• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найважливіші бухгалтерські новини за 5 - 9 травня

Що з квитанціями №2 до нових повідомлень про прийняття на роботу, чи буде підвищення зарплати з 1 липня та підвищення податків загалом, як змінилися умови для відстрочки з 9 травня та чи потрібно переброньовувати працівників через продовження ВС до 6 серпня

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найважливіші бухгалтерські новини за 5 - 9 травня

Що з квитанціями №2 до нових повідомлень про прийняття на роботу?

Нагадуємо, що з 1 травня для подання повідомлень до ДПС слід застосовувати нові формати:

  • J3001005 – для юросіб;
  • F3001005 – для фізосіб.

Проте у ДПС та ПФУ щось пішло не так з прийняттям нових форм. Й спочатку за повідомлення за 1 та 2 травня роботодавці не отримували квитанції №2. А 5 та 6 травня почали надходити ці квитанції, але в більшості випадків з причиною - Пакет не прийнято [05] відповідно до отриманого результату обробки від Пенсійного фонду.

Тим, хто отримав відмову у прийнятті, треба було дізнаватися у ПФУ - чи світиться він, як прийнятий, та чекати розʼяснення від ДПС. Про це ми писали тут.

Станом на 09.05.2025 з’явилася інформація, що ті, хто отримав квитанції з помилкою 05, отримали нову квитанцію №2 з інформацією щодо прийняття. Про це йшлося в нашому «Клубі бухгалтерів» у Фейсбуці.

Тож виходить, що ПФУ та ДПС виправили технічну помилку й автоматично розіслали нові квитанції. Тому роботодавцям треба зайти до Е-кабінету та перевірити цю інформацію.

 

З 1 липня не буде підвищення мінзарплати: рішення Комітету ВРУ

Комітет ВРУ з соцполітики не підтримав пропозицію про негайне подання на розгляд ВРУ проєкту Закону щодо поетапного підвищення з 1 липня 2025 р. розміру МЗП до рівня очікуваного фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Водночас Комітет ВРУ з соцполітики прийняв рішення рекомендувати ВРУ включити до порядку денного та за наслідками розгляду у першому читанні прийняти за основу проєкт Закону №13164 з урахуванням основних положень альтернативного законопроєкту №13164-1. Про сам законопроєкт ми писали тут.

У новині від Комітету підкреслено, що альтернативним законопроєктом на відміну від основного пропонується збільшення розмірів щомісячних грошових виплат деяким категоріям громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, а також членам сімей загиблих (померлих) громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

 

Гетманцев анонсував нові податки (але вже після закінчення війни)

Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев зазначив, що наразі першочерговим завданням є прийняття законопроєкту, який імплементує директиву DAС7 – директиву ЄС, що вимагає від операторів цифрових платформ збирати інформацію про продавців. Цей законопроєкт, що стосується оподаткування цифрових платформ, є складним, але важливим для інтеграції України в європейський економічний простір.

Щодо подальших змін у податковій системі, нардеп послався на «Національну стратегію доходів до 2030 року», де чітко розписані етапи реформування. Перший етап передбачає реформування Митної та Податкової служб, а другий – зміни податкової системи в цілому, зокрема реформу оподаткування доходів фізичних осіб. Однак, за словами Гетманцева, ці зміни відбудуться лише після закінчення воєнного стану.

На запитання про можливість точкового підвищення податків, зокрема ПДВ, до кінця поточної каденції Верховної Ради, Гетманцев відповів категорично: «Ні, я не бачу будь-яких підстав для цього за цієї каденції Верховної Ради».

 

Увага! У понеділок завершується строк подання звітності за I квартал

Нагадуємо, що цього понеділка, 12 травня закінчується термін подання звітності до ДПС за I квартал 2025.

Зокрема, подаються декларації з податку на прибуток та фінзвітності, декларації платників ЄП 3 групи, з рентної плати тощо. В окремих аналітичних статтях розглянули нюанси їх подання, а всіх їх зібрали в окремій добірці.

Граничний строк сплати податків за І квартал - 20 травня. Про це тут.

 

Отримати витяг із реєстру платників ПДВ можна в е-формі!

Полтавські податківці нагадали, що нещодавно ДПСУ оновила форму запиту про отримання витягу з реєстру платників ПДВ (ідентифікатор форми J/F1301705).

Відтепер у запиті можна зазначити новий спосіб отримання витягу – в електронній формі.

Витяг в електронній формі надсилається в електронний кабінет або на адресу електронної пошти платника ПДВ. Для цього у запиті платник ПДВ має обрати відповідний спосіб отримання витягу – в електронній формі.

Нагадуємо, що за запитом в електронній формі (ідентифікатор форми J/F1300406) платники ПДВ можуть отримати в електронній формі довідку з реєстру платників ПДВ з відомостями про своїх контрагентів.

 

Як повернути помилково сплачену суму ЄСВ: нагадування від ДПС

ДПС у Харківській області розповіла, що повернення або перекид помилково/зайво сплачених коштів ЄСВ здійснюється на підставі заяви платника і тільки у межах рахунків ЄСВ.

Слід зауважити, що:

  • на кожну платіжну інструкцію оформлюють окрему заяву, до якої додають копію платіжної інструкції про сплату;
  • на платіжній інструкції необхідно написати «згідно з оригіналом», дата, підпис, ПІБ керівника або підприємця, печатка за наявності (для юросіб);
  • на заяві обов’язково зазначають: підпис, ПІБ та печатка за наявності (для юросіб);
  • у заяві заповнюють усі пункти.

А іванофранківські податківці зауважили, що діє ще одне правило: повернення помилково та/або надміру сплаченої суми єдиного внеску на рахунок такого платника податків у банку або небанківському надавачі платіжних послуг чи на єдиний рахунок проводиться лише після повного погашення такої заборгованості платником податків.

 

Чи потрібна ТТН при транспортуванні вантажів власним транспортом?

Раніше ми розглянули питання застосування ТТН у різних ситуаціях. Тепер наведемо думку ДПС на це питання: чи є обов’язковим оформлення товарно-транспортної накладної для підприємства, якщо перевезення товарів (вантажів) здійснюється для власних потреб і власним транспортом (або орендованим), коли відсутній сторонній перевізник, а перевізником виступає водій підприємства?

ДПС у ІПК від 03.03.2025 №1143/ІПК/99-00-21-02-02 відповідає так: наявність ТТН є обов’язковою при отриманні послуг з перевезення вантажу на договірних засадах від іншої юридичної особи. У ситуації, що розглядається, залучення іншої особи немає, тому ТТН не потрібна.

 

Що ще цікавого розповіла ДПС?

  1. З якої дати починається відлік днів прострочення для штрафів за несвоєчасну реєстрацію РК до ПН? ДПС у Дніпровській області зазначила, що використання платниками податків Е-кабінету для обміну РК на зменшення суми компенсації вартості постачальнику між контрагентами передбачає фіксацію ДПС факту отримання отримувачем (покупцем) товарів/послуг такого РК. Ця дата й буде початком. А як порахувати строк – 365 днів для включення ПН до податкового кредиту? Читайте тут.
  2. Усі працівники у неоплачуваних відпустках: чи формувати додаток 4ДФ? Якщо всі працівники перебувають у відпустці без збереження заробітної плати та їм у звітному періоді не нараховували (не виплачували) доходів, то додаток 4ДФ до розрахунку формувати й подавати не потрібно.
  3. Переподавати чи не переподавати за новою формою ліквідаційну декларацію ЄП? Платникам ЄП 1-2 групи, у яких ВЗ нараховується автоматично ДПС, або платникам ЄП 3 групи без діяльності не потрібно подавати декларацію за оновленою формою (за відсутності підстав для подання звітності з виправленими показниками).
  4. Як в Е-кабінеті знайти та подати нову форму декларації з ЄП для юросіб? Декларація з ЄП ІІІ групи для юросіб за І квартал подається в е-вигляді за ідентифікатором J0103509. Для формування декларації в режимі «Введення звітності» потрібно встановити фільтр за параметрами: рік, період звітування та обрати тип форми «J01 Прибуток».
  5. Був один об'єкт оподаткування, стало кілька: як це показати у формі №20-ОПП? Якщо, наприклад, підприємство здійснює поділ приміщення на два чи більше об’єктів оподаткування, подається одне повідомлення за ф. №20-ОПП, але в якому інформація щодо такого поділу зазначається декількома рядками. Як саме, дізнайтесь із консультації ДПС.

 

Переброньовувати працівників через продовження ВС до 6 серпня не потрібно!

Ми вже писали, що поточні відстрочки діють тільки до 9 травня. А далі для продовження відстрочки до 6 серпня необхідно знову звертатися із відповідною заявою до ТЦК та СП, якщо немає можливості оформити її через Резерв+.

Станом на 6 травня вже було офіційне розʼяснення щодо автоматичного продовження бронювань. Про це ми писали тут.

До того ж окремі роботодавці вже й фактично отримали таку послугу. Про це йдеться в коментарях до посту Дії на її офіційній сторінці у Фейсбуці.

Тож переброньовувати працівників через продовження ВС до 6 серпня не потрібно!

Окремо про те, як сплачувати податки в цей час, що з трудовими відносинами й оплатою праці – читайте у статті від редакції.

 

Е-направлення на ВЛК та нові умови для відстрочки з 9 травня

Уряд вніс зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації. Зокрема, уточнено процедуру формування направлення на ВЛК для проходження медогляду в електронній формі. 9 травня офіційно опубліковано Постанову №519.

Кого направлятимуть на ВЛК? Де будуть реєструвати інформацію про повістки на бланках? Що зміниться в переліку документів для відстрочок? Які документи має надати вітчим (мачуха) для отримання відстрочки? Читайте тут і тут.

Звертаємо увагу, що автоматичне продовження відстрочок уже впроваджено у Резерв+.

 

Обережно зі змістом оголошень про вакансії: Держпродспоживслужба починає контроль!

З 8 травня 2025 року Держпродспоживслужба розпочинає новий напрям роботи – контроль за змістом оголошень про вакансії. Під моніторинг потрапляють усі оголошення, які публікують роботодавці чи рекрутингові агентства.
Основна увага приділяється:
  • виявленню дискримінаційних формулювань – за віком («до 35 років», «молодий колектив»), статтю («тільки для жінок/чоловіків»), станом здоров’я, расою чи етнічним походженням;
  • фіксації ознак маніпуляцій – перебільшення заробітної плати без уточнення умов, замовчування важливої інформації (наприклад, нічні зміни чи випробувальний термін), використання нечітких або оманливих формулювань.

 

Розміри та правила відрахувань зі зарплати

Держпраці Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці зазначила, що відповідно до ст. 128 КЗпП, при кожній виплаті заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20%, а у випадках, передбачених законодавством (при стягненні аліментів; відшкодуванні шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, а також втратою годувальника; відшкодуванні збитків, заподіяних злочином; у разі, коли особи, які купують товари в розстрочку, здійснюють виплати за виконавчими документами) – 50% заробітної плати.

Обмеження, встановлені частиною другою цієї статті, не поширюються на відрахування з заробітної плати при відбуванні покарання у вигляді виправних робіт і при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей. У цих випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70%.

Але кожний випадок відрахування індивідуальний, а ст. 128 КЗпП встановлено загальні правила. Тому у разі необхідності потрібно отримати від Держпраці розʼяснення та діяти за ним.

 

Нюанси оформлення, розрахунку та оподаткування різних видів відпусток

  • Як розрахувати перехідні виплати з місяця в місяць? Як відображати нарахування відпускних в бухобліку? Як відображають перехідні виплати в звітності?
  • Як оформляється листок непрацездатності по вагітності та пологах у період воєнного стану? Що робити, якщо працівниця перебуває за межами країни? Як оформити перенесення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами?
  • ФОП-найманий працівник оформив відпустку по догляду за дитиною до трьох років за основним місцем роботи. Водночас він отримує допомогу при народженні дитини від соцзабезу. Чи потрібно платити цьому ФОПу ЄСВ за себе? Читайте тут.

 

До уваги роботодавців!

  1. Оформлення відносин із тимчасовими працівниками у період воєнного стану. Роботодавець може укладати з тимчасовими працівниками строкові трудові договори у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника. Докладніше читайте тут.
  2. Призупинення трудового договору під час воєнного стану: що нового? В період воєнного стану в роботодавця та в працівника з’явився новий інструмент, який дозволяє зберегти трудові відносини тоді, коли немає можливості виконувати трудові обов’язки. Йдеться про призупинення трудового договору, який законотворці вирішили оновити. Про це у статті від редакції.
  3. Скорочення штату: хто має право залишитися? Особи передпенсійного віку включені до категорії осіб, яким надано переважне право залишатися на роботі у разі скорочення чисельності чи штату працівників за умови однакової продуктивності праці.
  4. Норми тривалості робочого часу на 2025 рік для шестиденного робочого тижня. На прохання наших читачів ми підготували приклад норми робочого часу для 40-годинного, але шестиденного робочого тижня. Принагідно нагадуємо і правила, за якими визначається тривалість робочого часу в 2025 році.

 

Інші новини

  1. Індекс інфляції за квітень - 100,7%. За даними Держстату від 09.05.2025, інфляція на споживчому ринку у квітні 2025 р. порівняно з березнем 2025 р. становила 0,7%, з початку року – 4,3%. Зокрема, ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,8%.
  2. Нагадуємо! Вже з 1 червня 2025 року – нові ліміти на карткові перекази. Ліміт на вихідні перекази для клієнтів «середнього» та «низького» ризику за відсутності документального підтвердження з 1 червня буде знижено зі 150 до 100 тис. грн на місяць. Для клієнтів «високого» рівня ризику він залишається незмінним – до 50 тис. грн/міс.
  3. Нацбанк хоче включати «дропів» в реєстр на 12 місяців без блокування коштів. Передбачається, що законопроєкт про реєстр «дропів» міститиме такі умови: вестиме його НБУ, щоб забезпечити банківську таємницю, а активний статус «дропа» не може перевищувати 12 місяців, проте це «вікно» може бути скорочене рішенням НБУ.
  4. З 1 травня записатися в ТЦК та СП можна в новій системі е-черги! Тепер оновити свої військово-облікові дані можна без очікування у чергах – достатньо зареєструватися онлайн і прийти у визначений час. Як це зробити – читайте тут.
  5. Реєстр рахунків та нові обовʼязки для СПФМ. Оприлюднено текст законопроєкту №13233, яким планується запровадити реєстр рахунків фізосіб та юросіб та обовʼязок для субʼєктів фінмоніторингу повідомляти ДПС про виявлені розбіжності між даними перевірки та реєстром бенефіціарів трастів чи подібних утворень.

Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»