• Посилання скопійовано

Виведення валюти з України почалося

У відповідь на негативні чутки щодо стану вітчизняного фінансового ринку Нацбанк заявив, що ситуація абсолютно стабільна, золотовалютні резерви країни залишаються на колишньому рівні - близько 31 млрд дол, підстав як для глибокої девальвації, так і ревальвації гривні немає.

Деякі експерти вважають, що додатковим чинником зміцнення національної валюти стане проведення Євро-2012. За їхніми підрахунками, туристи за період проведення чемпіонату привезуть в нашу країну 2-2,5 млрд євро, які має "проковтнути" вітчизняна банківська система. Відповідно, через зростання пропозиції на ринку НБУ буде знижувати курс, викуповуючи надлишок, тим самим збільшуючи валютні резерви держави за вигідною ціною.

Тим часом, висловлювання щодо того, що приплив інвалюти на Євро-2012 перекриє її дефіцит на українському ринку, створюють враження, що фахівці-заявники ніколи не бачили офіційних даних НБУ. Навіть якщо погодитися з абсолютно фантастичною сумою 1,4 млрд дол, яка може "прийти" в Україну в період чемпіонату, то вважати її солідною не доводиться. Згідно з даними Нацбанку, за підсумками 2011 року на території України перебували в обігу майже 78 млрд дол. До кінця року уряду і бізнесу потрібно буде погасити перед нерезидентами борги на 8 млрд. дол. За підсумками перших чотирьох місяців, дефіцит зовнішньої торгівлі склав більше 2,8 млрд дол. Швидше за все, даний показник до кінця року зросте до 10 млрд дол. Тому 1,4 мрд дол - мізерна сума, вона не зможе реально вплинути на ситуацію на валютному ринку. Давно потрібно було забути про можливий дохід від Євро-2012, потрібно просто дивитися футбол і отримувати задоволення.

*** За даними Dragon Capital, у другому півріччі поточного року уряд повинен виплатити 1,4 млрд. дол основної суми боргу, включаючи 0,8 млрд. дол за кредитами МВФ, 0,4 млрд. дол. за валютними ОВДП і 0,2 млрд. дол з проектного фінансування, а також здійснити відсоткові платежі на суму близько 0,5 млрд. дол.

За підсумками травня, золотовалютні резерви НБУ скоротилися на 902 млн. дол. Ситуація, дійсно, некритична, так як загальний обсяг залишається на рівні 30,8 млрд. дол. На поточний момент даних грошей цілком достатньо, щоб втримувати курс гривня/долар стабільним. Але проблема полягає в тому, що в кінці року потрібно буде витрачати мільярди на закупівлю природного газу в Росії, повертати борги перед МВФ та іншими нерезидентами. А найголовніше - шукати валюту для фінансування дефіциту зовнішньої торгівлі. Ще одна проблема, яка все більше і більше стає на нашому валютному ринку: традиційно перед виборами бізнес "виводить" гроші в офшори. Скільки їх переведуть на закордонні рахунки, можна тільки здогадуватися, тому існуючих золотовалютних резервів може просто не вистачити на все. Не можна допустити, щоб золотовалютні резерви впали нижче позначки 20 млрд доларів, а при нинішньому попиті на валюту обсяг 10 мільярдів "випарується" швидко.

Було б значно легше для всіх, якби НБУ не довелося витрачати валюту зі своїх запасів, а попит на неї покривався за рахунок вливань з-за кордону. Але в даний момент це неможливо. Одним з реальних джерел такого припливу є гроші українських гастарбайтерів. Що стосується інвестицій, то це незначні гроші, причому в основному українських бізнесменів, які як дали, так можуть і швидко їх забрати. Справжні інвестори вже давно кошти в Україну не вкладають, познайомившись з принципами ведення бізнесу в нашій країні. Якщо ще в минулому році уряд міг розміщувати єврооблігації або залучати кредити від нерезидентів, то в цьому році це, м’яко кажучи, зробити дуже важко. Поточний показник кредитно-дефолтних свопів знаходиться на рівні близько 900 пунктів, а це означає, що позичити гроші українському уряду можуть тільки під 10-11% річних у валюті. Дешевше надавати не будуть.

За травень і початок червня середній курс долара на міжбанківському валютному ринку знизився з 8,03 до 8,07 грн. В цілому, невелике падіння. Але насторожують обсяги купівлі-продажу валюти на міжбанку. За травень оборот склав більше 18 млрд дол - на 80% більше, ніж у травні 2011-го. Такий великий попит традиційний для кінця року, коли активно працює бізнес, активізуються розрахунки з експорту/імпорту. Подібний ажіотаж може свідчити тільки про одне - валюту почали виводити з України (можливо, з урахуванням майбутніх виборів). Якщо подібна тенденція збережеться, то літо очікується для нашого валютного ринку гаряче. Значно гарячіше, ніж футбольні баталії Євро-2012.

Олександр Охріменко

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Валюта і цінні папери»