• Посилання скопійовано

ФОП-найманий працівник перебуває у декретній відпустці: чи платити ЄСВ за себе?

ФОП-найманий працівник оформив відпустку по догляду за дитиною до трьох років за основним місцем роботи. Водночас він отримує допомогу при народженні дитини від соцзабезу. Чи потрібно платити цьому ФОПу ЄСВ за себе? 

ФОП-найманий працівник перебуває у декретній відпустці: чи платити ЄСВ за себе?

Коментар до ІПК ДПСУ від 28.04.2025 №2338/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Чому в ФОПа виникло таке запитання? 

Нагадаємо, що зараз діє пільга з ЄСВ, встановлена спеціально для ФОПів, які за законом повинні платити ЄСВ за себе. 

Частиною шостою ст. 4 Закону №2464 визначено, що ФОПи, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті, звільняються від сплати за себе ЄСВ за ті місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено ЄСВ за таких осіб у розмірі не менше ніж мінімальний страховий внесок.

Такі особи можуть бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення ними бази нарахування за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску. 

Якщо простими словами, то ФОП-найманий працівник не платить ЄСВ за себе, бо за нього це повинен зробити роботодавець за основним місцем роботи. 

А от якщо роботодавець сплачує ЄСВ, але в розмірі меншому за мінімальний, ФОП може (!) сплачувати ЄСВ за себе самостійно. 

«Може» тому, що сплата ЄСВ ФОПом за себе не знімає обов’язків з його роботодавця, і якщо він порушив закон, то рано чи пізно податківці цей ЄСВ з такого роботодавця отримають. А от ФОП, який добровільно сплатить ЄСВ за себе у такому випадку, перестрахується і точно не втратить ані місяця страхового стажу. 

Адже самостійно визначена такими особами база нарахування не може перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ, встановлену Законом №2464. При цьому сума ЄСВ, яку ФОП сплатить, не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Але от питання: що робити у випадку, коли роботодавець взагалі не платить за ФОПа-найманого працівника ЄСВ  і на цілком законних підставах? 

 

Якщо ФОП у відпустці без збереження зарплати або трудовий договір із ним призупинений 

Тут закон говорить однозначно – немає нарахувань, немає і бази для нарахування ЄСВ. Тобто, роботодавець не повинен платити ЄСВ за такого працівника за місяці без доходу. 

І що саме головне, згадана вище пільга в такі місяці не діє. 

Якщо роботодавець за основним місцем роботи не платить ЄСВ за ФОПа-найманого працівника через відсутність доходів, то ФОП зобов’язаний сплатити ЄСВ за себе самостійно, вже як ФОП. Звісно, якщо він не має інших пільг, які дозволяють йому не платити ЄСВ. 

Проте, як виявилося, не буває правил без виключень. Принаймні, податківці одне таке виключення знайшли. 

 

Якщо ФОП у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років

Це теж неоплачувана відпустка. Тобто, у ФОПа-найманого працівника немає доходу за місцем роботи, і роботодавець не платить за них ЄСВ. 

Проте, наразі визначено окремий механізм для сплати ЄСВ за осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 

На виконання вимог, зазначених п. 1 частини першої ст. 7 Закону №2464, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 року №178 (зі змінами), затверджено Порядок нарахування та сплати єдиного внеску (далі – Порядок).

Відповідно до п.п. 2 п. 1 Порядку передбачено, що він визначає механізм сплати ЄСВ за осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або допомогу при народженні дитини, при усиновленні дитини.

За осіб, зазначених у п.п. 2 п. 1 Порядку, ЄСВ нараховується на суми допомоги при народженні дитини (крім суми, яка виплачується одноразово) та/або суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, нарахованої за базовий звітний період (місяць). 

За таких осіб ЄСВ визначається в розмірі мінімального страхового внеску.

Обчислення цього ЄСВ здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі утворення) рад, які в цій ситуації стають платниками ЄСВ.

Тобто, хоч роботодавець ЄСВ і не сплачує, та в ФОПа-працівника буде страховий стаж, адже за нього ЄСВ сплатить соцзабез. 

Тому ДПСУ доходить до висновку

Якщо ФОП має основне місце роботи та перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, і соцзабезом сплачується за таку особу ЄСВ у розмірі не меншому від мінімального страхового внеску, то виконуються обидві умови, визначені в частині шостій ст. 4 Закону №2464

Отже, у такому випадку фізична особа – підприємець звільняється від сплати ЄСВ за себе!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»