
Процедура перебронювання вже закінчилась, тож більшість з тих, хто мав право і хотів оформити бронь для своїх працівників, вже це зробили. Тому зараз поговоримо про один із нюансів, який стосується заброньованих працівників – це перетин ними державного кордону України.
Декому з таких працівників треба виїхати за кордон зі службовою метою, зокрема у відрядження. Дехто бажає з’їздити за кордон з особистою метою, наприклад на відпочинок. Але чи випустять їх з України? І якщо так, то які документи треба надати прикордонникам, щоб виїзд відбувся без проблем?
Що каже закон
Правила перетинання державного кордону громадянами України затверджені постановою КМУ від 27.01.1995 №57. Проте більшість норм цієї постанови діють у мирний час. А от якщо в Україні оголошено воєнний стан, то щодо військовозобов’язаних діють спеціальні норми.
Про військовослужбовців, які їдуть за кордон для виконання завдань Міноборони, ми зараз не згадуватимемо – їх, звісно, випускають без проблем (згідно з п. 2-15 Правил). Хоча і варто згадати чоловіків віком від 18 до 25 років, які проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах або розвідувальному органі Міноборони та які до укладення такого контракту не проходили військову службу (крім базової військової служби) – їх пропускають за кордон згідно з п. 2-20 Правил.
А ті, кому оформлено відстрочку (бронь)?
Згідно з п. 2-14 Правил, заброньовані працівники мають право перетинати державний кордон на підставі відповідних рішень про службові відрядження.
Втім, для працівників сфери культури діє окрема норма (п. 2-21 Правил). За нею чоловіки віком від 18 до 60 років, які перебувають у трудових відносинах із критично важливими:
- закладами, підприємствами, установами, організаціями сфери культури (далі – заклади культури),
- закладами освіти сфери культури,
- підприємствами, установами, організаціями, що провадять діяльність у сфері кінематографії (далі – суб’єкти кінематографії),
можуть перетинати кордон з метою провадження діяльності у сфері культури.
Те саме стосується і ФОПів, які провадять незалежну професійну діяльність у сфері культури або професійну кінематографічну діяльність.
Діє аналогічне правило і для чоловіків, які провадять професійну діяльність у сфері стратегічних комунікацій, медіа та інформаційній сфері (п. 2-22 Правил). Їх випускають за кордон, але тільки за наявності документів, які підтверджують зв'язок поїздки з такою професійною діяльністю.
У відрядження за кордон поїхати можна!
Як бачимо, кожен із заброньованих працівників, спрямованих у відрядження, може перетнути кордон України абсолютно легально.
Для цього працівнику треба буде підготувати і показати прикордонникам такі документи:
- закордонний паспорт громадянина України;
- військово-обліковий документ. У разі бронювання за допомогою «Дії» – це має бути документ в електронній формі документ, який підтверджує, що заброньований їде саме у відрядження. Передусім це наказ роботодавця про відрядження, у якому зазначений такий працівник. До наказу можна додати й інші документи, які підтверджують мету виїзду та строки перебування за кордоном: запрошення з боку приймаючої сторони, транспортні квитки, документи з готелю, де мешкатиме працівник під час перебування за кордоном тощо.
Часто прикордонники вимагають ще і довідку з місця роботи – у ній слід вказати, що чоловік, який її надає, є працівником вашого підприємства, що він має оформлену бронь і спрямований у відрядження (докладно розповісти куди, з якою метою та на скільки).
Наявність таких документів має підтвердити Державній прикордонній службі, що чоловік, який намагається виїхати з України, робить це легально і саме з метою відрядження. І, звісно, планує повернутися в Україну після виконання службового завдання.
Про що треба пам’ятати:
- на сьогодні не встановлено вичерпного переліку документів для перетину кордону. Тобто може бути таке, що ви підготували мінімальний пакет документів (паспорт, військово-обліковий документ, наказ про відрядження), а прикордонники вимагають додаткові документи, які підтверджують мету та строки перебування за кордоном. Тому варто бути готовими відповісти на всі запитання і надати усі документи, які підтвердять ваші слова;
- якщо є сумніви, чи достатньо у вас документів для перетину кордону – краще проконсультуватися з Державною прикордонною службою заздалегідь;
- рішення, випускати за кордон чи ні, прикордонники приймають після того, як проаналізують ваші документи і вислухають ваші пояснення. У них залишається право відмовити.
Чи можна поїхати у відпустку?
Якщо дотримуватись Правил №57, то ні.
Пункт 2-14 Правил перетинання державного кордону громадянами України дозволяє заброньованим працівникам виїжджати за кордон лише у відрядження.
Хоча на практиці прикордонники кажуть, що можуть пропустити. Але ризик відмови залишається. Тож якщо ваш заброньований працівник дуже хоче поїхати на відпочинок саме за кордон, то він може спробувати це зробити, але на свій власний ризик.
Які документи можуть переконати прикордонників зробити виняток? Їх набір той самий, що і для відрядження, ось тільки мета поїздки буде вже особиста, а не службова. Тобто замість наказу про відрядження – наказ на відпустку. А в довідці з підприємства потрібно буде зазначити, що працівник їде за кордон саме у відпустку (куди саме і на скільки), щоб підтвердити, що роботодавець про це знає і дає на це згоду.
В яких випадках працівника точно не випустять?
Перше, на що треба звернути увагу, це відповідність військово-облікових документів діючим на момент перетину кордону правилам. І відповідність зазначеного у цих документах даним системи «Оберіг» Міноборони.
Нагадаємо, що нещодавно військово-облікові дані усіх чоловіків треба було оновити. Більшість це зробила. Звісно, що роботодавці мали стежити за таким оновленням.
Друге, на що звертаємо вашу увагу: право виїхати за кордон у відрядження мають лише заброньовані працівники!
Якщо у вас є працівник – чоловік віком від 18 до 60, у якого військово-облікові дані і документи у належному порядку, але він не заброньований – виїхати за кордон у відрядження він не зможе.
А ще – працівників з неоновленими даними неможливо було перебронювати або оформити на них нову бронь. Тож коли йдеться про заброньованого працівника, то, найімовірніше, його військово-облікові документи будуть у порядку. Але розбіжності між базами даних іноді трапляються. Тож якщо вони є, – треба їх усунути до поїздки за кордон.
Третя за частотою причина відмови у виїзді за кордон – це відсутність достатніх документів, які підтверджують мету та строки поїздки. Але це вже залежить від роботодавця і самого працівника.
Мета службової поїздки (відрядження) – це виконання службового завдання. Вона має бути зазначена у наказі про відрядження. І, звісно, працівник повинен знати цю мету й у разі, якщо у прикордонників виникнуть питання щодо неї, вміти пояснити, що саме він робитиме за кордоном і як це пов’язано із його службовими обов’язками.
Роботодавець, зі свого боку, робить усе, щоб організувати службову поїздку. Але цього разу до відрядження треба буде поставитись дуже серйозно і спланувати все наперед. Працівник, який їде у закордонне відрядження, повинен не лише перетнути кордон (на що йому знадобиться чинний закордонний паспорт і, можливо, віза!), а і доїхати до місця відрядження та повернутися назад. А ще він має десь мешкати у місці відрядження та, можливо, у дорозі (якщо він їде за кордон, наприклад, автомобілем). І прикордонники вимагатимуть документального підтвердження такої підготовки.
Тож у працівника із собою мають бути транспортні квитки, документи про бронювання готелю тощо. Якщо частину витрат бере на себе приймаюча сторона, то про це теж варто мати із собою підтвердний документ.