• Посилання скопійовано

ІПК ДПСУ від 19.06.2025 №3354/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 19.06.2025 №3354/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

ІПК ДПСУ від 19.06.2025 №3354/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 19.06.2025 №3354/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення [...] щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи та в межах компетенції повідомляє наступне.

У своєму зверненні платник податку зазначив, що є фізичною особою - підприємцем - платником податку другої групи та надає послуги із навчання та катання на векбордингу.

Слід зазначити, що один сеанс катання на дошці тривалістю 30 хвилин називається "сетом". При цьому клієнт може купити як один сет, так 0,5 сета.

Також для клієнтів доступна функція придбання "абонемента", який включає в себе декілька сетів, як приклад:

- абонемент на ранкові тренування 10 сетів (8.00 - 10.00);

- абонемент на катання 40 сетів;

- абонемент на катання 20 сетів;

- абонемент на катання 10 сетів;

- річний абонемент (сезон 2025);

- тощо.

Слід зазначити, що "абонемент", який придбає клієнт не є якимось документом, карткою чи сертифікатом.

Так, після того як клієнт сплатив, як приклад, за "абонемент" на 10 сетів та отримав фіскальний чек з програмного реєстратора розрахункових операцій про придбання цього абонемент, фізична особа - підприємець робить запис в паперовій книзі про те що даним клієнтом (із зазначенням його П. І. Б.) був придбаний "абонемент" на відповідну кількість сетів.

В подальшому, на цій сторінці книги фізична особа - підприємець робить відмітки про кількість сетів, які були використані цим клієнтом, по мірі їх використання.

При цьому, як вже було зазначено вище, "абонемент" не є втіленим у будь-яку матеріальну форму, його не можна передати та/або подарувати, а облік послуг, що по ньому надаються є персоніфікованим по кожному клієнту окремо і такі послуги надаються тільки тому клієнту який придбав "абонемент".

Тобто продаж "абонемента" на декілька сетів за своєю суттю є формою отримання передплати за послуги, які будуть надані даному, конкретному, клієнту у майбутньому.

Платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи має право фізична особа - підприємець - платник єдиного податку, при наданні послуг із навчання та катання на вейкбордингу продавати "абонементи" на декілька сетів катання на вейкбордингу, які за свої змістом по суті є формою отримання передплати за послуги, які будуть надані даному, конкретному, клієнту (який придбав такий абонемент) у майбутньому?

2. Чи не буде отримання передплати за послуги, які будуть надані у майбутньому (даному, конкретному клієнту), у вигляді продажу "абонемента" на декілька сетів катання на вейкбордингу та/або безлімітного абонемента, який можна придбати на весь сезон, вважатися негрошовими розрахунками та відповідно порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування?

Абонемент (фр. abonnement - передплата, сплата наперед) - це право користуватися протягом певного терміну речами або послугами.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до пп. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до другої групи, належать, зокрема, фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), послуги з надання доступу до мережі Інтернет, а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.

Водночас нормами п. 291.5 ст. 291 Кодексу визначено обмеження щодо здійснення видів діяльності для суб'єктів господарювання, зокрема, фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку першої - третьої груп.

Згідно з пп. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом для фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

Платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі - готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей) (п. 291.6 ст. 291 Кодексу).

Одночасно зауважуємо, що до грошової форми розрахунку належить розрахунок коштами як у готівковій (формі грошових знаків) так і безготівковій формі (записів на рахунках у банках).

Негрошовими формами розрахунку є різні способи погашення взаємних фінансових зобов'язань без використання коштів. До таких розрахунків належать, зокрема, бартерні операції, розрахунки векселями, договір переуступки прав вимоги, зарахування зустрічних вимог, тощо.

У разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у п. 291.6 ст. 291 Кодексу (крім платників єдиного податку третьої групи - електронних резидентів (е-резидентів), - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків (пп. 4 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу).

Враховуючи викладене, оскільки "абонемент" за своєю суттю є передплатою, яка проводиться у грошовій формі, за придбання наперед права користування фізичною особою (покупцем) протягом певного терміну послугами з навчання та катання на вейкбордингу у вигляді декількох сетів, то фізична особа - підприємець - платник єдиного податку другої групи (продавець) має право перебувати на спрощеній системі оподаткування за умови дотримання інших вимог, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»