Національний банк України урівнює нормативи обов'язкового резервування банками за коштами юридичних осіб за ознакою строковості. Це необхідно, зокрема, для подальшої мінімізації ризиків структурного профіциту ліквідності в банківській системі та зниження ринкових викривлень.
Так, з 11 вересня 2023 року обов'язкові резерви за строковими коштами і вкладами юридичних осіб (крім інших банків) дорівнюватимуть у національній валюті 10% (зараз 0%), а в іноземній валюті – 20% (зараз 10%). Нагадаємо, що аналогічні нормативи обов'язкового резервування банками діють за коштами на вимогу та коштами на поточних рахунках юридичних осіб.
Відповідні зміни затверджені рішенням Правління НБУ від 09.08.2023 №275-рш «Про внесення змін до рішення Правління Національного банку України від 23 листопада 2017 року №752-рш», що набирає чинності з 10 вересня 2023 року.
Довідково
Обов’язкові резерви – один із традиційних інструментів центральних банків. Його зміст полягає в такому: банк зобов’язаний зарезервувати на своєму кореспондентському рахунку кошти в обсязі, що визначається як певний відсоток від його зобов’язань (норматив резервування) та враховує частку обов’язкових резервів, яку банк покриває за рахунок бенчмарк-ОВДП.
Відповідна сума має бути сформована в середньому за період резервування. Це дає змогу згладжувати можливі кон’юнктурні (непередбачувані) коливання ліквідності, водночас забезпечуючи ефективне застосування самого інструменту за прямим призначенням – обмеження частини вільної ліквідності банківської системи.
Повна інформація щодо рівня нормативів обов'язкового резервування, а також щодо обсягів обов’язкових резервів, які формують банки, доступна за посиланням.