• Посилання скопійовано

Аналітики пояснили, що стоїть за бажанням регіоналів заборонити валютні депозити

Аналіз заяв представників уряду та Національного банку України, а також законодавчих ініціатив народних депутатів від правлячої коаліції свідчить про наростаючу активність пошуків рішень дедоларизації економіки, йдеться у звіті аналітичної групи Da Vinci AG

Аналітики пояснили, що стоїть за бажанням регіоналів заборонити валютні депозити

Як пояснили експерти, в кінці січня 2012 року в Національному банку України обговорювалося питання про заборону публікацій валютних прогнозів, слідом за цим на законодавчому рівні було закріплено норму про обов’язкову паспортизацію валютних обмінних операцій.

Крім того, нагадують вони, в грудні 2012 року джерела в НБУ заявляли про обговорення питання про виведення валютних вкладів фізичних осіб-під державних гарантій.

Нагадаємо, що 26 лютого 2013 року в парламенті зареєстровано законопроекти №2400 і №2401, подані народним депутатом Євгеном Сігалом. За оцінками аналітиків, вони не є його прямою ініціативою.

“Ці документи повністю відповідають політиці Національного банку останніх півтора років. В той же час дані ініціативи виглядають найбільш жорсткими за останній час. Це, на наш погляд, обумовлює причину їхньої подачі не від Кабінету Міністрів або Національного банку, беручи до уваги всю її соціальну вибухонебезпечність”, – йдеться у звіті Da Vinci AG.

На думку аналітиків, це може говорити про те, що уряд ухвалив рішення ігнорувати довгострокову тактику зниження рівня доларизації економіки і перейти до радикальних обмежувальних дій.

Вони нагадують, що, згідно з даними НБУ, станом на кінець січня 2013 року депозити в іноземній валюті становили 204,38 млрд грн або 35,3% від усього обсягу всіх депозитів, включаючи фізичних осіб.

У національній валюті було розміщено 184,77 млрд грн або 49,7% депозитів фізичних осіб, а частка депозитів в іноземній валюті в 2012 році зросла на 18,7% або на 38,91 млрд грн, включаючи зростання на 21,9% або на 17,35 млрд грн в обсязі депозитів фізичних осіб.

“Таким чином, ми вважаємо, що ініціатори законопроекту розраховують за рахунок ухвалення закону вивести з валютних депозитів населення близько $10,5 млрд на первинному етапі”, – йдеться в повідомленні.

При цьому аналітики підрахували, що загальна грошова маса, яка може бути виведена в гривню, конвертована у гривневі депозити або виведена за межі банківського сектора за підсумками січня 2013 року становить 255,54 млрд грн.

“Показово, що ініціатива щодо заборони валютних депозитів для фізичних осіб суперечить більш ранній ініціативи НБУ, згідно з якою обмін валют може проводитися в разі наявності депозитного рахунку в іноземній валюті. Це означає надзвичайно швидку зміну варіантів рішення, що нагадує радше тестування громадської думки”, – вважають в Da Vinci AG.

Поява великої кількості взаємовиключних варіантів також може говорити про спробу спровокувати конвертацію валютних депозитів у гривню без ухвалення реальних рішень, додають аналітики.

У зв’язку з цим, за їхніми оцінками, законопроекти з часом зазнають деяких змін: зокрема, може зникнути норма щодо оподаткування доходів від вкладів на рівні 25%, оскільки вона частково повторює норму раніше схваленого Податкового Кодексу, який з відстрочкою до 2015 року вводить податок на доходи від депозитів за ставкою 5%.

Вона на 15% вища від оптимального рівня збору, анонсованого головою комітету НБУ із запобігання недобросовісним валютним операціям Юрієм Горшковим 14 грудня 2012 р.

“Також ми не відкидаємо відкликання всього законопроекту, у випадку, якщо інформаційна кампанія призведе до зміни тренда на ринку банківських депозитів. Введення податку на дохід з депозитних вкладів на рівні 25% завдасть ключового удару по депозитах в гривні”, – йдеться у звіті.

У звіті констатується, що подальше активне обговорення законопроекту про заборону валютних вкладів призведе до відтоку валютних вкладів з банківської системи та уповільнення припливу коштів у національній валюті.

“У той же час, на наш погляд, це не призведе до конвертації виведених валютних коштів у гривню, а виведе понад 30% цих коштів за межі банківської системи. При цьому банки зіткнутися з очевидним дефіцитом валюти, особливо фінустанови з іноземним капіталом, що мають зобов’язання перед материнськими структурами”, – додають аналітики.

При цьому аналітики сумніваються в тому, що в умовах зниження рівня експорту і невизначеності відносно термінів відновлення вітчизняних експортних ринків ринок депозитних вкладів юридичних осіб компенсує втрати банківського сектора.

“Ми також ставимо під сумнів, що фінустанови активізують ринок кредитування у разі уповільнення темпів зростання депозитних вкладів. Ми не відкидаємо, що закриття ринку депозитних вкладів в іноземній валюті може також привести до відходу з України деяких фінустанов з іноземним капіталом”, – додають вони.

На думку Da Vinci AG, поява даних ініціатив може свідчити про відсутність єдиної довгострокової стратегії стабілізації та дедоларизації ринку.

“Нинішні дії регулятора та уряду говорять про спроби тестування ринку на досить радикальні інструменти впливу. Це може говорити про гостру нестачу ресурсів, у тому числі валютних і відсутність позитивних прогнозів розвитку ситуації на найближчу перспективу”, – резюмують вони.

За оцінками експертів, не виключено, що за рахунок реалізації цих ініціатив існує намір компенсувати відсутність кредитної підтримки української економіки з боку МВФ.

Разом з тим, вони впевнені, що в разі ухвалення законопроекту масової конвертації валютних заощаджень у національну валюту не відбудеться, і не відкидають, що уряд може піти на заходи із заборони або максимального посилення купівлі-продажу валюти.

“Це призведе до розвитку тіньового ринку готівкової валюти, який в умовах високого рівня корупції не зможе бути ліквідовано, що призведе до суттєвого підриву національної економіки”, – пояснюють вони.

У той же час, на думку Da Vinci AG, спроби силової конвертації доларових заощаджень населення здатні стати найбільш сильним дестабілізуючим фактором у суспільстві і викликати серйозні соціальні протести.

Нагадаємо, що 26 лютого народний депутат від Партії регіонів Євген Сігал вніс до Верховної Ради законопроект, згідно з яким українським банкам буде заборонено залучати вклади у валюті.

На думку народного обранця, який є співвласником комплексу Агромарс, такі заходи допоможуть створити умови для нарощування кредитних ресурсів банків в національній валюті, а також збільшення їх доступності і зростання споживання українцями вітчизняних товарів і послуг.

Корреспондент.biz

На підставі: Корреспондент.net

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Валюта і цінні папери»