• Посилання скопійовано

Індивідуальна податкова консультація від 07.07.2025 №3659/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація ДПС від 07.07.2025 №3659/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація від 07.07.2025 №3659/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація ДПС від 07.07.2025 №3659/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Кодексу та п.п. «в» п.п. 69.41.3 п.п. 69.41 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ….. щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив, що уклав договір постачання на придбання зернових культур з фізичною особою – підприємцем, що застосовує спрощену систему оподаткування, як із суб’єктом підприємницької діяльності. Фізична особа – підприємець, згідно умов даного договору, здійснює реалізацію виключно власної продукції (зернові культури).

При укладанні договору постачання зернових культур, фізична особа – підприємець надала платнику податків посвідчену належним чином завірену копію Виписки/Витягу з Єдиного державного реєстру.

Згідно даних Виписки/Витягу фізична особа – підприємець має КВЕД 01:11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур і не має КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.

Після придбання зернових культур у фізичної особи – підприємця, платник податків здійснює оплату придбаної сільськогосподарської продукції згідно умов договору.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи виступає в даному випадку платник податків податковим агентом в частині утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору при оплаті фізичній особі – підприємцю – платнику єдиного податку коштів за поставлений товар (власно вирощені зернові культури)?

2. Чи повинна фізична особа – підприємець – платник єдиного податку надавати покупцю юридичній особі витяг з реєстру платників єдиного податку?

Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності регулюється главою 1 розділу XIV Кодексу.

Умови перебування фізичної особи – підприємця на єдиному податку третьої групи встановлені п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу, а саме до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать, зокрема, фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу).

Відповідно до п. 292.9 ст. 292 Кодексу доходи фізичної особи - платника єдиного податку, отримані в результаті провадження господарської діяльності та оподатковані згідно з главою 1 розділу XIV Кодексу, не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи, визначеного відповідно до розділу IV Кодексу. 

Згідно з п. 177.8 ст. 177 Кодексу під час нарахування (виплати) фізичній особі – підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи фізичних осіб у джерела виплати, якщо фізичною особою – підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.

Таким чином, платник податків – юридична особа при нарахуванні (виплаті) доходів фізичній особі – підприємцю звільняється від утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету з таких доходів, за умови, що зазначені доходи отримуються фізичними особами – підприємцями в межах їх господарської діяльності та надання ними копії документів, що підтверджують їх державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності, а також у разі необхідності витягу з реєстру платників єдиного податку.

Разом з тим відповідно до п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб – це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента – юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV Кодексу 

При цьому особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до контролюючого органу (далі – Розрахунок) за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається (п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу).

Форма Розрахунку і Порядок заповнення та подання податковими агентами Розрахунку, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, із змінами (далі – Порядок).

Порядок заповнення показників Додатка 4ДФ до Розрахунку, визначений п. 4 розділу IV Порядку.

Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку 2 до Порядку, дохід, виплачений фізичній особі – підприємцю, відображається податковим агентом у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «157».

Враховуючи викладене, платник податків – юридична особа у разі нарахування (виплати) доходів на користь фізичної особи – підприємця зобов’язана виконати функцію податкового агента в частині відображення таких доходів у податковому Розрахунку під ознакою «157». 

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»