Національний банк у листі від 9 червня 2023 року №50-0007/40722 нагадав банкам про обов'язок приймати «мокрі» купюри гривні безкоштовно.
«У зв'язку з техногенно-екологічною та надзвичайною ситуацією через підрив російськими військами Каховської ГЕС фізичні особи та суб'єкти господарювання можуть мати готівку національної валюти України, яка стала непридатною для використання внаслідок підтоплення приміщень», – йдеться в повідомленні регулятора.
Як зазначили у НБУ, надавачі платіжних послуг зобов'язані за зверненням фізичних осіб та суб'єктів господарювання безкоштовно здійснювати приймання готівки національної валюти, непридатної для обігу внаслідок підтоплення, для обміну та/або зараховувати на рахунки.
Такі банкноти надавачі платіжних послуг мають приймати як зношені банкноти/монети. Надавачі платіжних послуг мають забезпечити передавання таких зношених банкнот/монет до банків/уповноважених банків, які передаватимуть до Національного банку в установленому порядку.
Національний банк нагадав, що відповідно до ст. 38 Закону про НБУ зношені і пошкоджені грошові знаки України приймаються й обмінюються безоплатно на нові грошові знаки Національним банком та банками України без обмежень щодо сум та строків такої заміни.
Банк зобов'язаний протягом операційного часу (у післяопераційний час), зокрема, без будь-яких обмежень за сумою та безкоштовно обмінювати фізичним та юридичним особам непридатні для обігу платіжні банкноти і монети національної валюти на придатні.
Такий обмін готівки банк здійснює безпосередньо під час приймання готівки без відображення в бухгалтерському обліку, якщо справжність та платіжність банкнот (монет) не викликає сумніву.
Також відповідно до вимог Правил №134 банки мають право, а уповноважені банки зобов'язані приймати від фізичних та юридичних осіб для дослідження банкноти, які значно пошкоджені унаслідок дії хімічних речовин, води, вогню та/або мають свічення під дією ультрафіолетових променів, деструкцію та обвуглення паперу на окремих ділянках або по всій площі банкноти, і площа яких під час приймання та оброблення може стати меншою ніж 55% початкової площі банкноти, або внаслідок чого утворилася цілісна група пошкоджених банкнот, яку неможливо розділити.