• Посилання скопійовано

Нардепи пропонують зміни у нарахуванні ЄСВ бюджетними установами

Законопроектом передбачено для роботодавців бюджетних установ можливість нарахування ЄСВ на фактичну нараховану заробітну плату за основним місцем роботи

Нардепи пропонують зміни у нарахуванні ЄСВ бюджетними установами

У ВРУ зареєстровано проект Закону  від 26.03.2015 р. №2477 "Про внесення змін до статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким пропонується оптимізувати нарахування ЄСВ бюджетними установами у разі якщо база нарахування не перевищує мінімальної заробітної плати.

Відповідно до змін, якщо база нарахування єдиного внеску (крім винагороди за цивільно-правовими договорами та бази нарахувань за основним місцем роботи працівників бюджетних установ) не перевищує розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на  місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки ЄСВ, встановленої для відповідної категорії платника.  

Як зазначено у пояснювальній записці, прийняття законопроекту зумовлено необхідністю приведення існуючого законодавства у відповідність сучасним економічним реаліям у бюджетній сфері. Адже на сьогодні  в бюджетних установах є працівники, завантаженість яких не потребує роботи у повний робочий день, особливо це стосується сільської місцевості. Такими працівниками, наприклад, є прачки у дитячих садочках, художні керівники сільських будинків культури, технічні працівники та прибиральниці тощо. Кількість штатних посад встановлюється в шатному розписі бюджетних установ згідно з завантаженістю працівників - може бути 0.25, 0.5, 0.75 штатної посади. Ці посадові оклади переважно менші, ніж мінімальна зарплата. Згідно зі ст. 8 Закону України  «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на сьогоднішній день єдиний внесок нараховувати треба не на фактично нараховану заробітну плату, а на повну мінімальну заробітну плату. 

Якщо у містах та селищах вищезазначені працівники мають змогу працювати у бюджетних установах за сумісництвом, то у селах така можливість відсутня в зв’язку з відсутністю робочих місць. На практиці приватний сектор вирішує це питання або в законний спосіб (об’єднуючи посадові обов’язки), або в незаконний (не оформлюючи відносини з працівником). У бюджетних установ такі можливості виключені, а у зв’язку зі зменшенням надходжень до бюджету досить часто до роботи залучають працюючих робітників, незважаючи на їх кваліфікацію, задля економії на ЄСВ.

Таким чином, законопроектом передбачено для роботодавців бюджетних установ можливість нарахування ЄСВ на фактичну нараховану заробітну плату за основним місцем роботи. 

Автор: «Дебет-Кредит»

На підставі: Верховна Рада України

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • ФОП є найманим працівником: що зі сплатою ЄСВ?
    ФОП, який має основне місце роботи, звільняється від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного року, за які роботодавцем було сплачено не менше мінімального страхового внеску (у 2025 році – 1760 грн). Повідомляти про це ДПС не потрібно
    17.01.20251 068
  • Як отримати довідку ОК-5 на вебпорталі послуг ПФУ?
    Згенерувати довідку ОК-5 можна після авторизації на вебпорталі ПФУ за допомогою ЕЦП. Для цього треба обрати вкладку “Запит на отримання електронних документів” у розділі “Комунікації з ПФУ” та заповнити форму: з випадаючого переліку обрати тип довідки (ОК-5)
    17.01.20258722
  • 20 січня – останній день сплати ЄСВ ФОПами за ІV квартал 2024 року
    20 січня – граничний день для ФОПів зі сплати ЄСВ за ІV квартал. Сума для сплати вже становить 5 280 грн. Але через воєнний стан у 2024 році всі ФОПи мали право не сплачувати ЄСВ, а з 2025 року такої пільги вже немає
    16.01.20255 8468
  • Довідки про страховий стаж за ОК-5 та ОК-7: коли та як формуються?
    Довідка ОК-5 містить дані щодо суми заробітку для пенсії, визначення страхового стажу. Вона формується за будь-який період починаючи з 2000 р. Довідка ОК-7 містить відомості про суми зарплати, з якої сплачується ЄСВ, та страховий стаж за період із 2011 р.
    15.01.20252 471
  • Хто з ФОПів має право не сплачувати ЄСВ у 2025 році?
    За Законом про ЄСВ звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОПи незалежно від системи оподаткування, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку та отримують пенсію або соцдопомогу
    14.01.20254 703