи;
- угода укладається для створення сприятливих умов для інвестування у цю сферу;
- якщо інвесторів кілька, вони обирають оператора, який діє як їх представник. Інвесторами можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, резиденти та нерезиденти України.
Інвестор за УРП отримує відшкодування власних витрат та винагороду у вигляді частини видобутої продукції. До моменту розподілу продукції в пункті виміру право власності на всю видобуту за угодою продукцію належить державі. З моменту розподілу інвестор набуває права власності на компенсаційну продукцію та визначену угодою частину прибуткової продукції; решта продукції залишається у власності держави.
Угода може передбачати, що оператор може реалізовувати продукцію інвесторів або навіть всю видобуту продукцію, включаючи державну частку, з обов'язком передачі грошового еквівалента сторонам.
Інвестор має право вільно розпоряджатися своєю частиною продукції, отриманою у власність.
Особливості оподаткування прибутку за УРП
Особливості оподаткування платників податків в рамках УРП визначаються ПКУ, зокрема статтями 335 – 340.
Об'єктом оподаткування податком на прибуток за УРП є прибуток інвестора (або інвесторів).
Прибуток інвестора розраховується як різниця між вартістю прибуткової продукції, яка перейшла у власність інвестора, та певними витратами.
До цих витрат включаються:
- Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), сплачений інвестором із зарплати працівників.
- Інші витрати, пов'язані з виконанням угоди, які не відшкодовуються компенсаційною продукцією. До таких інших витрат включаються накопичені витрати при виконанні робіт до появи першої прибуткової продукції та амортизація необоротних активів, вартість яких не відшкодовується компенсаційною продукцією, розрахована за правилами статті 138 ПКУ.
Слід зазначити, що для необоротних активів, вартість яких відшкодовується компенсаційною продукцією, витрати на їх придбання та на виконання робіт з розвідування, облаштування і видобутку корисних копалин включаються у повному обсязі до складу витрат, що підлягають відшкодуванню компенсаційною продукцією, без застосування правил амортизації. Це відрізняється від обліку амортизації для цілей оподаткування прибутку для активів, які не відшкодовуються компенсаційною продукцією.
Облік за УРП ведеться окремо
Оператор УРП зобов'язаний вести окремий бухгалтерський та податковий облік операцій, що здійснюються за угодою. Це передбачено як Законом про УРП, так і ПКУ.
Порядок, принципи та правила ведення бухгалтерського обліку за УРП, включаючи валюту обліку, а також перелік, зміст, форма та порядок складання і подання фінансових звітів за угодою визначаються самою угодою.
Хто, куди і коли подає декларацію?
Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за угодою про розподіл продукції (далі – Декларація) складають та подають інвестори (оператори) з податку на прибуток підприємств за результатами їх діяльності в рамках УРП.
Податковим звітним періодом за угодою про розподіл продукції є календарний квартал. Декларацію подають окремо за кожен квартал.
Важливою особливістю є те, що правило про складання податкової звітності та розрахунок об'єкта оподаткування наростаючим підсумком не застосовується. Також ПКУ не передбачає обов'язку інвестора (оператора) щодо річного декларування прибутку та сплати авансових внесків з податку на прибуток за УРП.
Декларацію подають до контролюючого органу за місцем реєстрації угоди про розподіл продукції. Це означає – за основним місцем обліку такої угоди.
Способи подання Декларації
Декларацію можна подати до органу Державної податкової служби (ДПС) одним із таких способів:
- Особисто платником податку або його уповноваженою особою.
- Поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення. Відправлення поштою має бути здійснене на адресу контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять днів до завершення граничного строку подання Декларації (згідно з п. 49.5 ПКУ).
- Засобами електронного зв'язку в електронній формі, наприклад через "Єдине вікно подання електронної звітності".
Які штрафи передбачені за неподання Декларації?За неподання або несвоєчасне подання Декларації вперше протягом року передбачено штраф у розмірі 340 грн. Повторне таке порушення протягом року призведе до штрафу в 1020 грн за кожний випадок (згідно з п. 120.1 ПКУ).
Структура Декларації
Декларація складається з основної частини та шести додатків. Перелік додатків такий:
- Додаток ПВ до рядка 02 ПВ
- Додаток ПН до рядка 07 ПН
- Додаток КВ до рядка 03 КВ
- Додаток АМ до рядка 02.2.2 АМ додатка ПВ
- Додаток ТЦ
- Додаток ВП до рядків 08 – 10.
Додаток ТЦ подається у разі, якщо платник податку на прибуток здійснював самостійне коригування відповідно до статті 39 ПКУ.
Інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції звільняється від обов’язку подавати фінансову звітність разом з податковою декларацією з податку на прибуток. Це встановлено підпунктом «є» пункту 336.1 ПКУ.
Порядок заповнення Декларації
Спеціального окремого Порядку заповнення саме цієї Декларації не існує. Під час її заповнення слід керуватися поясненнями, які надаються у примітках безпосередньо у формі самої Декларації та додатків до неї.
Заповнення заголовної частини Декларації
Заголовна частина форми Декларації містить основні ідентифікаційні дані.
- У рядку 1 «Податкова декларація з податку на прибуток підприємств за угодою про розподіл продукції» необхідно проставити відповідну позначку про тип поданої декларації: «Звітна», «Звітна нова» або «Уточнююча».
- Рядок 2 призначений для зазначення звітного (податкового) періоду (рік та квартал). Базовим податковим періодом є календарний квартал.
- Рядок 3 заповнюється для зазначення звітного (податкового) періоду, що уточнюється. Для «Звітної» та «Звітної нової» декларацій цей рядок заповнюється лише за наявності додатка ВП. Для «Уточнюючої» декларації значення звітного періоду та періоду, що уточнюється, мають бути однаковими і відповідати періоду, який коригується.
В основній частині декларації також вказуються:
- Назва, дата та номер угоди про розподіл продукції (рядок 4).
- Повне найменування інвестора (оператора) згідно з реєстраційними документами (рядок 5).
- Податковий номер інвестора (оператора) (рядок 6).
- Код виду економічної діяльності (КВЕД) (рядок 7).
- Податкова адреса, телефон, електронна адреса (рядок 8).
- Назва та код країни реєстрації юридичної особи (відповідно до Переліку кодів країн світу для статистичних цілей, затвердженого наказом Держстату від 08.01.2020 №32) або назва вільної економічної зони, якщо інвестор є нерезидентом (рядок 9).
- У рядку 10 зазначається найменування контролюючого органу, до якого подається Декларація.
Заповнення основної частини Декларації
Основна частина форми Декларації містить показники для розрахунку об'єкта оподаткування та суми податку. Вона є лаконічною і простою.
Ключові рядки включають:
- Рядок 01: «Вартість прибуткової продукції, набутої інвестором (інвесторами) та/або оператором у власність у результаті розподілу продукції». Це перший показник для розрахунку прибутку.
- Рядок 02 ПВ: «Податкові витрати, передбачені угодою про розподіл продукції». Сюди переноситься підсумковий показник із рядка 02 додатка ПВ.
- Рядок 03 КВ: «Коригування витрат, які виникають відповідно до розділу III Податкового кодексу України...». Цей рядок враховується при обчисленні об'єкта оподаткування. До нього переноситься підсумковий показник із рядка 03 додатка КВ.
- Рядок 04: «Об'єкт оподаткування (рядок 01 - (рядок 02 ПВ - рядок 03 КВ))».
- Рядок 05: «Від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього звітного». Якщо рядок 04 декларації за минулий звітний період містив від'ємну суму, то ця сама сума, але вже без знака мінус, відображається в цьому рядку поточної декларації.
- Рядок 06: «Податок на прибуток (рядок 04 - рядок 05) х ___ ставка податку / 100)». Зазначається ставка податку на прибуток у відсотках, встановлена п. 136.1 ПКУ, тобто 18%.
- Рядок 07 ПН: «Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам». Оскільки для кожного нерезидента, що отримував дохід, оформлюється окремий додаток ПН, у рядку 07 Декларації відображається сума значень з рядка 32 графи 8 усіх цих додатків ПН.
Основна частина також має рядки для виправлення помилок (рядки 08 – 11).
- Рядок 08: «Збільшення (зменшення) податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється (позитивне (від'ємне) значення (рядок 06 - рядок 06 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за угодою про розподіл продукції, яка уточнюється) або рядок 08 таблиці 2 додатка ВП до рядків 08 – 10 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за угодою про розподіл продукції (+, -)». Величина цього показника визначається залежно від виду податкової декларації: для звітної та звітної нової декларацій значення береться з рядка 08 таблиці 2 додатка ВП; для уточнюючої декларації значення розраховується як різниця між значенням рядка 06 поточної уточнюючої декларації та значенням рядка 06 податкової декларації, що підлягає уточненню.
- Рядок 09: «Сума штрафу (5 %) при відображенні недоплати у складі Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за угодою про розподіл продукції, що подається за звітний (податковий) період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання (рядок 09 таблиці 2 додатка ВП до рядків 08 – 10 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за угодою про розподіл продукції)».
- Рядок 10: «Пеня, нарахована на виконання вимог підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 розділу II Податкового кодексу України, або рядок 10 таблиці 2 додатка ВП до рядків 08 – 10 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за угодою про розподіл продукції».
- Рядок 11: «Сума штрафу (3 %) при відображенні недоплати в уточнюючій Податковій декларації з податку на прибуток підприємства за угодою про розподіл продукції (позитивне значення рядка 08 х 3 %)». Тут розраховується сума штрафу у розмірі 3%, якщо недоплата відображається в уточнюючій Декларації. Формула розрахунку: позитивне значення рядка 08 × 3 ÷ 100.
Але нагадаймо, що згідно з п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, якщо самостійно виправляються декларації за звітні періоди, що припадають на період дії воєнного стану, то штрафи не нараховуються. У такому разі рядки 9, 10 і 11 не заповнюються.
Прикінцева частина Декларації
Прикінцева частина форми Декларації містить поля, де зазначається наявність поданих додатків та можливих доповнень.
- Поле «Наявність додатків»: у відповідних клітинках потрібно проставити позначку «+» навпроти кожного додатка (ПВ, ПН, КВ, АМ, ТЦ, ВП), який подається разом із Декларацією.
- Поле «Наявність доповнення»: заповнюється, якщо разом з Декларацією подаються доповнення та пояснення відповідно до пункту 46.4 ПКУ. Таке доповнення складається у довільній формі з поясненням мотивів його подання та є невід'ємною частиною Декларації. Якщо звітність подається в електронній формі, доповнення також подається в електронній формі шляхом заповнення відповідних рядків у блоці Декларації.
Нарешті зазначаються РПОКПП або серія (за наявності) та номер паспорта, підпис, власне ім’я, прізвище:
- керівника (уповноваженої особи);
- головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку.
А наприкінці проставляється дата подання.
Додаток ПВ до рядка 02 ПВ Декларації
Показники додатка ПВ відображаються у двох таблицях.
Показники таблиці 1 відображають податкові витрати, пов’язані з виконанням угоди про розподіл продукції, які враховуються під час обчислення об’єкта оподаткування, але не відшкодовуються (не підлягають відшкодуванню) компенсаційною продукцією.
Дані показника рядка 02 таблиці 1 додатка ПВ дорівнюють підсумку рядків 02.1, 02.2 та 02.3 цієї таблиці та переносяться до рядка 02 ПВ Декларації.
До рядка 02.2.2 АМ додатка ПВ переноситься значення показника рядка 02.2.2 графи 5 додатка АМ.
Значення рядка 02.2.3 таблиці 1 відповідає сумі рядка 02.2.3 таблиці 2 додатка ПВ.
Показники таблиці 2 відображають розшифрування інших витрат, що пов’язані з виконанням угоди про розподіл продукції, які враховуються під час обчислення об’єкта оподаткування, але не відшкодовуються (не підлягають відшкодуванню) компенсаційною продукцією відповідно до угоди про розподіл продукції.
У таблиці 2 зазначається вичерпний перелік інших витрат (крім тих, що зазначені в рядках 02.2.1, 02.2.2 АМ таблиці 1 цього додатка), передбачених угодою про розподіл продукції, що пов’язані з виконанням угоди про розподіл продукції, які враховуються під час обчислення об’єкта оподаткування, але не відшкодовуються (не підлягають відшкодуванню) компенсаційною продукцією відповідно до угоди про розподіл продукції.
Таблиця 2 передбачає можливість заповнення необхідної кількості рядків та самостійного зазначення інвестором (оператором) інформації про такі витрати відповідно до умов конкретної угоди про розподіл продукції.
Додаток ПН до рядка 07 ПН Декларації
Додаток ПН заповнюється окремо щодо кожного нерезидента, якому виплачуються доходи.
При цьому для коректного заповнення додатка ПН у загальній частині декларації мають бути обов’язково заповнені поля: повне найменування нерезидента, місцезнаходження нерезидента, назва та код країни резиденції нерезидента, код нерезидента в країні резиденції. Повне найменування нерезидента та місцезнаходження нерезидента мають містити інформацію, що зазначена у контракті/договорі. У разі незаповнення вказаних обов’язкових реквізитів Декларацію не приймуть.
Назву країни резиденції нерезидента, код країни резиденції заповнюють відповідно до Переліку кодів країн світу для статистичних цілей, затвердженого наказом Держстату від 08.01.2020 №32, або назву вільної економічної зони.
Відмітка про наявність офшорного статусу робиться у разі наявності офшорного статусу відповідно до пп. 14.1.122-1 ПКУ.
У разі застосування міжнародного договору потрібно вказати його назву та норму, за якою застосовується передбачена договором ставка податку (порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування відповідно до ст. 103 ПКУ).
Показники додатка ПН відображаються у двох таблицях:
- таблиця 1 «Розрахунок (звіт) податкових зобов’язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України»;
- таблиця 2 «Розрахунок прибутку від операцій з безпроцентними (дисконтними) облігаціями чи казначейськими зобов’язаннями (рядок 18 таблиці 1)».
Значення рядка 32 графи 8 таблиці 1 переноситься до рядка 07 ПН Декларації.
Значення рядка 18 графи 3 таблиці 1 відповідає сумі рядка 18 графи 5 таблиці 2. Значення рядка 18 графи 6 таблиці 1 відповідає сумі рядка 18 графи 6 таблиці 2.
Додаток КВ до рядка 03 КВ Декларації
Додаток КВ містить інформацію щодо коригування витрат, які зменшують / збільшують податкові витрати, зокрема:
- коригування, що виникають при формуванні забезпечень (резервів) (ст. 139 ПКУ);
- коригування, які застосовуються при здійсненні фінансових операцій (ст. 140 ПКУ).
Значення рядка 03 додатка КВ переноситься до рядка 03 КВ Декларації.
Додаток АМ до рядка 02.2.2 АМ додатка ІІВ до рядка 02 ПВ Декларації
Додаток АМ містить інформацію щодо нарахованої амортизації, із відображенням даних щодо балансової вартості на початок та кінець звітного (податкового) періоду основних засобів та нематеріальних активів у розрізі груп.
Значення показника рядка 02.2.2 графи 5 додатка АМ дорівнює підсумку рядків А17 та Н7 цього додатка та переноситься до рядка 02.2.2 АМ додатка ПВ.
Додаток ТЦ
Додаток ТЦ заповнюють платники податку, які здійснювали самостійне коригування відповідно до статті 39 Податкового кодексу України (трансфертне ціноутворення). Сумарне значення графи 15 цього додатка відображається у рядку 2.2 ТЦ додатка КВ. Рядок 2.2 ТЦ додатка КВ відображає суму перевищення договірної вартості придбаних товарів (робіт, послуг) над ціною, визначеною за принципом «витягнутої руки» у контрольованих операціях.
Додаток ВП до рядків 08-10 Декларації
Додаток ВП заповнюється у разі самостійного виправлення помилок шляхом уточнення показників Декларації у складі декларації за поточний звітний (податковий) період (звітний або звітний новий) відповідно до ст. 50 ПКУ.
Додаток ВП подається до декларацій зі статусом «звітна», «звітна нова» у разі заповнення рядка 3 загальної частини Декларації та рядків 08 – 10 Декларації.
Показники додатка ВП відображаються у двох таблицях:
- показники таблиці 1 аналогічні показникам форми Декларації та відображають дані виправлених показників за звітний (податковий) період, що уточнюється;
- показники таблиці 2 відображають результати виправлення помилок, дані з яких переносяться до рядків 08 - 10 Декларації.
Виправлення помилок
Про особливості виправлення помилок ми вже казали вище. Зараз узагальнимо.
Виправити виявлену в декларації помилку можна, подавши уточнюючу декларацію чи звітну нову або ж показавши виправлення в поточній декларації.
Якщо виправлення роблять у поточній декларації, то виправлення за період, який виправляється, зазначають у додатку ВП, підсумкові показники якого переносять до рядків 08 – 11 таблиці Декларації.
Причому в шапці такої декларації та додатку ВП у рядку 2 «Звітний (податковий) період» зазначають період, за який подають Декларацію і додаток. А в рядку 3 «Звітний (податковий) період, що уточнюється» зазначають квартал, який уточнюється.
У поточній декларації можна виправити помилки тільки одного звітного кварталу.
Якщо виправлення здійснюють в уточнюючій чи звітній новій декларації, то додаток ВП не складають. У першій частині таблиці Декларації (рядки 01 – 07) наводять уже виправлені показники, а наслідки виправлень (збільшення чи зменшення податкових зобов'язань, штраф, пеня) показують у другій частині таблиці Декларації (рядки 08 – 11).
Поряд з цим разом з уточнюючою чи звітною декларацією мають бути подані всі додатки (з позначкою, відповідно, «Звітна нова» чи «Уточнююча»), які подавалися з декларацією, показники якої уточнюються, навіть якщо в цих додатках не було змін.
У шапці уточнюючої декларації рядки 2 «Звітний (податковий) період» та 3 «Звітний (податковий) період, що уточнюється» заповнюють однаковими значеннями, що відповідають звітному (податковому) періоду, що уточнюється.