
9 травня набули чинності зміни до Порядку 560, внесені Постановою КМУ від 6 травня 2025 р. №519. Ось найцікавіші з них.
Усі повістки реєструються!
Повістка може формуватися:
- або за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (тобто в електронному вигляді);
- або оформлюватися на бланку (в паперовому вигляді).
Та як би не була складена повістка, всі вони матимуть реєстраційний номер. Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а якщо повістка видана в паперовому вигляді – ще й в Журналі реєстрації виданих для оповіщення повісток.
Якщо до змін повістки, видані на бланку, не фіксувалися в Єдиному реєстрі, то відтепер навіть про паперові повістки вноситиметься інформація в цей реєстр!
Зміни у продовженні відстрочок
З одного з абзаців пункту 60 Порядку 519 прибрали слово «автоматично».
Тобто до змін була передбачена можливість «автоматичного» подовження відстрочки від призову на військову службу. Хоча й воно мало обмеження та застосовувалося не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
Тепер же не буде автоматичного продовження зовсім. Тобто щоразу подовження відстрочки вимагатиме нового рішення компетентного органу.
Для цього додали два нових абзаци, які говорять наступне:
1) Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, у разі продовження строку проведення мобілізації продовжується Р(М)ТЦК та СП без повторного надання військовозобов’язаним документів, що підтверджують право на відстрочку.
Тобто скасування слова «автоматично» не означає, що не буде продовжень раніше оформлених відстрочок або те, що потрібно збирати і подавати документи заново!
2) Якщо особа сама оформлювала відстрочку від призову військовозобов’язаним через електронний кабінет Єдиного державного реєстру, то така відстрочка продовжуватиметься за допомогою застосування електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру з іншими державними реєстрами або базами даних на строк проведення мобілізації, але не більш як до настання обставин, за яких військовозобов’язаний втрачає законні підстави для відстрочки.
Тобто і у випадку, якщо відстрочка була оформлена онлайн, то жодних даних і заяв наново подавати буде не треба. Всі потрібні для прийняття рішення про подовження відстрочки відомості будуть отримані з доступних державних реєстрів та баз даних.
Зміни щодо медичних оглядів
Кому треба проходити медогляд при визначенні придатності до військової служби?
Раніше особи, які не проходили медичний огляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направлялися ТЦК на військово-лікарську комісію.
Тепер те саме, але до тих, хто має пройти ВЛК, додали ще і осіб, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю).
Якщо військовозобов’язаного визнано особою з інвалідністю, то його ТЦК не будуть направляти на медогляд.
Кому треба проходити медогляд з тих, хто підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період?
Раніше такий медогляд проходили всі військовозобов’язані та резервісти.
Тепер у список тих, хто має пройти медогляд перед мобілізацією, внесли уточнення.
В першу чергу, вони стосуються осіб, які раніше були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю).
Це не новина, а лише приведення Порядку №560 у відповідність до чинного законодавства. Жодних обмежено придатних, особа або інвалід, або придатна до військової служби!
Особи з інвалідністю вилучені з кола тих, кому видають направлення на ВЛК.
Окремі уточнення були внесені щодо форми направлення на ВЛК:
- електронна форма направлення тепер надсилається лише за бажанням особи, а не автоматично;
- розширено зміст направлення на ВЛК: тепер воно повинно містити повний перелік даних (ПІБ), дату народження, мету, адресу медустанови, де треба пройти огляд тощо.
Зміни в переліку документів для отримання відстрочки особам, які мають трьох і більше дітей
Внесли зміни до переліку документів, які мають бути подані для одержання відстрочки багатодітними батьками (три та більше дітей). Тепер повний список такий:
- свідоцтво про народження кожної дитини із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та (або) рішення суду про встановлення факту перебування дитини (дітей) на утриманні військовозобов'язаного (за наявності), інші документи, на підставі яких у військовозобов'язаного виник обов'язок утримувати падчерку, пасинка до досягнення ними 18 років відповідно до статті 268 Сімейного кодексу України (за наявності),
- та один з таких документів:
- свідоцтво про шлюб з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше);
- рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), що є військовозобов'язаним;
- рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), що є військовозобов'язаним;
- письмовий договір між батьками про те, з ким з батьків будуть проживати діти, та про участь другого з батьків у їх вихованні;
- свідоцтво про шлюб з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше) та документи, які свідчать про відсутність у малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або про те, що такі особи не можуть з поважних причин надавати їм належне утримання (свідоцтво про смерть;
- витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
- рішення суду про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим;
- вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі;
- висновок медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я чи витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, якщо зазначені мати, батько, дід, баба, повнолітні брати та сестри самі потребують постійного догляду; рішення суду про позбавлення батьківських прав матері, батька);
- інформація з Єдиного реєстру боржників про відсутність в Реєстрі відомостей про військовозобов'язаного за категорією стягнення (характером зобов'язання) "стягнення аліментів" з датою формування такої інформації не пізніше ніж за п'ять днів до дня подання заяви про надання відстрочки.
Перелік документів на відстрочку багатодітним батькам розширено, до нього додано: витяги з реєстрів, медичні висновки, вироки судів тощо.
Зверніть увагу, що зміни стосуються і падчерок, і пасинків (вони враховуються в кількість дітей, якщо є зобов’язання їх утримувати згідно зі ст. 268 СКУ). Разом з тим, врахуйте, що перелік документів для отримання відстрочок, які має надати вітчим (мачуха), різниться від переліку документів, які має надати батько (матір). І це зрозуміло, адже рідному батьку (матері) не треба доводити свій обов’язок утримувати дітей.
Наприклад, батько подає свідоцтво про народження кожної дитини із зазначенням батьківства військовозобов’язаного, а вітчим — рішення суду про утримання дитини, а ще потрібно надати підтвердження відсутності інших утримувачів або їх нездатності виконувати обов’язки.