• Посилання скопійовано

Сплата ЄСВ менше мінімального страхового внеску: розрахунок стажу

ПФУ роз'яснив, як обчислюється страховий стаж, якщо за особу сплачувалося менше мінімального страхового внеску на місяць

Сплата ЄСВ менше мінімального страхового внеску: розрахунок стажу

Поява в ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ (1) норми, яка вимагає від роботодавця сплачувати, умовно кажучи, мінімальний страховий внесок за працівника, викликала чимало запитань. Одне з них звучить так: наприклад, працівникові за основним місцем роботи встановлено неповний робочий час, внаслідок чого нарахована йому місячна зарплата менша за мінімальний розмір (1000,00 грн). Роботодавець наразі сплачує суму ЄСВ не з такої фактично нарахованої зарплати, а з її мінімального розміру (1218 х 38% = 462,84 грн). А працівник і далі сплачує ЄСВ з фактично нарахованої зарплати (1000 х 3,6% = 36,00 грн). Як таке нововведення вплине на страховий стаж працівника?

У листі від 27.03.2015 р. №21091/02-20 ПФУ розглядає норми щодо страхового стажу, встановлені Законом України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а отже, виключно вплив зазначеного порядку сплати ЄСВ на пенсійне страхування працівників. Згідно зІ ст. 24 цього Закону, страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків (зокрема, Й у вигляді доплати, здійсненої самим працівником) є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою:

ТП = Св : В, де:

ТП — тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;

Св — сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць;

В — мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.

Отже, найголовнішим у цьому питанні є визначити, а який же розмір має стосовно зарплати, з якої сплачують ЄСВ двоє — роботодавець і працівник, мінімальний страховий внесок?

Згідно зі ст. 1 цього Закону, мінімальний страховий внесок — це сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру ЄСВ, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід). Безперечно, що Закон про ЄСВ встановлює сплату з доходу у вигляді зарплати за окремими ставками ЄСВ для роботодавця і працівника. І тому мінімальним страховим внеском в цьому випадку буде сума ЄСВ, сплаченого за обома такими ставками.

Отже, якщо працівник сплатить ЄСВ з суми меншої, ніж розмір мінімальної зарплати, він не отримає цілого місяця страхового стажу, а матиме лише його пропорційну частку. За умовами наведеного вище прикладу, з цілого місяця, за який сплачено ЄСВ, працівник отримає лише:

(462,84 + 36,00) : (462,84 + 1218,00 х 3,6%) = 498,84 : 506,69 = 0,98 страхового стажу. Таким чином, за рік такий працівник втрачатиме приблизно 7 днів страхового стажу. І розмір такої втрати буде напряму залежати від різниці між фактично нарахованою зарплатою та розміром мінімальної зарплати.

Виправити ситуацію і відновити страховий стаж може сам працівник, здійснивши доплату до мінімального страхового внеску, у порядку, встановленому гл. 15 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління ПФУ від 19.12.2003 р. №21-1. Але відповідна доплата, як випливає з названої Інструкції, здійснюється вже при призначенні пенсії.

--1--

Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

-----

Ганна Бикова

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • ФОП є найманим працівником: що зі сплатою ЄСВ?
    ФОП, який має основне місце роботи, звільняється від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного року, за які роботодавцем було сплачено не менше мінімального страхового внеску (у 2025 році – 1760 грн). Повідомляти про це ДПС не потрібно
    17.01.20251 021
  • Як отримати довідку ОК-5 на вебпорталі послуг ПФУ?
    Згенерувати довідку ОК-5 можна після авторизації на вебпорталі ПФУ за допомогою ЕЦП. Для цього треба обрати вкладку “Запит на отримання електронних документів” у розділі “Комунікації з ПФУ” та заповнити форму: з випадаючого переліку обрати тип довідки (ОК-5)
    17.01.20258612
  • 20 січня – останній день сплати ЄСВ ФОПами за ІV квартал 2024 року
    20 січня – граничний день для ФОПів зі сплати ЄСВ за ІV квартал. Сума для сплати вже становить 5 280 грн. Але через воєнний стан у 2024 році всі ФОПи мали право не сплачувати ЄСВ, а з 2025 року такої пільги вже немає
    16.01.20255 8288
  • Довідки про страховий стаж за ОК-5 та ОК-7: коли та як формуються?
    Довідка ОК-5 містить дані щодо суми заробітку для пенсії, визначення страхового стажу. Вона формується за будь-який період починаючи з 2000 р. Довідка ОК-7 містить відомості про суми зарплати, з якої сплачується ЄСВ, та страховий стаж за період із 2011 р.
    15.01.20252 467
  • Хто з ФОПів має право не сплачувати ЄСВ у 2025 році?
    За Законом про ЄСВ звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОПи незалежно від системи оподаткування, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку та отримують пенсію або соцдопомогу
    14.01.20254 639