• Посилання скопійовано

ПФУ вимагає інформувати про членство працівників у профспілках: правомірно чи ні?

ПФУ реалізовано формування та подання відомостей про участь у профспілкових організаціях та про медичні огляди працівників. Але чи є це обовʼязком? У Федерації профспілок своя думка з цього приводу

ПФУ вимагає інформувати про членство працівників у профспілках: правомірно чи ні?

Нагадаємо, що з 6 листопада 2022 року роботодавців зобовʼязали наводити інформацію належності або неналежності осіб, які працюють, у тому числі ФОПів, до профспілок та/або до осіб, які підлягають обов’язковим медичним оглядам. Це було прописано в Законі про ЄСВ.

Наразі львівські фахівці ПФУ розповіли, що функціонал порталу електронних послуг ПФУ розширено і користувачу-страхувальнику, що зареєструвався за допомогою електронного цифрового підпису, надається можливість: 

  • сформувати звернення на подачу відомостей про участь застрахованих осіб у профспілкових організаціях; 
  • сформувати звернення на подання відомостей про медичний огляд працівників.

У повідомленні також наголошується на обов'язковості подання такої інформації. 

Але чи мають роботодавці інформувати про те, що їх працівники є членами профспілки? Є думка, що ні!  

Фахівці Федерації Профспілок у своєму зверненні наголосили, що станом на сьогодні інформація, яку треба подавати роботодавцям ПФУ, що регулюється, зокрема, такими нормативними актами:

  • Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затверджене Постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562;
  • Порядок подання відомостей про трудову діяльність працівника, фізичної особи – підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 12.03.2021 №11-1, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16.06.2021 за №802/36424, – відсутня.

Виходячи з їх змісту, Федерація профспілок вважає, що станом на сьогодні правові підстави для зобов’язання страхувальників подавати відомості про наявність членства у профспілці  щодо працівників відсутні.

Хоча Законом про ЄСВ такий обовʼязок встановлено, але оскільки підзаконних актів, які прописували б порядок цього, немає, то й наслідків неподання таких відомостей теж немає.

Окремо зазначимо, що також оголошення щодо обовʼязкового подання даних про працівників – членів профспілок було розміщено на сайті  ПФУ в Тернопільській області. Проте згодом його прибрали.

Втім, ті роботодавці,  хто бажає подати такі дані, інструкцію від ПФУ щодо їх подання можуть переглянути тут.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • ФОП є найманим працівником: що зі сплатою ЄСВ?
    ФОП, який має основне місце роботи, звільняється від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного року, за які роботодавцем було сплачено не менше мінімального страхового внеску (у 2025 році – 1760 грн). Повідомляти про це ДПС не потрібно
    17.01.20251 989
  • Як отримати довідку ОК-5 на вебпорталі послуг ПФУ?
    Згенерувати довідку ОК-5 можна після авторизації на вебпорталі ПФУ за допомогою ЕЦП. Для цього треба обрати вкладку “Запит на отримання електронних документів” у розділі “Комунікації з ПФУ” та заповнити форму: з випадаючого переліку обрати тип довідки (ОК-5)
    17.01.20251 1142
  • 20 січня – останній день сплати ЄСВ ФОПами за ІV квартал 2024 року
    20 січня – граничний день для ФОПів зі сплати ЄСВ за ІV квартал. Сума для сплати вже становить 5 280 грн. Але через воєнний стан у 2024 році всі ФОПи мали право не сплачувати ЄСВ, а з 2025 року такої пільги вже немає
    16.01.20256 6178
  • Довідки про страховий стаж за ОК-5 та ОК-7: коли та як формуються?
    Довідка ОК-5 містить дані щодо суми заробітку для пенсії, визначення страхового стажу. Вона формується за будь-який період починаючи з 2000 р. Довідка ОК-7 містить відомості про суми зарплати, з якої сплачується ЄСВ, та страховий стаж за період із 2011 р.
    15.01.20252 775
  • Хто з ФОПів має право не сплачувати ЄСВ у 2025 році?
    За Законом про ЄСВ звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОПи незалежно від системи оподаткування, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку та отримують пенсію або соцдопомогу
    14.01.20256 370