Електронний реєстр листків непрацездатності має запрацювати восени 2019 року. На його створення бізнес очікує вже багато років. Наразі Порядок організації ведення такого реєстру очікує на затвердження Кабінетом Міністрів України.
В Реєстрі буде інтегровано дані від трьох структур – Фонду соціального страхування, МОЗ та Пенсійного фонду. Він допоможе оптимізувати діяльність всіх учасників процесу – роботодавця, лікаря і пацієнта, а також побороти корупційну складову — видачу фіктивних довідок.
За оцінками експертів, понад 7 млн паперових лікарняних видають в Україні щороку. Якщо хоча б 10% видається з порушеннями, можна тільки уявити, яких втрат несе бізнес та держава в цілому.
«Не секрет, що зараз фіктивну довідку про хворобу можна купити в Інтернеті за 200 грн із доставкою, із усіма необхідними печатками. Це є частиною більш широкого кола проблем, однак запуск електронного реєстру листків непрацездатності має істотно зменшити випадки маніпуляцій. Адже наявність фіктивної довідки про хворобу створює зайвий тягар для роботодавців у вигляді нарахування виплат працівнику і адміністративної роботи. Тож ключове завдання – зробити цей процес максимально діджиталізованим», - Ігор Гоцик, керівник департаменту з представництва компаній-членів.
Ключовими та важливими новаціями стане відмінена обов’язкової паперової форми лікарняного. У роботодавця буде персональний кабінет в системі – для обліку та відслідковування статусу лікарняних працівників. Тож, в будь-який момент можна буде зайти та в онлайн режимі перевірити по номеру лікарняного, коли його було відкрито, на який період тощо.
В даному Реєстрі планується два окремих блоки – щодо непрацездатності та щодо медичних висновків (де буде оцифрована інформація з медичних книжок), що допоможе розділити функціонал між лікарями та соціальними службами. Іншими словами, медичну та фінансову складову. Крім того, в планах розробити єдину форму для медичних довідок.
Запровадження такого реєстру є одним з кроків, спрямованих на покращення надання звітності до органів державної влади. Він сприятиме мінімізації паперової роботи – усуне необхідність подання в паперовому вигляді листків непрацездатності до Фонду соціального страхування, як це є зараз. Водночас, зменшить строк опрацювання такої звітності, що наразі може займати 2-4 тижні, та сприятиме оптимізації витрат компанії, адже документ буде значно важче підробити.
Статус створення такого Реєстру бізнес-спільнота обговорила з представниками МОЗ минулого тижня. Сподіваємось, він змінить підхід до видачі листків непрацездатності. Крім того, спростить співпрацю роботодавців та органів державної влади – зробить її більш сучасною, як це існує в багатьох європейських країнах.