Управління соціального страхування і пенсійного забезпечення апарату ФПУ розповідає, що проведено засідання правління Пенсійного фонду України 8 серпня 2019 року, на якому розглянуто питання щодо роботи Фонду за перше півріччя ц.р., про розвиток інформаційних систем Пенсійного фонду України та інші. З інформацією по першому питанню виступив Голова правління Пенсійного фонду України Капінус Є. В.
У І півріччі 2019 року органами Пенсійного фонду України призначено 188,6 тис. нових пенсій; перераховано 150,8 тис. пенсій за заявами працюючих пенсіонерів.
У першому півріччі проводилися автоматичні перерахунки пенсій на виконання положень законів України та постанов Кабінету Міністрів України, зокрема:
- з 1 січня – збільшено мінімальну пенсію для пенсіонерів, які досягли віку 65 років; для пенсіонерів з числа осіб, звільнених з військової служби, збільшено розміри пенсійних виплат та пенсіонерам з числа колишніх працівників органів внутрішніх справ розпочато виплату доплат сум пенсій за результатами перерахунку з 2016 року;
- з 1 березня – проіндексовано пенсії у зв’язку зі зростанням середньої заробітної плати та показника інфляції, виплачено одноразову доплату особам, які мають повний страховий стаж та пенсію не вище 1669,2 грн;
- з 1 квітня – для працюючих пенсіонерів в автоматичному режимі (без звернення пенсіонерів) перераховано розмір пенсії у звʼязку з урахуванням страхового стажу, або страхового стажу та заробітної плати,
- з 1 липня – перераховано складові пенсійної виплати, які залежать від прожиткового мінімуму, в тому числі мінімальної пенсійної виплати особам з інвалідністю внаслідок війни; до рівня 2000 грн підвищено розміри пенсій особам, які мають повний страховий стаж (чоловіки – 35 років, жінки – 30 років); «чорнобильські» пенсії по інвалідності військовослужбовцям та військовозобов’язаним обчислено у п’ятикратному розмірі мінімальної зарплати.
В результаті проведених перерахунків середній розмір пенсійної виплати станом на 1 липня 2019 року склав 3 005,96 грн, що на 360,30 грн більше, у порівнянні з 1 січня 2019 року (2 645,66 грн).
З 11,3 млн пенсіонерів 64,6% – отримують виплати через уповноважені банки, 35,4% – одержувачі пенсійних виплат через виплатні об’єкти поштового зв’язку.
Продовжено розвиток електронних сервісів Пенсійного фонду України. У І півріччі на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України зареєстровано 454 тис. користувачів, з яких 166 тис. – мають електронний цифровий підпис.
Продовжується видача електронних пенсійних посвідчень, які є одночасно платіжною карткою та містять електронний цифровий підпис. Станом на 1 липня 2019 року оформлено 602,9 тис. електронних пенсійних посвідчень.
Загальні видатки на пенсійні та інші заплановані виплати у І півріччі 2019 року склали 215,7 млрд грн. З них, на пенсійні виплати та допомогу на поховання спрямовано 202 млрд грн., інші видатки склали 13,7 млрд грн. (10,2 млрд грн – кошти на виплату субсидій, 0,5 млрд грн – кошти Державного бюджету України на відшкодування витрат ПАТ «Укрпошта», 0,8 млрд грн – оплата послуг національного оператора поштового зв’язку з виплати та доставки пенсій та грошової допомоги, 2,2 млрд грн – адміністративні видатки).
Загальні доходи бюджету Пенсійного фонду України у І півріччі 2019 року склали 217,3 млрд грн, в тому числі кошти Державного бюджету України – 101,2 млрд грн.
За січень-червень надходження від сплати єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування, а також платежів, адміністрування яких здійснюється Пенсійним фондом України, склали 116,1 млрд грн, що на 7,8 млрд грн (на 7,2%) перевищує планові показники на зазначений період.
Загальна чисельність застрахованих осіб у травні 2019 року складала 13 млн 288,7 тис. осіб, з них найманих працівників – 10 млн 345,2 тис. осіб.
На підставі інформації, наданої Пенсійним фондом України, про ознаки використання праці неоформлених працівників та можливих порушень законодавства про працю органами Державної служби України з питань праці задокументовано порушення у 2,3 тис. страхувальників по 64,3 тис. осіб, органами Державної фіскальної служби України донараховано 21 млн грн єдиного внеску, легалізовано 93,5 тис. робочих місць, нараховано 168,7 млн грн єдиного внеску.
Завдяки вжитим спільно з Державною фіскальною службою України заходам станом на 01.07.2019 погашено 2,2 млрд грн заборгованості з платежів до Фонду та зі сплати єдиного внеску, що утворилась у попередні роки. Але незважаючи на це, загальна сума заборгованості по єдиному внеску та платежах зросла на 2,4 млрд грн, або на 8,6% і становить 31,6 млрд грн. Заборгованість державних підприємств, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, складає 14,3 млрд грн, або 45,4% загального розміру боргу.
Протягом минулого періоду забезпечувалося висвітлення питань діяльності Пенсійного фонду України в засобах масової інформації, на інформаційній сторінці вебпорталу Фонду, Урядовому порталі та сторінках в соціальних мережах.
Членами правління обговорено питання діяльності Пенсійного фонду в першому півріччі 2019 року, існуючі проблеми, внесено відповідні пропозиції щодо удосконалення роботи Пенсійного фонду та в цілому пенсійної системи в Україні.
Розглянуто також питання про реалізацію завдань щодо розвитку інформаційних систем Пенсійного фонду України, внесено зміни до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України.