• Посилання скопійовано

Відпустки-2025: найголовніше – у добірці від редакції

Щоби відпустки не стали головним болем бухгалтерів та роботодавців, редакція «Дебету-Кредиту» підготувала добірку з найкращих і найпопулярніших матеріалів на цю тему

Відпустки-2025: найголовніше – у добірці від редакції

1) Як оформити щорічну відпустку у 2025 році

Одне з питань, яке найчастіше виникає щодо відпусток - це їх документальне оформлення. Загалом цей процес можна поділити на п’ять кроків:

  1. Створення графіка відпусток. 
  2. Попередження про початок відпусток або написання заяви на відпустку.
  3. Наказ про надання відпустки.
  4. Табелювання відпусткових.
  5. Внесення інформації про відпустки до розділу V особової картки №П-2.

Детально про кожен з цих кроків ми розповіли в аналітичному матеріалі.

 

2) Нараховуємо відпусткові у 2025 році: практичні приклади

Незважаючи на те, що основні відпустки працівникам надаються щороку, з настанням сезону відпусток у роботодавців постійно виникають запитання, як їх порахувати та оформити. У цій статті нагадаємо основні правила нарахування відпусткових у 2025 році.

 

3) Розрахунок компенсації за невикористані відпустки у 2025 році

Нагадуємо, що розрахунок компенсації за невикористані відпустки нині здійснюється за особливим порядком. Розглянемо, як це робиться у 2025 році. Зокрема, як обчислюємо середню зарплату для виплати компенсації? Як рахуємо суму компенсації за відпустки до 31.12.2023, а як за відпустки 2024 – 2025 рр.? Як порахувати кількість днів відпустки, які підлягають компенсації? У цій статті.

 

4) Коли у нового працівника настає право на основну та додаткову відпустки?

Держпраці нагадує, що право працівника на щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи настає після закінчення шести місяців безперервної роботи на цьому підприємстві. У разі надання працівникові зазначених щорічних відпусток до закінчення шестимісячного терміну безперервної роботи їх тривалість визначається пропорційно до відпрацьованого часу. Проте до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на цьому підприємстві щорічні відпустки повної тривалості за бажанням можуть надаватися деяким працівникам. Про це тут.

  

5) Коли роботодавець має перенести щорічну відпустку?

Держпраці роз’яснила, що щорічну відпустку на вимогу працівника має бути перенесено на інший період у разі порушення роботодавцем терміну письмового повідомлення працівника про час надання відпустки або несвоєчасної виплати роботодавцем зарплати працівнику за час щорічної відпустки. Також чинним законодавством передбачено перенесення частини щорічної відпустки, під час якої застрахована особа була тимчасово непрацездатна, із проведенням сторнування сум оплачених раніше днів відпустки, які підлягають перенесенню.

 

6) Відпустки без збереження зарплати під час війни

Не забуваємо, що у працівників, крім права на оплачувані відпустки, є право і на неоплачувані. Чинне законодавство надало роботодавцям та працівникам значно більше прав з надання відпусток без оплати, ніж це бувало у мирний час.

Так, під час ВС роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження зарплати без обмеження строку. Тривалість такої відпустки визначається за угодою сторін.

Як правильно оформити такі відпустки – читайте у цій статті, а як відобразити їх у додатку 1 єдиної звітності – у роз’ясненні ПФУ.

 

7) Трудовий договір із працівником призупинений: що з відпусткою?

У Держпраці наголосили, що Закон №2136 не містить обмежень і заборон для сторін трудового договору щодо надання щорічних оплачуваних відпусток працівникам, із якими призупинено дію трудових договорів. Поновлення їх дії для надання таких відпусток закон теж не вимагає. Тому роботодавець має право надати працівникові за його заявою або відповідно до графіка щорічну відпустку. Водночас стаття 12 Закону дозволяє роботодавцеві в період дії воєнного стану обмежити своїм рішенням тривалість наданої працівнику щорічної основної відпустки 24 календарними днями за поточний робочий рік.

 

 8) Перехідні відпусткові

Як відображати нарахування відпускних в бухобліку та звітності з ЄСВ у додатку 1  – читайте в аналітиці від редакції. А у якому місяці відображати нарахування перехідних відпусткових: у місяці початку відпустки чи в кожному з місяців, на які вона припадає – тут.

 

9) Додаткові відпустки на дітей по-воєнному: кому і як їх зараз надають? 

Додаткові відпустки на дітей надаються згідно зі ст. 19 Закону про відпустки. Базова тривалість такої відпустки становить 10 календарних днів на рік. Однак за наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Як документально підтвердити право на додаткову відпустку? Чи є обмеження в наданні цієї відпустки під час воєнного стану?  Чи підлягає така відпустка поділу?  Читайте у статті.

 

10) Чи може заброньований працівник їздити за кордон?

Процедура перебронювання вже закінчилась, тож більшість з тих, хто мав право і хотів оформити бронь для своїх працівників, вже це зробили. Тому поговоримо про один із нюансів, який стосується заброньованих працівників – перетин ними Державного кордону України. 

Дехто з таких працівників бажає з’їздити за кордон з особистою метою, наприклад на відпочинок. Але чи випустять їх з України? І якщо так, то які документи треба надати прикордонникам, щоб виїзд відбувся без проблем? Читайте тут.

 

Автор: Волос Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»