Коментар до листа Мінсоцполітики від 28.02.2019 р. №228/0/206-19
Період вагітності та пологів потребує особливого документального оформлення у роботодавця. Але якого саме? Думки фахівців відрізняються. Тому Мінсоцполітики вирішило поставити крапку в цьому питанні.
Документ перший – листок непрацездатності
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами – це відпустка, яка віднесена до категорії соціальних.
Згідно зі ст. 179 КЗпП, та ст. 17 Закону про відпустки на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів – 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів. Тобто загалом тривалість такої відпустки становить 126 календарних днів.
Усе про зарплату і кадри –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
Ось це «на підставі» й створює різні думки у фахівців. Дехто каже, що листка непрацездатності (тобто документа, у якому зазначено медичний висновок «вагітність та пологи») достатньо для надання цієї відпустки. Інші кажуть, що правила кадрового документообігу і трудової дисципліни ніхто не відміняв. До того ж, піти в цю відпустку чи ні, і з якого числа, працівниця вирішує самостійно. Про своє бажання чи небажання вона має повідомити роботодавця.
Як зазначили в коментованому листі фахівці Мінсоцполітики, законом не передбачено, що одночасно з листком непрацездатності жінка має подати заяву про надання відпустки, а роботодавець видати наказ. Та, на їхню думку, слід дотримуватися звичайної процедури надання відпусток та їх оформлення, оскільки жінка може скористатися таким правом не з дати, яка зазначена в листу непрацездатності, а пізніше. Тож, логічно, що дата початку відпустки буде відмінною від дати, зазначеної у листку непрацездатності.
Таким чином, потрібні:
- Документ другий – заява працівниці,
- Документ третій – наказ про надання відпустки.
Додамо від себе, що заява складається у довільній формі. А ось щодо наказу роботодавцем може бути використана типова форма №П-3.
Або можна скласти наказ за формою, наведеною у зразку. ЗРАЗОК НАКАЗУ>>>
Лише після видання наказу про надання відпустки кадровик має зробити відмітку в особовій картці працівника, а бухгалтерія на підставі наказу розрахує допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами. Про це ми писали тут.
Позиція редакції
Висновки Мінсоцполітики щодо створення наказу про надання відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами співпадають з нашою думкою. Свій погляд на цю ситуацію ми викладали в аналітиці, разом із зразком наказу тут та тут.
Фахівці Мінсоцполітики лише підтвердили наші позиції: видання наказу про надання відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами є обов’язковим і його наявність дасть змогу правильно вести облік робочого часу та уникнути помилок в нарахуванні заробітної плати та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.