• Посилання скопійовано

Лист ДФС від 18.12.2015 № 27262/6/99-99-17-03-03-15

Лист ДФС від 18.12.2015 №27262/6/99-99-17-03-03-15

Лист ДФС від 18.12.2015 №27262/6/99-99-17-03-03-15

Державна фіскальна служба Україна розглянула лист …. щодо порядку оподаткування анульованої (прощеної) банком суми боргу фізичної особи та в межах компетенції повідомляє таке.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс), згідно із п. 164.1 ст. 164 якого загальний оподатковуваний дохід платника податку – це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Відповідно до п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу), у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році – 609 грн.). Кредитор зобов’язаний повідомити платника податку – боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено.

Правила надання послуг поштового зв'язку затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270 

(далі – Правила) відповідно до п. 2 яких:

адресат – це фізична або юридична особа, якій адресується поштове відправлення, прізвище, ім'я та по батькові або найменування якої зазначені на поштовому відправленні в спеціально призначеному для цього місці;

рекомендоване поштове відправлення – це реєстрований лист, який приймається для пересилання без оцінки відправником вартості його вкладення;

повідомлення про вручення поштового відправлення – це повідомлення, яким оператор поштового зв'язку доводить до відома відправника чи уповноваженої ним особи інформацію про дату вручення реєстрованого поштового відправлення, та прізвище одержувача.

Рекомендовані поштові картки, рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень згідно із п. 92 Правил підлягають доставці додому.

Під час вручення фізичній особі реєстрованого поштового відправлення з повідомленням про вручення працівник поштового зв'язку на підставі пред'явленого одержувачем документа, що посвідчує особу, зазначає на бланку повідомлення про вручення його прізвище (п. 106 Правил).

Отже, при поверненні рекомендованого поштового відправлення без його вручення адресату вважається, що кредитор не повідомив боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному п.п. „д”  п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу.

У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному п.п. „д”  п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, такий кредитор, у тому числі банк зобов’язаний виконати всі обов’язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.

Водночас слід зауважити, що основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року відповідно до п.п. 165.1.55 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Щодо застосування норми п. 164.5 ст. 164 Кодексу під час нарахування (надання) доходу у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням

Відповідно до п. 164.5 ст. 164 Кодексу під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:

К = 100 : (100 - Сп),

де К - коефіцієнт;

Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

Отже, оскільки основна сума боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності обчислюється у грошовому виразі, то застосування коефіцієнта при нарахуванні вказаного доходу не провадиться. При цьому податковий агент, який відповідно до п. 162.1 ст. 162 Кодексу є платником  податку на доходи фізичних осіб, згідно з п. 18.2 ст. 18 Кодексу має права і виконує обов’язки, встановлені Кодексом для платника податку.

Голова Р.М. Насіров

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»