• Посилання скопійовано

НБУ встановив методологію та критерії оцінювання об’єктів оверсайту інфраструктури ринків капіталу

Постановою НБУ затверджено методологію та критерії для здійснення оцінювання на відповідність міжнародним стандартам оверсайту суб’єктів, які виконують функції центрального депозитарію цінних паперів

НБУ встановив методологію та критерії оцінювання об’єктів оверсайту інфраструктури ринків капіталу

Національний банк України визначив методологію та критерії для здійснення оцінювання на відповідність міжнародним стандартам оверсайту суб’єктів, які виконують функції центрального депозитарію цінних паперів, центрального контрагента, торгового репозиторію та системи розрахунків у цінних паперах (далі – об’єкти оверсайту інфраструктури ринків капіталу). 

Так, Національний банк установив:

1) порядок застосування міжнародних стандартів оверсайту до об’єкта оверсайту інфраструктури ринків капіталу з урахуванням законодавства України, а також функцій та видів діяльності, що ним виконуються;

2) критерії оцінювання об’єкта оверсайту інфраструктури ринків капіталу на відповідність міжнародним стандартам оверсайту щодо:

 • управління та організації діяльності об’єкта оверсайту інфраструктури ринків капіталу;
 • системи управління ризиками в об’єкті оверсайту інфраструктури ринків капіталу;
 • організації розрахунків в об’єкті оверсайту інфраструктури ринків капіталу;
 • організації захисту цінних паперів та системи обміну активами в об’єкті оверсайту інфраструктури ринків капіталу;
 • правил та процедур, що належать до випадку невиконання зобов’язань учасниками об’єкта оверсайту інфраструктури ринків капіталу;
 • сегрегації та переведення позицій і забезпечення клієнтів учасника в об’єкті оверсайту інфраструктури ринків капіталу;
 • операційного ризику та забезпечення безперервності діяльності в об’єкті оверсайту інфраструктури ринків капіталу;
 • вимог до доступу та участі в об’єкті оверсайту інфраструктури ринків капіталу;
 • взаємодії об’єкта оверсайту інфраструктури ринків капіталу з іншими суб’єктами інфраструктури фінансового ринку;
 • ефективності діяльності об’єкта оверсайту інфраструктури ринків капіталу;
 • прозорості діяльності об’єкта оверсайту інфраструктури ринків капіталу;

3) перелік запитань для здійснення оцінювання об’єкта оверсайту інфраструктури ринків капіталу на відповідність кожному принципу міжнародних стандартів оверсайту.

Відповідні норми містить Інструкція з оцінювання на відповідність міжнародним стандартам оверсайту суб’єктів, які виконують функції центрального депозитарію цінних паперів, центрального контрагента, торгового репозиторію та системи розрахунків у цінних паперах в Україні, затверджена постановою Правління НБУ від 05.04.2024 №38 (далі – Інструкція), що набирає чинності з 11 квітня 2024 року.

Інструкція підготовлена відповідно до таких документів Банку міжнародних розрахунків та Міжнародної організації комісій з цінних паперів:

 1. Принципи для інфраструктури фінансового ринку, що встановлюють міжнародні стандарти оверсайту (PFMI); 
 2. Структура розкриття інформації та методології оцінювання, в якій встановлено орієнтовну методику здійснення оцінювання центральними банками об’єктів оверсайту на відповідність міжнародним стандартам оверсайту та їх самооцінювання;
 3. Керівництво щодо застосування PFMI, яке містить вказівки щодо застосування міжнародних стандартів оверсайту до суб’єктів інфраструктури фінансового ринку, якими володіють чи управляють центральні банки;
 4. Керівництво щодо кіберстійкості для суб’єктів інфраструктури фінансового ринку, що містить рекомендації щодо вдосконалення їх кіберстійкості.

 

Довідково

Національний банк здійснює оверсайт суб’єктів інфраструктури ринків капіталу відповідно до Законів України «Про Національний банк України» та «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

Джерело: Нацiональний банк України

Рубрика: Фінанси і банки/НБУ і банківська система

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «НБУ і банківська система»