Як ми уже повідомляли, Мінфін наказом від 28.03.2016 р. №393 виклав у новій редакції Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Це зумовлено змінами в обчисленні ЄСВ, які набрали чинності з 01.01.2016 року. Відповідні зміни було внесено до Закону про ЄСВ Законом №909. Докладно про це читайте тут і в аналітичній статті тут.
Наказ №393 набирає чинності з дня його офіційного опублікування, яке заплановане в "Офіційному віснику" на завтра, 17 травня 2016 р.
Правила обчислення ЄСВ у 2016 році
З 01.01.2016 року ЄСВ тільки нараховується. При цьому застосовується єдина ставка у розмірі 22% (виняток – нарахування ЄСВ на заробітну плату інвалідів, які працюють на підприємствах, при такому нарахуванні ЄСВ потрібно застосовувати ставку 8,41%).
Максимальна величина бази для нарахування ЄСВ з 01.01.2016 року становить 25 розмірів прожиткового мінімуму працездатних осіб. Який розмір вона буде мати протягом 2016 року, - дивіться у довіднику. Також із Закону про ЄСВ було виключено норми, які стосувалися застосування понижуючого коефіцієнту та нарахування ЄСВ залежно від класу профризику. Більш детально про зміни у обчисленні ЄСВ можна подивитися у аналітиці.
Незмінною нормою залишилось правило нарахування ЄСВ не нижче мінімального страхового внеску у відповідних випадках. Ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ установлено порядок нарахування ЄСВ, якщо база його нарахування не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід. У такому разі сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ (22%).
При цьому при нарахуванні зарплати працівникам-інвалідам слід пам'ятати, що ЄСВ нараховувати треба, як і раніше, на фактичну суму нарахованої зарплати. Порядок нарахування ЄСВ для такої категорії працівників передбачено ч. 13, 14 ст. 8 Закону про ЄСВ. На такі випадки не поширюються правила нарахування ЄСВ за ставкою 22%.
В яких випадках потрібно нараховувати ЄСВ на рівні мінімального страхового внеску, а в яких – на фактичний нарахований дохід розглянуто у аналітичній статті від редакції.
Зміни у Інструкції
Всі зміни, які було внесено у Закон про ЄСВ, враховано при затвердженні нової редакції Інструкції та знайшли своє відображення у відповідних її розділах.
Новий вигляд має розділ V Інструкції, який присвячено добровільної сплаті ЄСВ. У зв’язку з цим у додатках до Інструкції з’явились нові форми:
- заяв особи, яка бере участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- типового договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- типового договору про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Як і раніше, в Інструкції передбачено окремий розділ VII для застосування фінансових санкцій. Так, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ на платників, які допустили зазначене порушення в період до 1 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи із 1 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум.
За донарахування податківцями або платником своєчасно не сплачених сум ЄСВ до 1 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 5% зазначеної суми, а після 1 січня 2015 року — 10% зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50% суми донарахованого ЄСВ.
На суму недоїмки платнику ЄСВ нараховується пеня з розрахунку 0,1% на суму фактично сплаченої недоїмки за кожен день прострочення платежу. При цьому у новій редакції Інструкції наведено приклад її розрахунку у 2016 році.
"Приклад нарахування пені
Сума недоїмки платника станом на 18 серпня 2016 року становить 10000 гривень.
Платник 05 вересня 2016 року здійснює сплату платежу у сумі 3000 гривень. На фактично сплачену суму недоїмки (3000 грн) нараховується пеня.
Сума пені розраховується за такою формулою:
Y = S х K х 0,1 %,
де Y - сума пені, що нараховується на фактично сплачену суму недоїмки зі сплати єдиного внеску (округлюється до другого десяткового знака);
S - фактично сплачена сума недоїмки зі сплати єдиного внеску;
K - кількість днів прострочення платежу;
0,1 % - ставка для нарахування пені згідно з частиною десятою статті 25 Закону.
Приклад:
Y = 3000 х 18 х 0,1 %, Y = 54,00.
Таким чином, нарахована платнику пеня дорівнює 54,00 гривні».
Новою є також норма Інструкції, якою встановлено порядок сплати ЄСВ у разі зміни класу професійного ризику виробництва за період до 1 січня 2016 року.
Так, відповідно до п. 9 та 12 розд. IV Інструкції, що у разі зміни класу професійного ризику виробництва за період до 1 січня 2016 року платник самостійно здійснює перерахунок ЄСВ за минулі періоди, виходячи з розміру ЄСВ, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку нараховується ЄСВ.
Самостійно обчислену суму в результаті перерахунку (різниця між нарахованою сумою ЄСВ за розміром, установленим раніше, та нарахованою сумою ЄСВ за встановленим розміром за зазначений період) платник відображає у звіті про нараховані суми ЄСВ, який подається ним за звітний період.
Органи доходів і зборів використовують дані, зазначені в повідомленні про зміну класу професійного ризику виробництва за період до 1 січня 2016 року, отриманому від Фонду соціального страхування, для здійснення контролю за правильністю відображення донарахованих (зменшених) сум ЄСВ у звітності, що подається до органів доходів і зборів, відповідно до встановлених класів професійного ризику виробництва за періоди, зазначені в повідомленні.
Коли доведеться робити перерахунок ЄСВ?
Такий перерахунок потрібно буде здійснити у разі проведення перевірки ФСС від НВВ, у результаті якої буде встановлено невідповідність класу профризику, встановленому до 01.01.2016 р. Але все це буде стосуватися тільки правил нарахування ЄСВ до 01.01.2016 року.
Зверніть увагу: хоча перевірки стосуються тільки періодів нарахування ЄСВ до 01.01.2016 року, проводитися вони можуть в будь-який час. Оскільки згідно з ч. 16 ст. 25 Закону про ЄСВ, строк давності щодо нарахування ЄСВ, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Зазначимо, що у зв’язку з новими правилами обчислення ЄСВ Законом №909 з 01.01.2016 року було вилучено з обов’язків ФСС від НВВ:
- віднесення страхувальника до класу професійного ризику виробництва з урахуванням виду його економічної діяльності;
- проведення перевірок достовірності поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності (у тому числі основний) підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання для віднесення страхувальника до класу професійного ризику виробництва з урахуванням виду його економічної діяльності.
Відповідні зміни внесено у ст. 9 Закону №1105. Але досі в порядок віднесення страхувальників до класу професійного ризику виробництва з урахуванням виду їх економічної діяльності та проведення перевірок достовірності поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності (у тому числі основний), затверджений постановою правління ФСС від НВВ від 30.11.2010 р. №30, не внесено відповідних змін.
Тому в чинному зараз п. 4.1 - 4.28 Порядку №30 встановлено порядок проведення перевірок від ФСС від НВВ. Цим же Порядком №30 встановлено, що перевірки можуть бути плановими та позаплановими. Визначення планової перевірки встановлено п. 4.3 Порядку №30. Підстави для проведення позапланових перевірок визначено у п. 4.8 Порядку №30.
Як тільки ФСС наважиться внести зміни до Порядку №30, ми обов’язково про це напишемо. Стежте за нашими новинами! Зараз же, на підставі внесених змін у Закон №1105, Закон про ЄСВ, а також у Інструкцію, виходить, що перевіряти щодо класу профризику ФСС від НВВ може тільки за періоди до 01.01.2016 року.
Строк сплати ЄСВ
Норми щодо строку сплати ЄСВ залишились незмінними. Правила сплати ЄСВ визначено у розділі IV Інструкції.
Також незмінною залишилася норма щодо переносу граничної дати сплати ЄСВ, у разі якщо останній день строків сплати припадає на вихідний або святковий день. У такому разі останнім днем сплати ЄСВ вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.