Головна Усі новини Праця та соціальний захист Пенсії

Чому потрібні зміни у фінансуванні дострокових пенсій через роботу у важких та шкідливих умовах?

Зараз виходить, що підприємство з декількома сотнями робітників має виплачувати дострокові пенсії декільком тисячам пенсіонерів. Такий спосіб фінансування дострокових пенсій при зменшенні обсягів виробництва становить загрозу для бізнесу

Міністерство соціальної політики України пояснює чому потрібні зміни у фінансуванні дострокових пенсій для людей, які працюють у важких та шкідливих умовах.

 

Як відбувається зараз і чому це не працює

Право вийти на пенсію достроково, за 5 – 10 років до звичайного пенсійного віку, для людей, які певний час пропрацювали у шкідливих та важких умовах, передбачено було радянським законодавством у 1956 році, оскільки від такої роботи люди втрачали здоров’я, швидше втрачали працездатність. Держава була єдиним роботодавцем, вона отримувала вигоду від роботи людей у важких умовах, тому саме вона фінансувала дострокові пенсії для таких людей.

Після 1990-х років, коли відбулась приватизація багатьох підприємств, держава перестала бути єдиним роботодавцем для працівників виробництв зі шкідливими та важкими умовами праці. Тому з 2004 року законодавство передбачило, що дострокові пенсії для таких людей фінансують роботодавці наступним чином:

  • спочатку Пенсійний фонд виплачує людині дострокову пенсію (з отриманого єдиного соціального внеску, тобто з коштів, які призначені на виплату звичайних пенсій всім пенсіонерам, а не на виплату пільгових пенсій),
  • а потім підприємство, на якому колись ця людина працювала у важких або шкідливих умовах, відшкодовує ці суми Пенсійному фонду.

Це означає, що всі нинішні пенсіонери фактично кредитують бізнес, який використовував працю людей у важких та шкідливих умовах, а бізнес потім повертає борги пенсіонерам.

Але сьогодні цей механізм не працює, вимагає додаткового фінансування з державного бюджету України (за рахунок інших платників податків), і надалі ситуація буде погіршуватись.

Так відбувається тому, що більшість підприємств, які мають відшкодовувати Пенсійному фонду виплачені дострокові пенсії, цього не роблять:

  • З понад 10000 підприємств, які мають відшкодовувати дострокові пенсії, понад 8000 мають заборгованість з відшкодування. З них понад 2500 є економічно неактивними – перебувають в стані банкрутства або не мають активів для погашення заборгованості.
  • Зараз заборгованість підприємств з відшкодування дострокових пенсій вже становить більше 15,3 млрд гривень.
  • Протягом останніх 10 років такий борг зріс більше, ніж у 5 разів (з 2,6 мільярдів до 15,3 мільярдів), і кожного року зростатиме приблизно на 1,5 мільярди гривень, при цьому вже тричі відбувалось списання частини цього боргу (на загальну суму близько 2 мільярдів).

 

Проблеми для бізнесу

В більшості випадків так відбувається не тому, що підприємства ухиляються від виконання своїх зобов’язань перед колишніми працівниками, а тому, що деякі підприємства вже ліквідувались, а для інших розміри відшкодування таких пенсій стали завеликими. Наприклад, раніше підприємство випускало багато продукції, на ньому працювало декілька тисяч людей. Але з часом обсяги виробництва скоротились, кількість працюючих теж. І зараз виходить, що підприємство з декількома сотнями працюючих має виплачувати дострокові пенсії декільком тисячам пенсіонерів.

Такий спосіб фінансування дострокових пенсій при зменшенні обсягів виробництва становить загрозу для бізнесу, не дозволяє підприємствам нарощувати обсяги виробництва, підвищувати заробітну плату, бути конкурентоздатними, а іноді призводить до ліквідації підприємства через борги.

 

Проблеми для людей

Ситуація зрозуміла, але люди не повинні ставати її заручниками.

Між тим, все частіше людина не може підтвердити своє право на дострокову пенсію за роботу в шкідливих та важких умовах. Часто людина не може зібрати необхідні довідки, якщо підприємство, на якому вона працювала, ліквідовано або реорганізовано, якщо ліквідовано той вид виробництва, де вона працювала. Навіть і без жодної ліквідації складнощі виникають, адже не на всіх підприємствах зберігаються документи, які підтверджують роботу у шкідливих або важких умовах, непоодинокі випадки, коли підприємства не проводять атестацію робочих місць, що позбавляє працівника права на пільгове пенсійне забезпечення тощо. Ми регулярно отримуємо звернення громадян з цього приводу.

Існуючий механізм фінансування дострокових пенсій не стимулює роботодавців до покращення умов праці на шкідливих та важких роботах. Іноді, з недобросовісними підприємцями, навіть навпаки: стимулює залишати умови такими, як є, експлуатувати людей, не вкладати кошти в модернізацію робочих місць, а сплату дострокової пенсії працівникам в подальшому перекласти на державний бюджет.

У майбутньому є ризики, що умови призначення дострокових пенсій для працівників шкідливих та важких виробництв переглядатимуться, або такі люди на загальнодержавному рівні будуть отримувати пенсії на загальних умовах у зв’язку з нарощуванням боргів підприємств щодо відшкодування дострокових пенсій і відсутністю коштів на їх виплату.

Якщо людина пропрацювала у шкідливих та важких умовах менше визначеного законодавством терміну, то жодної компенсації вона за існуючого механізму не отримує. Навіть якщо працювала у важких умовах близько десяти років, а до потрібного терміну не вистачило, скажімо, кількох місяців.

Як Уряд пропонує вирішити ці проблеми читайте за посиланням.

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело
Міністерство соціальної політики
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Пенсії
Теги:
Пенсія

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі