
Як відомо, з 1 жовтня 2024 року Національний банк тимчасово на пів року встановив ліміт у розмірі 150 000 грн на місяць для переказів фізичних осіб "з карти на карту" (також відомі як P2P, C2С). Відповідні зміни було внесено Постановою НБУ від 27.08.2024 №102 "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18".
Нагадуємо, що цей ліміт діяв лише на вихідні перекази за усіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб. Водночас не застосовувався:
- до рахунків волонтерів, які відповідають критеріям, визначеним постановою, та осіб, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження;
- у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритими в одному банку, та до переказів юридичних осіб. Операції за реквізитами IBAN не обмежувалися.
Проте у п. 4.2 Постанови №18 зазначено: "Надавачу платіжних послуг з обслуговування рахунку в період із 01 жовтня 2024 року по 31 березня 2025 року включно заборонити здійснювати перекази в межах України з усіх рахунків фізичної особи-користувача, відкритих у цього надавача платіжних послуг у національній валюті, що в сумі перевищують 150 000 гривень включно на місяць, на рахунки інших фізичних осіб-отримувачів, під час яких використовуються реквізити електронних платіжних засобів фізичних осіб-отримувачів". Тобто з 1 квітня 2025 року цей ліміт більше не діятиме.
А що ж натомість?
НБУ не буде продовжувати ліміти після 1 квітня 2025 року. Водночас замість лімітів НБУ будуть діяти обмеження, встановлені банками з 1 лютого. Про це РБК-Україна повідомило джерело на банківському ринку.
"Банки працюють згідно з меморандумом і всі ліміти продовжують діяти", - сказало джерело в іншому банку. За його словами, "тобто ліміти встановлює не регулятор, а самі банки".
Підвищений контроль за переказами залишиться! Замість лімітів НБУ будуть діяти обмеження, встановлені самими банками.
Нагадаємо, що у грудні 2024 декілька банків підписали Меморандум. Потім до нього приєдналися й інші банки, про що ми повідомляли тут.
За Меморандумом надавачі платіжних послуг зобов’язуються здійснювати перекази клієнтів з урахуванням упровадженого в банку ризик-орієнтованого підходу.
Це означатиме, що банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (зокрема, зарплатних клієнтів та інших клієнтів з підтвердженими доходами), а також волонтерів, ідентифікованих надавачем платіжних послуг згідно з вимогами постанови НБУ від 24.02.2022 №18.
Якщо ж документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов’язуються встановити ліміти (поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN) на операції:
- з 01.02.2025 – для клієнтів «високого» рівня ризику встановлювати ліміт в сумі до 50 тис. грн/міс;
- для клієнтів «середнього» та «низького» рівнів ризику – відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації:
- з 01.02.2025 – в сумі до 150 тис. грн/міс;
- з 01.06.2025 – в сумі до 100 тис. грн/міс.
Ліміти не включатимуть операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. За наявності документально підтверджених доходів клієнта, що перевищують установлений на дату ліміт, банки здійснюватимуть перекази в межах підтвердженого доходу.