Запитання: Працівницю прийнято 08.07.2021 р. Лікарняний по вагітності відкритий з 14.02.2022 р. до 19.06.2022 р. З 5-го до 31 січня працівниця була на лікарняному. З 01.01.2022 р. до 04.01.2022 р. нараховано заробітну плату 2586,48 грн та річну премію за 2021 рік у сумі 112006,28 грн. Для розрахунку декретних у січні взято суму 97500,00 грн (15 МЗП). Чи правильно було врахувати річну премію у січні для розрахунку?
Відповідь: Для визначення сукупного доходу звернімося до п. 3 Порядку №1266, яким визначено, що середньоденна заробітна плата обчислюється з нарахованої у розрахунковому періоді заробітної плати, на яку нараховано ЄСВ.
Відповідно до п. 32 Порядку №1266 середня заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах і допомоги по тимчасовій непрацездатності, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється роботодавцями на підставі відомостей, що включаються до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що подається до ДПС.
Така інформація міститься в додатку 1 до об’єднаної звітності, зокрема, відомостях про заробітну плату, які дають підстави для визначення сукупного доходу.
Якщо підприємство нараховує працівникові доходи у вигляді заробітної плати, на які нараховується єдиний соцвнесок, зокрема винагороду (премію) за підсумками роботи за рік, то така сума включається до сукупного доходу в повному обсязі, але в межах максимальної величини бази нарахування єдиного соцвнеску (ч. 3 ст. 7 Закону про ЄСВ).
Отже, у разі розрахунку середньої зарплати для лікарняних річна премія, місяць нарахування якої потрапив до розрахункового періоду, включається повністю, бо абзац 1 пункту 3 Порядку №1266 не містить жодних винятків щодо премій. На частини цю премію не ділимо (не плутаймо з розрахунком відпусткових за Порядком №100!). Навіть якщо місяць, за який нараховано премію, відрізняється від місяця, в якому її нарахували.
Але! Тут має виконуватися одна умова — у місяці нарахування річної премії працівник повинен відпрацювати хоча б один день. Відповідно винятком є: якщо працівник не працював повний календарний місяць з поважних причин, тоді такий місяць вилучається з розрахунку. Якщо цього місяця було нараховано премію, до розрахунку вона теж не включається (абз. 2 п. 3 Порядку №1266).
Таким чином, якщо нарахована заробітна плата працівнику у відповідному місяці (січні 2022 року) перевищує 15 розмірів мінімальної заробітної плати (з 1 грудня 2021 року 97500 грн) — це максимальне обмеження, на яке нараховується єдиний внесок, то до розрахунку сукупного доходу можна включити тільки заробітну плату, яка не перевищує визначеної межі.
Тож, знаючи ситуацію, що виникла, дії бухгалтера під час розрахунку лікарняного по вагітності та пологах є правильними.
***