
Дистанційне оформлення лікарняного по вагітності в період дії воєнного стану
Підставою для виплати допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами та однойменної відпустки, як і раніше, є листок непрацездатності, оформлений згідно з українським законодавством. Проте під час війни не кожна жінка має можливість звернутися до лікаря на території України. І законодавці це врахували.
Пункт 1 розділу IV Наказу №1066 у 2022 році було доповнено абзацом другим згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я №675 від 22.04.2022. У зв'язку з цим стало можливим оформити медичний висновок дистанційно на період дії воєнного стану.
Формування медичних висновків за категорією "Вагітність та пологи" на період дії воєнного стану може здійснюватися без особистого відвідування жінками лікарів, за результатами дистанційної взаємодії з ними (зокрема, шляхом консультування, опитування, обміну інформацією). Тобто за допомогою технічних засобів електронних комунікацій, про що робиться відповідний запис у Реєстрі медичних записів в електронній системі охорони здоров'я.
Формування медичного висновку та листка непрацездатності
За загальним правилом, медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» формується на підставі медичного запису про медичний огляд пацієнтки, надання консультації або лікування, внесеного до електронної системи охорони здоров’я одним із таких лікарів:
- лікарем, який веде вагітність;
- лікарем суб’єкта господарювання, у якому пацієнтці надається спеціалізована медична допомога у стаціонарних умовах при вагітності;
- лікарем, який надає медичну допомогу при пологах;
- лікарем суб’єкта господарювання, у якому пацієнтці надається спеціалізована медична допомога у стаціонарних умовах при ускладненнях в післяпологовий період (п. 12 Розділ ІІ Порядку №1066).
На підставі медичного висновку формується електронний листок непрацездатності.
Е-лікарняний (листок непрацездатності в електронному вигляді) — електронний документ, який:
- засвідчує факт тимчасової непрацездатності;
- є підставою для звільнення від роботи, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за кошт роботодавця, призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Про це ми писали тут:
- Медичний висновок та е-лікарняний: в чому різниця та як оформлюється?
- Як перевірити інформацію про е-лікарняний на вебпорталі Пенсійного фонду
- Електронний лікарняний: чи можна отримати дистанційно?
Зверніть увагу! Видача паперових листків непрацездатності є можливою у період дії воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення.
Про це читайте тут:
- У яких випадках виписують паперовий лікарняний: розʼяснення від МОЗ
- Первинний лікарняний видали у паперовій формі: що з його продовженням?
Якщо вагітна жінка перебуває за кордоном
Виплати допомоги по вагітності та пологах жінкам, що знаходяться за кордоном, регламентуються п. 3 розділу IV Порядку 1066.
Медичний висновок з відміткою про тимчасову непрацездатність, що виникла за кордоном, формується лікарем, із яким у пацієнта укладена декларація, який надає первинну медичну допомогу на підставі медичних записів, внесених лікарем.
На період дії воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування, медичний висновок з відміткою про «Вагітність і пологи», що виникла за кордоном, може формуватися лікарем на підставі медичних записів, згідно з виданими за кордоном медичними документами (їх копіями), що підтверджують вагітність.
Медичні документи (або їх копії) можуть бути надіслані поштою або надані лікарю електронною поштою, через мобільні застосунки, соціальні мережі тощо (п. 10 розділу IV Порядку 1066).
Чи треба перекладати закордонні медичні документи?
Необхідність перекладу на державну мову таких документів визначає лікар.
Переклад знадобиться у випадках, коли неможливо буде сформувати медичний запис на підставі оригіналу медичного документа (тобто якщо лікар не розумітиме, що саме зазначено в такому документі, бо не знає мову, на якій цей документ складено).
Строки звернення за оплатою лікарняних, оформлених за кордоном
На сайті МОЗ міститься інформація, що якщо хворіли, але не мали змоги надіслати документи лікарю з-за кордону, після повернення в Україну протягом року (від строку лікування) можна звернутися до свого сімейного лікаря для формування МВТН на ті дати, що зазначені в іноземних медичних документах.
Разом з тим, у частині п’ятій ст. 24 Закону №1105 зазначається, що страхові виплати здійснюються у разі, якщо звернення за їх призначенням надійшло не пізніше від шести календарних місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Тож ми рекомендуємо не затягувати з питанням передачі документів лікарю для формування лікарняного, тим паче, що медичні документи (або їх копії) можуть бути надіслані поштою або надані лікарю електронною поштою, через мобільні застосунки, соціальні мережі тощо (читайте також: Які строки звернення за призначенням виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності).
Надання і тривалість виплати допомоги по вагітності та пологах
В пункті 10 розділу ІІІ Порядку 1066, зазначається, що медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» формується з визначеної пацієнткою дати у період від початку 30 тижня вагітності та до дня пологів (включно).
Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить:
- 70 календарних днів до пологів;
- 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох і більше дітей - 70) календарних днів після пологів (ст. 18 Закону 1105, ст. 179 КЗпП, та ст. 17 Закону про відпустки).
Перенесення відпустки по вагітності та пологах
На практиці часто трапляються випадки, коли жінка здатна виконувати свої трудові обов’язки аж до самих пологів. Ба більше, вона згодна або навіть бажає працювати, але раніше їй доводилося вибирати між допомогою від держави та зарплатою. І за ту частину періоду вагітності, яку вона відпрацювала, вона втрачала право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.
Та зараз у жінок є право перенести цю частину відпустки наперед і отримати допомогу у повному розмірі! Щоправда, тільки в тому випадку, коли вона сама цього бажає і якщо немає медичних протипоказань щодо її роботи під час вагітності. Порядок перенесення відпустки по вагітності зазначається в пункті 10 розділу ІІІ Порядку 1066.
У такого перенесення є одна особливість, на яку жінкам та роботодавцям треба звернути увагу! Рішення про перенесення частини відпустки може бути прийняте до початку такої відпустки, а заява про перенесення подається не роботодавцю (його вже ставлять перед фактом)!
Жінка має написати заяву головному лікарю закладу охорони здоров’я згідно з додатком 3 до Порядку №1066.
Для зручності покажемо правила перенесення відпустки у таблиці.
Таблиця 1. Правила перенесення відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами
№ з/п |
Умова / Дія | Пояснення / Коментар |
1 | Можливість перенесення відпустки | Жінка має право перенести частину допологової відпустки (70 днів) на післяпологовий період |
2 | Умови перенесення | Бажання жінки та відсутність медичних протипоказань |
3 | Максимальна тривалість відпустки | Не більше 126 днів загалом або 140 днів — у разі ускладнених пологів чи народження двох і більше дітей |
4 | Кому подається заява про перенесення | Не роботодавцю! Заява подається головному лікарю закладу охорони здоров’я |
5 | Форма заяви | Відповідно до додатка 3 до Порядку №1066 |
6 | Оплата відпустки | Надається в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої за Порядком №1266, і не залежить від страхового стажу. Але, в розрахунку на місяць, не може бути більше розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої сплачувалися страхові внески, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку. У 2025 році:
|
Оплата лікарняного по вагітності та пологах
Допомога по вагітності та пологах виплачується застрахованій особі у найближчий після дня призначення допомоги строк, встановлений для виплати заробітної плати (ст. 24 Закону №1105).
Проте оплачується вона за кошти, отримані роботодавцем від ПФУ. Тож насправді нарахування допомоги у роботодавця відбувається одразу після отримання ним листка непрацездатності та прийняття рішення про оплату. Але фактична оплата відбувається після складання роботодавцем заяви-розрахунку, надсилання її до ПФУ й отримання відповідного фінансування.
Нагадуємо, що зараз ця допомога призначається і виплачується як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
Чи обов’язково видавати наказ про відпустку?
Як зазначили в листі фахівці Мінсоцполітики від 28.02.2019 р. №228/0/206-19, законом не передбачено, що одночасно з листком непрацездатності жінка має подати заяву про надання відпустки, а роботодавець – видати наказ.
Але, на думку фахівців міністерства, на підставі наказу про надання відпустки кадрова служба робить відмітки в особовій картці працівника, а бухгалтерія розраховує йому допомогу по вагітності та пологах, що компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Видання наказу про надання відпустки по вагітності й пологах є обов'язковим, і його наявність дасть змогу правильно вести облік робочого часу та уникнути помилок в нарахуванні заробітної плати та допомоги по вагітності й пологах.
При оформленні зазначеної відпустки роботодавцем може бути використана типова форма №П-3 "Наказ (розпорядження) про надання відпустки" або ж можна розробити свою форму наказу.
Ми згодні з тим, що працівниця має надати заяву на таку відпустку, а роботодавець має скласти наказ про її надання ще з однієї причини: використання цієї відпустки є правом, а не обов’язком працівниці. Роботодавець не може самостійно вирішити відправити працівницю у відпустку, а отже, працівниця має висловити своє бажання скористатись такою відпусткою.
Тим більше, що іноді вагітність у працівниць виникає під час відпустки по догляду за іншою дитиною. А дві відпустки одночасно працівниці надати не можна – вона може вийти з відпустки по догляду і піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Але для оформлення відповідних наказів потрібні заяви працівниці.
Таблиця 2. Алгоритм документального оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами
№ з/п |
Відповідальна особа/підрозділ | Дія |
1 | Працівниця | Надає роботодавцю листок непрацездатності, якщо він був складений у паперовому вигляді. Не зайвим буде й повідомити роботодавця про наявність е-лікарняного. |
2 | Працівниця | Подає заяву на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Сумісниці разом з заявою подають довідку про середню зарплату з основного місця роботи. Докладніше про це читайте тут. |
3 | Кадровий відділ | Складає наказ на підставі заяви та лікарняного. Наказ затверджує керівник. |
4 | Табельник/Кадровик | Вносить дані про використану відпустку до табеля обліку використання робочого часу |
5 | Кадровий відділ | Фіксує інформацію про відпустку в особовій картці (форма П-2) |
6 | Керівник або уповноважений із соцстрахування | Приймає рішення про виплату допомоги. Докладніше про це читайте тут. |
7 | Бухгалтерія | Розраховує суму допомоги та подає заяву-розрахунок до ПФУ |
8 | Бухгалтерія | Виплачує допомогу працівниці після надходження коштів від ПФУ |