
Антон Янко у своєму Телеграм-каналі нагадав про порядок використання коштів ПФУ, що надійшли на спецрахунок.
Від себе зауважимо, що страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі – окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на здійснення застрахованим особам страхових виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.
Він підкреслив, що порядок використання цільових коштів ПФУ зі спецрахунку вже давно сталий. А саме:
- з нього платимо власне суми лікарняних (звичайних та по вагітності) працівникам, а також допомоги на поховання фізичним особам;
- з нього платимо ПДФО та ВЗ, утримані з лікарняних (але з сум допомоги по вагітності та допомоги на поховання податки не сплачуються);
- з нього не платимо ЄСВ, нарахований на суми лікарняних (звичайних та по вагітності), але в момент виплати лікарняних та допомоги по вагітності та пологах платимо ЄСВ зі свого поточного рахунку (при виплаті допомоги на поховання ЄСВ не платимо);
- з нього не платимо аліменти та інші стягнення.
Увага! Кошти зі спецрахунку (суми лікарняних, після утримання ПДФО та ВЗ, і допомоги по вагітності та пологах) перераховуються працівнику у найближчий термін виплати зарплати після надходження коштів на спецрахунок, а допомога на поховання – не пізніше наступного дня після її надходження на спецрахунок.
Від себе додамо, що саме на таких строках оплати листків непрацездатності та виплати допомоги на поховання наполягає й ПФУ. Ми про це писали тут і тут.
І ще зауважимо, як бути якщо кошти надійшли пізніше ніж 30 днів після закінчення місяця, то роботодавець сплачує ПДФО та ВЗ із власного поточного рахунку. І ось тут може виникнути проблема.
Адже сплатити зі спецрахунку роботодавцю податки до бюджету ПФУ дає. А ось щодо відшкодування ним власних витрат на сплату таких податків – ні.
Тому є два варіанти: або повернути ПФУ невикористані кошти, або сплатити ці податки двічі (і з поточного, і зі спецрахунку), створивши таким чином переплату. Зрозуміло, що другий варіант привабливіший. Про це ми писали тут.